metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 25 °C

Čtvrtek 1. června 2023. Svátek má Laura
Dělník (ilustrační foto) | foto: SXC

Nové stavební předpisy jsou potřebné, shodují se developeři

  14:40
Největší developeři, kteří v Praze staví byty, vítají vypracování a schválení nových Pražských stavebních předpisů (PSP). Jejich zrušení by prý bylo špatným krokem a město vrátilo o roky zpátky. Vyplývá to z odpovědí představitelů největších developerských společností, které dnes oslovila agentura ČTK.

Majitel a předseda představenstva Central Group Dušan Kunovský nové předpisy považuje za malou revoluci. „Z našeho pohledu a především z urbanistického hlediska se jedná o malou revoluci a koncepční směřování územního rozvoje obdobně, jako je tomu u západoevropských metropolí. Nové PSP poskytují právní rámec pro zpomalení plošného růstu pražské aglomerace směrem do polí a naopak nahrávají jejímu městotvornému rozvoji a vytváření komplexních urbanistických celků,“ prohlásil Kunovský.

Nebude se stavět v polích, ale uvnitř města

Pochvaluje si například zmírnění některých parametrů důležitých pro kolaudaci bytů, které prý dosud byly jedny z nejpřísnějších v Evropě. „Mám na mysli například definice odstupových vzdáleností, míry denního osvětlení, zrušení požadavku na oslunění a podobně. Zároveň nové PSP eliminují některé anachronismy, jako je požadavek na přímé osvětlení schodiště, který v době výtahů postrádá svůj smysl, a výrazně zpřehledňují a zjednodušují technický standard nových nemovitostí,“ vyjmenoval některé pozitivní změny šéf Central Group.

Podobný názor má i generální ředitelka Skanska Reality Naďa Ptáčková. „Pozitivně vnímáme například změkčení požadavku na povinné oslunění vnitřních prostor, neboť severně orientovaný byt doposud nebylo možné kolaudovat jako bytovou jednotku, ale pouze jako ateliér, v němž nemohl mít jeho majitel zapsané trvalé bydliště. Ostatním západoevropským metropolím bychom se také přiblížili omezením rozšiřování města na úkor volné krajiny a upřednostňováním zástavby proluk a nevyužívaných území v centru, kde je již vybudovaná kompletní infrastruktura,“ myslí si Ptáčková, která jako problematické vnímá odkazování předpisů na nový metropolitní plán. „Ten doposud není a zatím ani není v dohlednu,“ podotkl Ptáčková.

Omezení parkovacích míst na okraji Prahy je špatné

Generální ředitel a předseda představenstva Ekospolu Evžen Korec na nových stavebních předpisech nejvíce oceňuje to, že omezují některé nesmyslné regulace. „Zároveň ale i nové, podle mého názoru nevhodné, regulace zavádí. Konkrétně například v některých zónách, přičemž do těchto zón patří i okrajové části Prahy, omezuje maximální počet nadzemních parkovacích míst, což je špatně,“ tvrdí Korec.

Nejvíce však kritizuje to, že předpisy protlačilo končící vedení pražského magistrátu, aniž by se s nimi dohodlo s opozicí. „Fakt, že o nových Pražských stavebních předpisech nebylo dosaženo dohody mezi všemi politickými stranami v rámci Prahy a ani s ministerstvem pro místní rozvoj považuji za jejich největší negativum,“ zkritizoval přijetí zásadní stavební normy šéf Ekospolu. Všichni oslovení developeři se nicméně shodují v tom, že zrušení předpisů a jejich výrazné přepracování by bylo chybou a hlavní město by to vrátilo o mnoho let zpátky. První výsledky prý budou vidět až za několik let.

Předpisy zakazují billboardy

Pražské stavební předpisy jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu. Určují podmínky, za kterých se může v hlavním městě stavět. Pražští radní ho schválili letos v červenci, platit začal od 1. října. Před volbami se kolem předpisů strhla velké debaty. Proti předpisům, které mimo jiné regulují reklamu ve městě, se postavila firma BigBoard. Naopak architekti přijetí předpisů přivítali.

Podle předpisů nebudou moci vznikat nové samostatně stojící billboardy, a až těm současným skončí platné stavební povolení, firmy budou muset obří reklamní poutače a plochy odstranit. Kromě regulace reklamy nad šest metrů čtverečních předpisy nastavují pravidla výšky budov, omezují rozšiřování města na úkor volné krajiny a upřednostňují zástavbu proluk a nevyužívaných území.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jičínský pivovar vypustil Řáholeckou sojku. V Olomouci vám nově načepují i Fridu a Sherlocka

vydáno 1. června 2023  12:29

Zatímco před deseti lety bylo na našem území zhruba 100 minipivovarů, momentálně jich je 507. Kvůli pandemii a jiným těžkostem sice některé v posledních...  celý článek

Mucha je jeden z nemnoha českých malířů, který svým dílem přesáhl národní věhlas, říká Pospíšil

vydáno 1. června 2023  8:00

Spolek pro Slovanskou epopej zahájil výstavu Budoucnost Slovanské epopeje, která představuje vybrané varianty budoucího umístění stěžejního díla Alfonse...  celý článek

Pečujte o své vztahy a nehoňte se za nejistými cíli, radí psychoterapeutka

vydáno 1. června 2023  6:00

Klimatická krize, omezení a ztráty na majetku i na životech způsobené pandemií covidu, válka vedená Ruskem proti Ukrajině – to jsou některé z příčin, jež...  celý článek

Komerční sdělení

Steelers ovládli šlágr Snapbacks ligy na Bazalech

vydáno 1. června 2023

8. kolo Snapbacks ligy amerického fotbalu proti sobě svedlo oba vedoucí týmy skupin. ISMM Ostrava Steelers na Bazalech vyzvali Vysočinu Gladiators. Dlouho...  celý článek