metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 10 °C

Pátek, 7. května 2021. Svátek má Stanislav.

Větší foto
Nohy, plíseň | foto: Profimedia.cz

Nenechte plíseň rozšířit, začněte ji léčit co nejdříve

  15:51
Plíseň na kůži nebo na nehtech není nic neobvyklého. Chytit ji můžete kdykoliv a kdekoliv. Plíseň je velmi úporná. Pokud napadne kůži nebo nehty, těžko se jí zbavuje. Někdy si člověk ani neuvědomí, že se jedná o plísňovou infekci – jako klasická plíseň totiž nevypadá. Na hladké kůži jsou obvykle okrouhlá zarudlá ložiska se šupinami na okrajích projevů.

Plísňová onemocnění jsou v populaci velice frekventovaná, jsou způsobena houbami a kvasinkami. „Nejčastěji k nám do ambulance přicházejí ženy s plísní na nehtech rukou a nohou – klinicky je nehtová ploténka lomivá, ztluštělá, zhrubělá, drolivá. Dále plíseň může postihnout pokožku na různých částech těla – rukách, na ploskách, bércích, tříslech, vousech, na hlavě a trupu. Lokální nález je různorodý, většinou se projevuje červenou kůží s nánosem šupin. I další kožní onemocnění však mohou mít v některých lokalizacích podobný klinický obraz,“ říká Jana Chlebková, kožní lékařka Nemocnice Nový Jičín.

Nakazit se můžete při kontaktu s výtrusy hub. Ty zůstávají na předmětech používaných nakaženou osobou, například na ručníku nebo v botách. Zdrojem mohou být i podlahy zařízení, kde chodí větší množství osob na boso, jako jsou bazény, sprchy či sauny.

„Předcházet kožním problémům tak lze důslednou prevencí oděrek nebo prasklin kůže, hlavně na chodidlech. Nejjednodušším receptem je nechodit v okolí bazénů na boso a pořídit si třeba plážové žabky. To se týká i společných sprch, nejen na koupalištích, ale třeba i ve fitness centrech, kde lze rovněž přijít do kontaktu s olupujícími se kožními buňkami jiných osob,“ doporučuje dermatolog Lékařského domu Praha 7 MUDr. Miloš Kravciv.

Po koupání se důkladně osprchujte, na chodila použijte antibakteriální mýdlo, a osušte zejména prostory mezi prsty. Po návštěvě bazénu je vhodné preventivně ošetřit chodidla některým z volně prodejných dezinfekčních prostředků.

V lékárně najdete také volně dostupné přípravky na odstranění plísní, odborníci ovšem radí obrátit se nejprve na lékaře, který doporučí vhodnou léčbu. „Někdy pomůže vyměnit uzavřenou obuv za vzdušnou. Ve většině případů doporučuji navštívit kožního lékaře,“ doplňuje Kravciv.

Jak se vyhnout nákaze

  • K nákaze dochází při kontaktu s výtrusy hub.
  • Spory hub jsou na předmětech používaných nakaženou osobou, například na ručníku nebo v botách.
  • Zdrojem mohou být i podlahy zařízení, kde chodí větší množství osob na boso, jako jsou bazény, sprchy, sauny.
  • Plíseň postihuje častěji nohy, protože se více potí, přičemž vlhko a teplo je příznivým prostředím pro růst hub.
  • Při zánětech nehtových lůžek pomáhají také koupele rukou nebo nohou v odvaru slézu. Nejvhodnější je divoce rostoucí sléz. Potom můžete nehtová lůžka potřít měsíčkovou mastí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Chytrá řešení i přírodní materiál. To jsou netradiční domy v Česku

vydáno 7. května 2021  14:46

Paneláky a řadovky bývají ohrané. Nadšenci vymýšlejí jiný styl bydlení.  celý článek

Trnopuk nebo traven neuspěly, nakonec máme květen od Jungmanna

vydáno 7. května 2021  14:02

Snaha odlišit se od zbytku Evropy? Kdepak, šlo hlavně o projev purismu typického pro národní obrození.  celý článek

První Máj, kina čas! Jak se v Hollywoodu bojuje o nejlepší datum premiéry?

vydáno 7. května 2021  14:00

Víte, co mají společného první komiksoví Avengers s dvojkou Krotitelů duchů či první díl série Hvězdných válek: Epizoda IV – Nová naděje? Všechny tyhle...  celý článek

Speciální filmová rubrika Strážce streamu slaví rok

Strážce streamu
vydáno 7. května 2021  5:04

Před rokem, když nás první vlna pandemie ukovala u obrazovek doma, hádali jsme se, čím oživit web Metro.cz. Proto přišel Strážce streamu, který přináší...  celý článek

Vaše fotky z Prahy