metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 20 °C

Středa, 23. června 2021. Svátek má Zdeňka.
Dělník (ilustrační foto) | foto: SXC

Nové stavební předpisy jsou potřebné, shodují se developeři

  14:40
Největší developeři, kteří v Praze staví byty, vítají vypracování a schválení nových Pražských stavebních předpisů (PSP). Jejich zrušení by prý bylo špatným krokem a město vrátilo o roky zpátky. Vyplývá to z odpovědí představitelů největších developerských společností, které dnes oslovila agentura ČTK.

Majitel a předseda představenstva Central Group Dušan Kunovský nové předpisy považuje za malou revoluci. „Z našeho pohledu a především z urbanistického hlediska se jedná o malou revoluci a koncepční směřování územního rozvoje obdobně, jako je tomu u západoevropských metropolí. Nové PSP poskytují právní rámec pro zpomalení plošného růstu pražské aglomerace směrem do polí a naopak nahrávají jejímu městotvornému rozvoji a vytváření komplexních urbanistických celků,“ prohlásil Kunovský.

Nebude se stavět v polích, ale uvnitř města

Pochvaluje si například zmírnění některých parametrů důležitých pro kolaudaci bytů, které prý dosud byly jedny z nejpřísnějších v Evropě. „Mám na mysli například definice odstupových vzdáleností, míry denního osvětlení, zrušení požadavku na oslunění a podobně. Zároveň nové PSP eliminují některé anachronismy, jako je požadavek na přímé osvětlení schodiště, který v době výtahů postrádá svůj smysl, a výrazně zpřehledňují a zjednodušují technický standard nových nemovitostí,“ vyjmenoval některé pozitivní změny šéf Central Group.

Podobný názor má i generální ředitelka Skanska Reality Naďa Ptáčková. „Pozitivně vnímáme například změkčení požadavku na povinné oslunění vnitřních prostor, neboť severně orientovaný byt doposud nebylo možné kolaudovat jako bytovou jednotku, ale pouze jako ateliér, v němž nemohl mít jeho majitel zapsané trvalé bydliště. Ostatním západoevropským metropolím bychom se také přiblížili omezením rozšiřování města na úkor volné krajiny a upřednostňováním zástavby proluk a nevyužívaných území v centru, kde je již vybudovaná kompletní infrastruktura,“ myslí si Ptáčková, která jako problematické vnímá odkazování předpisů na nový metropolitní plán. „Ten doposud není a zatím ani není v dohlednu,“ podotkl Ptáčková.

Omezení parkovacích míst na okraji Prahy je špatné

Generální ředitel a předseda představenstva Ekospolu Evžen Korec na nových stavebních předpisech nejvíce oceňuje to, že omezují některé nesmyslné regulace. „Zároveň ale i nové, podle mého názoru nevhodné, regulace zavádí. Konkrétně například v některých zónách, přičemž do těchto zón patří i okrajové části Prahy, omezuje maximální počet nadzemních parkovacích míst, což je špatně,“ tvrdí Korec.

Nejvíce však kritizuje to, že předpisy protlačilo končící vedení pražského magistrátu, aniž by se s nimi dohodlo s opozicí. „Fakt, že o nových Pražských stavebních předpisech nebylo dosaženo dohody mezi všemi politickými stranami v rámci Prahy a ani s ministerstvem pro místní rozvoj považuji za jejich největší negativum,“ zkritizoval přijetí zásadní stavební normy šéf Ekospolu. Všichni oslovení developeři se nicméně shodují v tom, že zrušení předpisů a jejich výrazné přepracování by bylo chybou a hlavní město by to vrátilo o mnoho let zpátky. První výsledky prý budou vidět až za několik let.

Předpisy zakazují billboardy

Pražské stavební předpisy jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu. Určují podmínky, za kterých se může v hlavním městě stavět. Pražští radní ho schválili letos v červenci, platit začal od 1. října. Před volbami se kolem předpisů strhla velké debaty. Proti předpisům, které mimo jiné regulují reklamu ve městě, se postavila firma BigBoard. Naopak architekti přijetí předpisů přivítali.

Podle předpisů nebudou moci vznikat nové samostatně stojící billboardy, a až těm současným skončí platné stavební povolení, firmy budou muset obří reklamní poutače a plochy odstranit. Kromě regulace reklamy nad šest metrů čtverečních předpisy nastavují pravidla výšky budov, omezují rozšiřování města na úkor volné krajiny a upřednostňují zástavbu proluk a nevyužívaných území.

Komentáře

Hlavní zprávy

Řádili v Zahradním Městě Pat a Mat? Modré zóny vedou podél fiktivního chodníku

vydáno 23. června 2021  15:34

Podivný úkaz vyfotografovala čtenářka v Konvalinkové ulici v Praze 10. Od deníku Metro získává odměnu 300 korun.   celý článek

Nejvíc špindírů se v průběhu pandemie urodilo v Praze. Každý desátý Čech zlenivěl

vydáno 23. června 2021  6:00

Snídaně v posteli, oběd možná u stolu v kuchyni a večeře? Ještě uvidíme. Home office změnil nejen „pracovní návyky“.  celý článek

Do pražských kohoutků zase teče Vltava. V podolském chrámu vody to opět hučí

vydáno 22. června 2021  17:00

Příjemný chládek. Kolem asi dvacet přihlížejících novinářů. Náměstek primátora Petr Hlubuček právě stiskl dotykovou obrazovku na velkém panelu. Gesto...  celý článek

Chcete vychlazenou MHD? Deník Metro radí, jak předejít horkým chvilkám

vydáno 22. června 2021  6:00

Jako v peci, či naopak v mrazáku. Tak čtenáři Metra v posledních dnech popisují prostředí v pražské hromadné dopravě. Teplotní pohodu si lze přitom...  celý článek

Vaše fotky z Prahy