metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 14 °C

Pondělí, 20. září 2021. Svátek má Oleg.
Parkování (ilustrační foto) | foto: praha.eu

Od září začnou fungovat nové parkovací zóny. Místo v nich najdou i přespolní řidiči

  17:31
Do konce roku se bude pilotní projekt nových parkovacích zón týkat jen Karlína, částí Smíchova a Dejvic. Příští rok přibudou na řadě části Prahy 4, 5, 6, 8 nebo 11, hlavně v okolí metra. Do roku 2018 by se zóny měli ze současných 44 600 míst rozšířit na 135 tisíc parkovacích míst.

Magistrát slibuje uživatelům řadu technických novinek. V modrých zónách, které jsou určeny pro parkování rezidentů s dlouhodobou parkovací kartou, budou moci v Praze zaparkovat i přespolní řidiči. Podmínkou bude platba parkovného přes chytrý mobil, parkování ale bude omezeno na dvě hodiny. Důvodem, proč se hlavní město tak rozhodlo, byla snaha umožnit parkování například živnostníkům.

Kromě modrých zón přibudou ještě fialová a oranžová

Ti totiž dosud v zónách nemohli parkovat. "V telefonu budou mít lidé nahranou aplikaci, jejímž prostřednictvím zaplatí. Považovali jsme za nutné umožnit parkování v hodinách, kdy nejsou zóny využívány rezidenty," řekl náměstek primátora Jiří Nouza. V novém systému budou kromě modrých zón ještě fialová a oranžová. Ve fialové budou moci zaparkovat rezidenti i přespolní, kteří tu budou moci platit parkovné v automatech. V oranžové zóně pak bude moci po parkovat kdokoliv.

Základem nového systému bude databáze značek vozidel, jejichž řidiči kartu mají. Ta v papírové podobě nebude asi ani existovat. Parkování bude městská policie kontrolovat elektronicky - bude mít čtečky značek. Magistrát slibuje i výhody pro majitele ekologických aut.

Komentáře

Hlavní zprávy

Stížnosti byly vyslyšeny. „Hrobečky“ jsou pryč, naopak v Branické přibyly patníky

vydáno 19. září 2021  17:39

Rekonstrukce Branické ulice je v Braníku už několik měsíců velké téma. Nejprve místní řešili nevelké jámy, kam měly být umístěny nové stromy. Díry byly...  celý článek

Od Žižky k Tachovu. Váha nepřežila stavbu tunelu

vydáno 19. září 2021  5:55

Náměstí s váhou a tunelem – nová výstava nejen pro milovníky žižkovské historie.  celý článek

Politická kampaň je plná lží a „zákroků na penaltu“

vydáno 17. září 2021  14:34

Tématem voleb jsou Andrej Babiš, covid a migrace.  celý článek

Tipy na víkend. Potkat můžete své sousedy nebo vstoupit pod zem

vydáno 17. září 2021  10:57

Deník Metro přináší další tipy na akce, které můžete o víkendu navštívit. Kde strávit čas? Například v českých městech a obcích se už ode dneška koná akce...  celý článek

Vaše fotky z Prahy