metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 20 °C

Úterý 17. května 2022. Svátek má Aneta
Parkování (ilustrační foto) | foto: praha.eu

Od září začnou fungovat nové parkovací zóny. Místo v nich najdou i přespolní řidiči

  17:31
Do konce roku se bude pilotní projekt nových parkovacích zón týkat jen Karlína, částí Smíchova a Dejvic. Příští rok přibudou na řadě části Prahy 4, 5, 6, 8 nebo 11, hlavně v okolí metra. Do roku 2018 by se zóny měli ze současných 44 600 míst rozšířit na 135 tisíc parkovacích míst.

Magistrát slibuje uživatelům řadu technických novinek. V modrých zónách, které jsou určeny pro parkování rezidentů s dlouhodobou parkovací kartou, budou moci v Praze zaparkovat i přespolní řidiči. Podmínkou bude platba parkovného přes chytrý mobil, parkování ale bude omezeno na dvě hodiny. Důvodem, proč se hlavní město tak rozhodlo, byla snaha umožnit parkování například živnostníkům.

Kromě modrých zón přibudou ještě fialová a oranžová

Ti totiž dosud v zónách nemohli parkovat. "V telefonu budou mít lidé nahranou aplikaci, jejímž prostřednictvím zaplatí. Považovali jsme za nutné umožnit parkování v hodinách, kdy nejsou zóny využívány rezidenty," řekl náměstek primátora Jiří Nouza. V novém systému budou kromě modrých zón ještě fialová a oranžová. Ve fialové budou moci zaparkovat rezidenti i přespolní, kteří tu budou moci platit parkovné v automatech. V oranžové zóně pak bude moci po parkovat kdokoliv.

Základem nového systému bude databáze značek vozidel, jejichž řidiči kartu mají. Ta v papírové podobě nebude asi ani existovat. Parkování bude městská policie kontrolovat elektronicky - bude mít čtečky značek. Magistrát slibuje i výhody pro majitele ekologických aut.

Komentáře

Hlavní zprávy

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek

Na svou exkluzivní trať z Královky na Zvonařku se vrací nostalgická linka číslo 23

vydáno 16. května 2022  12:20

Nostalgická linka jezdí po stejné trase jako před přerušením provozu v březnu 2020.  celý článek

Vadí nám zmatené přípravy, říká k opravě Barrandovského mostu starosta Prahy 13 Vodrážka

vydáno 16. května 2022  4:06

Jedna z nejsledovanějších a zároveň nejdůležitějších oprav v historii hlavního města – Barrandovského mostu dnes započala. Vedení magistrátu je v...  celý článek

Komerční sdělení

Snapbacks liga amerického fotbalu se vrací na Bazaly

vydáno 16. května 2022

ISMM Ostrava Steelers v rámci 3. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu přivítají na Bazalech Brno Alligators. Dohrávku kola nejvyšší ligy odvysílá 22....  celý článek