metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 21 °C

Pondělí, 1. června 2020. Svátek má Laura.
Bytový dům Zahrady Opatov
Další 3 fotografie v galerii
Bytový dům Zahrady Opatov | foto: Sekyra Group

Na Opatově vyroste dům za půl miliardy. Nabídne bydlení mladým lidem

5. listopadu 2013  12:40 ČTK
Praha 11 koupí od develepora projekt na bytový dům za 522 milionů korun bez DPH. Postaven by měl být na Opatově. Na dnešním zasedání o tom rozhodlo zastupitelstvo městské části. Vedení radnice chce novými byty v městské části udržet mladé obyvatele. Opozice projekt ostře zkritizovala. Dalších několik set bytů plánuje městská část postavit v budoucnu na některé z vybraných lokalit.

Městská část vypsala zakázku na nákup bytů letos v dubnu. Podle místostarosty Ladislava Kárského se do výběrového řízení přihlásily dvě společnosti. Vybrána byla firma Riverside Apartment s.r.o., která nabídla cenu za metr čtvereční téměř 43 tisíc korun. Do dubna 2016 má postavit devítipatrový nájemní dům Zahrady Opatov se 182 bytovými jednotkami. Zastupitelé dnes schválili smlouvu o smlouvě budoucí kupní.

Nákup bytů Kárský zdůvodnil stárnutím obyvatelstva na Jižním Městě, Praha 11 je podle něj šestou nejstarší městskou částí co se týče věku obyvatel. "Městská část potřebuje startovací byty, abychom zastavili tuto sociodemografickou křivku, abychom přitáhli mladé obyvatele," řekl Kárský. Dodal, že radnice se zavázala, že do roku 2018 zajistí 800 nájemních bytů. Další byty chce získat vlastní výstavbou, vyrůst by mohly v lokalitách Venkov, Podjavorinská a Prašná.

Obří byty si mladí lidé nebudou moci dovolit

Rozhodování zastupitelstva doprovázela dlouhá a vzrušená debata. Opozice v čele s Hnutím pro Prahu 11 a TOP 09 projekt kritizovala například kvůli rozloze některých bytů. Některé z nich podle nich mají více než 100 metrů čtverečních a velké terasy. "Byty jsou nadstandardní a vůbec neodpovídají startovacím bytům," řekl Tomáš Jileček. Podle něho bude v projektu několik desítek bytů nad 80 metrů čtverečních. Starosta Dalibor Mlejnský namítl, že větší byty mohou být přiděleny třeba učiteli s větší rodinou. Byty by měly mít rozlohu od 25 metrů čtverečních po 120 metrů čtverečních. Více než polovina z nich pak bude ve velikosti od 1+kk do 2+kk.

Opozici se nelíbilo také výběrové řízení. Ladislav Kos ho označil za účelové, podmínky podle něj byly připraveny tak, aby se mohly přihlásit předem určené firmy. "Výběrové řízení necháme prověřit patřičnými orgány," řekl. Na Jižním Městě se nyní privatizují byty. Radnice plánuje prodat stovky obecních bytů, z jejich prodeje získá stamiliony korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Bytová revoluce po viru? „Nemůžeme byty jen tak začít skupovat,“ říká pražský radní

ilustrační snímek
vydáno 31. května 2020  19:29

Trh s realitami prošel během koronavirové krize mnoha otřesy. Airbnb se má vrátit v plné síle do půl roku.  celý článek

To, jak se cítíte, je půlkou úspěchu, říká elitní letec

Martin Šonka
vydáno 31. května 2020  13:16

Martin Šonka by mohl z fleku hrát v nějakém historickém velkofilmu o letci, který se nebeské poezie dotýká. O létání mistr světa elitní letecké soutěže...  celý článek

S kosmetikou pro muže chtějí dobýt svět, jen jim to trvá déle

Daniel Trnka
vydáno 31. května 2020  8:56

Na existenci tuzemské značky prémiové kosmetiky pro muže Beviro mě před časem upozornil kamarád. Zvědavost i fakt, že jsem některé z jejích produktů...  celý článek

Severský styl Česku nevoní, hotovost by nám chyběla

Ilustrační snímek
vydáno 30. května 2020  13:14

Koronavirová doba přeje internetbankingu. Čeští uživatelé přesto zůstávají u starých zvyků.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám