metro.cz

Počasí v Praze

-5 °C / 7 °C

Neděle, 24. února 2019. Svátek má Matěj.
Filip Humplík
Filip Humplík | foto: ČTK

Novým předsedou pražské ODS se stal neznámý Filip Humplík

21. listopadu 2013  23:21,  aktualizováno  23:37 ČTK
Filip Humplík porazil v boji o předsednické křeslo ODS v Praze místopředsedu strany Tomáše Chalupu, podle neoficiálních informací o devět hlasů. Rozhodli o tom na dnešním zasedání delegáti regionálního sněmu. Humplíka do funkce navrhoval dosavadní předseda Bohuslav Svoboda. Sněm se bude ještě zabývat nominacemi do celostátního vedení ODS, delegáti také chtějí navrhnout změnu stranických stanov. Řešit naopak nebudou kandidátní listinu do Evropského parlamentu.

Humplík dosud v ODS žádné vysoké funkce nezastával. Je pouze členem oblastního sdružení a místopředsedou místního sdružení v Radlicích. Je spolumajitelem reklamní agentury Kolektor, která připravovala sněmovní volební kampaň pražské ODS. Na kandidátním projevu podle svých slov mluvil o nutnosti ustavení jasné vize, kterou ODS v současné době ztratila.

Slibuje návrat ke kořenům ODS

Nosek po volbě vystoupil z ODS

  • Bývalý starosta Prahy 8 a někdejší náměstek primátora Josef Nosek ukončil členství v ODS.
  • Prý kvůli zvolení Filipa Humplíka za šéfa pražské ODS.

"Dnešní jednání je skutečně zásadní, protože to je o dalším vývoji ODS. Jsem přesvědčen, že ODS se musí změnit od základu. A to je také důvod, proč jsem se rozhodl pro osobu Filipa Humplíka," řekl před jednáním sněmu Svoboda. Humplík chtěl podle svých slov delegáty oslovit především snahou o "zakopání příkopů" a návrat ke kořenům ODS. Řekl také, že bez ohledu na výsledek sněmu by chtěl s Chalupou spolupracovat. Stejně reagoval i Chalupa. Nedovede si ale představit, že by si vzájemně dělali místopředsedy.

Chalupa delegátům řekl, že by chtěl, aby v příštích volbách předsedu pražské ODS volili přímo členové strany. Chtěl by také omezení počtu místopředsedů o jednoho a vytvoření nového orgánu předsedů jednotlivých oblastí, kteří by se pravidelně scházeli. "Volby, které teď přijdou, budou teprve ty nejdůležitější," poznamenal ke komunálním volbám, které se uskuteční příští rok. Pražští občanští demokraté jsou delší dobu rozděleni na dvě části, příznivce a odpůrce Svobody.

Je novou tváří. Možná až moc novou

Kdo je Humplík

  • Datum narození: 12. ledna 1972
  • Vzdělání: Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy, obor masová komunikace
  • Zaměstnání: od roku 1992 pracuje v reklamě, nyní je spolumajitelem reklamní agentury Konektor a vydává sci-fi časopis XB-1.
  • Strana: členem ODS je šest let, je místopředsedou místního sdružení ODS Radlice a členem oblastní rady Prahy 5.
  • Rodina: podruhé ženatý, čtyři dcery
  • Agentura Konektor připravovala kampaň pražské ODS v letošních sněmovních volbách.
  • Patří k významným sponzorům ODS.

Humplíkovi spolustraníci vyčítali především to, že příliš neznají jeho názory. Někteří také poukazovali na jeho vystupování v době komunálních voleb v roce 2010, kdy podporoval po uzavření magistrátní koalice mezi ODS a ČSSD opoziční TOP 09. Jeho podporovatelé zdůrazňují, že je novou tváří.

Naopak stoupenci Chalupy, bývalého ministra životního prostředí a starosty Prahy 6, svého kandidáta podporovali kvůli jeho zkušenostem a jasným názorům. Protivníci mu vyčítají spojení s minulostí, jeho podporovatelům se přezdívá koalice Key Investments kvůli stamilionům, které Prahy 6, 10 a 13, tedy oblasti stojící za Chalupou, vložily do dluhopisů spravovaných firmou, která skončila v konkurzu.

Chtěl by Němcovou, Fialu a Svobodu

Sněm se bude dnes také zabývat nominacemi do vedení ODS. Údajně delegáti nominují pouze kandidáty do předsednictva, na post předsedy nikoho ale nenavrhnou. Humplík dal najevo, že by chtěl podpořit Miroslavu Němcovou, Petra Fialu a Svobodu. Příznivci Chalupy by rádi o jménech jednali na dalším sněmu.

Na programu by také měl být návrh na změnu stanov. Údajně by se měl zúžit počet celostranických místopředsedů i počet samotných členů výkonné rady.

Komentáře

Hlavní zprávy

Schindler tu zachraňoval Židy, nyní zde vzniká muzeum

V areálu bývalé textilní továrny v Brněnci se bude v novém muzeu promítat také...
vydáno 23. února 2019  14:05

Zanedbaný areál, kde dříve stála továrna na textil, obnovuje potomek rodiny Löw-Beerů.  celý článek

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám