metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 1 °C

Středa 8. února 2023. Svátek má Milada

Další 3 fotografie v galerii
Bytový dům Zahrady Opatov | foto: Sekyra Group

Na Opatově vyroste dům za půl miliardy. Nabídne bydlení mladým lidem

  12:40
Praha 11 koupí od develepora projekt na bytový dům za 522 milionů korun bez DPH. Postaven by měl být na Opatově. Na dnešním zasedání o tom rozhodlo zastupitelstvo městské části. Vedení radnice chce novými byty v městské části udržet mladé obyvatele. Opozice projekt ostře zkritizovala. Dalších několik set bytů plánuje městská část postavit v budoucnu na některé z vybraných lokalit.

Městská část vypsala zakázku na nákup bytů letos v dubnu. Podle místostarosty Ladislava Kárského se do výběrového řízení přihlásily dvě společnosti. Vybrána byla firma Riverside Apartment s.r.o., která nabídla cenu za metr čtvereční téměř 43 tisíc korun. Do dubna 2016 má postavit devítipatrový nájemní dům Zahrady Opatov se 182 bytovými jednotkami. Zastupitelé dnes schválili smlouvu o smlouvě budoucí kupní.

Nákup bytů Kárský zdůvodnil stárnutím obyvatelstva na Jižním Městě, Praha 11 je podle něj šestou nejstarší městskou částí co se týče věku obyvatel. "Městská část potřebuje startovací byty, abychom zastavili tuto sociodemografickou křivku, abychom přitáhli mladé obyvatele," řekl Kárský. Dodal, že radnice se zavázala, že do roku 2018 zajistí 800 nájemních bytů. Další byty chce získat vlastní výstavbou, vyrůst by mohly v lokalitách Venkov, Podjavorinská a Prašná.

Obří byty si mladí lidé nebudou moci dovolit

Rozhodování zastupitelstva doprovázela dlouhá a vzrušená debata. Opozice v čele s Hnutím pro Prahu 11 a TOP 09 projekt kritizovala například kvůli rozloze některých bytů. Některé z nich podle nich mají více než 100 metrů čtverečních a velké terasy. "Byty jsou nadstandardní a vůbec neodpovídají startovacím bytům," řekl Tomáš Jileček. Podle něho bude v projektu několik desítek bytů nad 80 metrů čtverečních. Starosta Dalibor Mlejnský namítl, že větší byty mohou být přiděleny třeba učiteli s větší rodinou. Byty by měly mít rozlohu od 25 metrů čtverečních po 120 metrů čtverečních. Více než polovina z nich pak bude ve velikosti od 1+kk do 2+kk.

Opozici se nelíbilo také výběrové řízení. Ladislav Kos ho označil za účelové, podmínky podle něj byly připraveny tak, aby se mohly přihlásit předem určené firmy. "Výběrové řízení necháme prověřit patřičnými orgány," řekl. Na Jižním Městě se nyní privatizují byty. Radnice plánuje prodat stovky obecních bytů, z jejich prodeje získá stamiliony korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zlej blesk. Podívali jsme se do výčepu pivovaru, který konečně přistál v Kobylisích

vydáno 8. února 2023  5:52

„Otevřeno denně 16–20.“ Na ceduli je přimalovaná šipka. Otevíráme mřížovanou branku a za chvilku už bereme za kliku prosklených dveří. Dýchne na nás...  celý článek

Komerční sdělení

Žáci bohumínských škol změří síly v rámci akce Veslujeme do středu země

vydáno 8. února 2023

V pondělí 13. února zpestří program bohumínských základních i středních škol další ročník akce s názvem Veslujeme do středu země. Tentokrát mezi sebou...  celý článek

Trápení ve studiu. Tuzarova, či Tusarova? Radhošťskou nahrávali nejmíň patnáctkrát

vydáno 7. února 2023  15:52

Herec Jan Vondráček promlouvá v tramvajích již měsíc. Někteří cestující projev tohoto hlasového chameleona považují za vynikající, jiní na adresu oznámení...  celý článek

Nesdílej, nepřeposílej. Je tu Den bezpečnějšího internetu. Upozorňuje na pasti v kyberprostoru

vydáno 7. února 2023  14:03

Píše vám kamarád, abyste potvrdili, že není robot? Může jít o hackera, který chce vaše peníze.  celý článek