metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 11 °C

Sobota, 16. února 2019. Svátek má Ljuba.
Na pražské letiště v Ruzyni dosedlo největší letadlo na světě Antonov An-225...
Dalších 7 fotografií v galerii
Na pražské letiště v Ruzyni dosedlo největší letadlo na světě Antonov An-225 Mrija. (10. května 2016) | foto:  František Vlček, MAFRA

Letadel na českém nebi létá nejvíc v celé historii

26. listopadu 2016  15:55 Marek Hýř Metro.cz
Pokud jste se v poslední době podívali na nebe a měli jste pocit, že bílých čar od letadel nějak přibylo, tak byl váš pocit správný. Provoz na českém nebi v letošní letní sezoně od května do října meziročně stoupl o šest procent.

Letoví dispečeři v tomto období zaznamenali téměř 490 tisíci letů, což představuje dosud nejsilnější letní sezonu v Česku. Letecký provoz v našem vzdušném prostoru v poslední době zažívá rozkvět, rekordní byl i výsledek za celý loňský rok, kdy přes Česko přeletělo více než 780 tisíc letadel.

Fotogalerie

Provoz je tradičně nejsilnější v červenci, kdy Češi létají k moři. Letos za tento měsíc dispečeři zaznamenali v průměru 2852 letů denně. Nejčastěji nad Českem létají letadla společnosti Lufthansa následovaná společnostmi Emirates a Turkish Airlines. Nejenže se na českém nebi letos zvýšil provoz, ale také tu létaly zajímavé stroje.

Obr nesl generátor do Austrálie

Letos do Prahy přiletělo největší a nejtěžší letadlo na světě. Antonov An-225 Mrija na letišti v Praze přistál 10. května. Nabral zde 135tunový generátor z plzeňské strojírny. Ten pak přepravil do Austrálie.

Stroj je původně sovětský, nyní ukrajinský strategický transportní letoun s maximální vzletovou hmotností 640 tun, měří 84 metrů.

Do Spojených arabských emirátů už létá pravidelně

Od května létá největší osobní letadlo Airbus A380 na lince z Dubaje do Česka denně. A380 je dlouhý 73 metrů, rozpětí křídel má 80 metrů a za určitých podmínek pojme až 880 cestujících. Stroj, který létá pro společnost Emirates Airline, má 429 sedadel v ekonomické třídě, 76 sedadel v byznys třídě a 14 soukromých kabinek

První ultralehkou stíhačku na světě sestavilo ČVUT

Nad Českem létali nejen obři. Pozornost si zaslouží i maličká stíhačka UL-39 Albi. Letadlo, jehož stopu nezachytí žádný radar, 17 let sestavovali pracovníci a studenti z Fakulty strojní ČVUT v Praze. Stroj váží 320 kilogramů. Autoři věří, že stíhačka může nalézt i armádní využití, například by mohla zlevnit výcvik bojových pilotů.

Bojovník z Brazílie měl v Česku premiéru

V Česku letos poprvé přistálo vojenské letadlo KC-390, na jehož vývoji se podílejí i Češi. Letadlo bylo vyvinuto na objednávku brazilské armády pro plnění celé řady úkolů. Přepraví až 26 tun materiálu, 80 cestujících nebo 60 parašutistů, poskytne tankování za letu nebo se může proměnit v létající nemocnici. Na vývoji letounu se podílí i česká firma Aero Vodochody.

Komentáře

Hlavní zprávy

O dani z koček ministerstvo financí v této chvíli neuvažuje

Kočka (ilustrační foto)
vydáno 16. února 2019  13:30

Za dva miliony psů platí majitelé místní poplatky. Za milion koček ne.  celý článek

V Hitlerově armádě umírali také Češi

František Emmert
vydáno 16. února 2019  9:55

Historik František Emmert otevřel ve své nové knize Češi ve wehrmachtu třináctou komnatu éry hitlerismu. „V uniformách wehrmachtu bojovaly – často...  celý článek

Tahle vybíjená je fakt ostřejší

Pozor na přešlap! Také ten vás vyřadí ze hry.
vydáno 16. února 2019  5:55

Na vlastní kůži. Zahrál jsem si dodgeball.  celý článek

RECENZE: Nedotknutelní, ale i zbyteční

Nedotknutelní si dělají legraci z cévkování, opery, boháčů i lidí na podpoře.
vydáno 15. února 2019  14:42

Může se mi líbit snímek, který jsem už jednou v kině podstatně lépe zpracovaný viděl?  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám