metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 4 °C

Čtvrtek 8. prosince 2022. Svátek má Květoslava
Plavání (ilustrační foto) | foto: SXC

Novinky ve školách - povinné plavání a ochrana proti šikaně

  9:39
Rok mateřské školy je povinný. Proti obezitě dětí bojuje plošný návrat plavání na základky.

Nový školní rok přináší několik novinek. Kvůli vzrůstajícímu násilí ve školách, a to nejen mezi dětmi, ale také mezi žáky a kantory, budou školy více chráněny před šikanou. Začne platit úprava školského zákona, podle které by ředitelé škol měli zajistit ochranu učitele i dětí před fyzickým násilím i psychickým nátlakem.

Učí se doma

2067

  • Tolik žáků základních škol mělo v minulém školním roce individuálním vzdělávání. To znamená, že nechodili pravidelně do školy a studovali převážně doma.
  • Žáků s „individuálem“ každý rok přibývá. Před deseti lety této formy studia využilo jen 360 žáků. Individuální formu výuky volí často rodiče, jejichž dětem je diagnostikováno ADHD či jiné poruchy chování a učení.

„Školský zákon je přísnější. Nově definuje formulaci zvlášť závažného porušení. Ředitel školy ví, kdy je povinen v uvedeném případě žáka střední školy vyloučit. Kdy jde o hrubé a opakované slovní či fyzické projevy násilí na ostatních žácích nebo také na učitelích,“ uvedla náměstkyně ministerstva školství pro řízení sekce legislativy a mezinárodních vztahů Dana Prudíková a dodala: „V­případě žáků, kteří by se dopustili takového zvlášť závažného porušení školského zákona, musí ředitel školy kontaktovat Odbor sociálněprávní ochrany dětí. Ten pak musí případ řešit. Současně je v obou případech ředitel povinný nahlásit takové chování také státnímu zastupitelství, které bude postupovat v rámci svých kompetencí.“

S novým školním rokem také začíná platit povinné předškolní vzdělávání v posledním ročníku mateřské školy. Jednoduše řečeno, do školky musí všechny děti, které příští rok půjdou do školy.

Rodičům, kteří dítě do školky každý den vodit nechtějí, umožňuje zákon individuální vzdělávání dítěte doma nebo třeba v nějakém dětském klubu. Musí ale své dítě přivést k přezkoušení v termínech, které školka určí.

„Jak budou takové zkoušky vypadat, ještě nevíme, zatím jsme nedostali žádné konkrétní pokyny,“ říká Monika Kroufková, vedoucí mateřské školy v­Bohušovicích nad Ohří. „Zřejmě si ale s dítětem popovídáme a zjistíme, jestli nás vnímá a jestli umí udržet pozornost. Dáme mu do ruky tužku, abychom zjistili, jestli ji správně drží, a dítě si zkusí třeba postavit stavebnici. Tak zjistíme, jestli mu nedělá problém jemná motorika,“ dodává Kroufková.

Od září mají nárok na přijetí do mateřské školy také všechny čtyřleté děti. Obce jim musí zajistit místo ve spádové školce podle místa bydliště. To pro některé školky, v­jejichž okolí bydlí hodně dětí, může být problém kvůli kapacitě.

Rodiče mohou s dítětem k­zápisu jít, kam chtějí, v tom se nic nemění. Ale školka přednostně přijme děti ze své spádové oblasti a teprve na volná místa bude brát další žadatele.

Děti s odkladem povinné školní docházky budou moci chodit do přípravné třídy základní školy, tato možnost se od 1. září naopak uzavře dětem, které odklad nemají.

Novinky čekají i základní školy. Školáci na prvním stupni základních škol se mohou těšit na výuku plavání, která se stane povinnou součástí tělesné výchovy. Žáci budou muset během školní docházky na základkách absolvovat alespoň 40 hodin plavání.

Změny se dotknou také středních škol. Maturanti budou na jaře vybírat sloh z češtiny z šesti zadání místo dosavadních deseti. Česká středoškolská unie také navrhuje, aby slohové práce mohlo kontrolovat více hodnotitelů. Dnes čte většinu prací jeden člověk.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nenápadnou branickou oázu čistí těžká technika. Nádrž Údolní opět napustí začátkem příštího roku

vydáno 7. prosince 2022  19:11

Velká je zhruba jako hokejové hřiště. Málokdo si ale vodní plochy kousek nad bývalým branickým pivovarem všimne. A je to dobře. Retenční nádrž Údolní je...  celý článek

Jsem hrdá na představení s ryze ženským obsazením, říká akrobatka Kristýna Stránská

vydáno 7. prosince 2022  16:30

Pohybu a tanci se věnuje odmalička, kdy reprezentovala Česko v akrobatické gymnastice na evropských i světových šampionátech. Tanečnice a akrobatka...  celý článek

Zima se dá přežít díky pospolitosti, říká antropoložka, která několik let žila na Špicberkách

vydáno 7. prosince 2022  13:58

„Stačí věřit, že jednoho dne ledová černota ustoupí proužku světla, který bude každý den zesilovat,“ říká pro deník Metro vědkyně Zdenka Sokolíčková.  celý článek

Lucie Bílá i Lipo. Letošních vánočních písniček je jako ozdob na stromečku

vydáno 7. prosince 2022  5:11

Jako kdyby se čertovi roztrhl pytel a z něj vyskákaly vánoční písně. Tak to vypadá o adventu roku 2022.  celý článek