metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 25 °C

Úterý 9. srpna 2022. Svátek má Roman

Dalších 8 fotografií v galerii
Takhle svůj hrad neviděl ani císař Karel IV. | foto: Filip JaroševskýMetro.cz

Omrkli jsem Karlštejn jako hrabě Zeppelin. Pěkně z výšky z „kokpitu“ coby dávní vzduchoplavci

  19:41
Vydejte se s námi do oblak. Zařadili jsme se mezi prvních pár šťastlivců, kteří se proletěli první novodobou tuzemskou vzducholodí.

Létání byla pro Tomáše Habána ještě před pár týdny malinko stará vesta. Ne že by ho role pilota zážitkového balonu přestala úplně bavit. Ale vždy ho trochu mrzelo, že se nedá přistát přesně na stejném místě, na jakém se vzlétalo. To změnila vzducholoď, jejíž řízení si vyzkoušel před několika měsíci. Následně koupil vyhlídkový zepelín a začal jej jako první provozovat v Česku. A na jedno z prvních vzduchoplaveckých dobrodružství tohoto druhu u nás přizval i deník Metro.

Ráno nebo večer
„Naše vyhlídková trasa bude dnes zahrnovat průlet nad lomy – Malou a Velkou Amerikou a pak se vydáme na druhou stranu, kde obletíme hrad Karlštejn,“ hlásí nám Habán, zatímco se vzducholoď pomalu zvedá nad louku u středočeské obce Mořina. Kdybychom na sobě neměli sluchátka vybavená reproduktory, jen těžko bychom jej slyšeli. Takzvaný sportovní zepelín totiž nadnáší směs vzduchu a LPG, který za hukotu proudí do mohutné horní části plavidla.

Redaktoři Metra před startem

„Nejvhodnější doba pro let bývá v prvních dvou ranních hodinách po východu slunce nebo v posledních dvou před západem. Vyhlídkového letu vzducholodí se mohou zúčastnit maximálně tři osoby a pilot. Všichni cestující při letu sedí a jsou připoutáni bezpečnostními pásy. Letí se rychlostí dvacet až třicet kilometrů v hodině,“ popsal nám ještě před začátkem průběh letu Lukáš Damašek z Habánova týmu.

Během našeho přistání po zhruba půlhodinovém letu bychom se bez Damaškovy účasti neobešli. Spolu ještě s jedním kolegou totiž zafixoval vzducholoď na místě pomocí volně visících lan. „Létáme teď už několik dní, někdy i docela nízko, třeba nad historickým centrem Brna,“ komentuje Damašek.

Tak tímhle jsme letěli.

Jsou průkopníci
Let jedinou tuzemskou vzducholodí zprostředkovává zatím jediná česká zážitkovka – Adrop.cz. Ta láká i tím, že si na půl hodinky budete připadat jako letecký průkopník hrabě Ferdinand von Zeppelin. „Než se vznesete do oblak, seznámí vás pilot s technikou této v Česku unikátní vzducholodi. Pak už nic nebrání vzlétnutí a půlhodinové kochačce z otevřené kabiny, ze které uvidíte města i přírodu, stejně jako můžete nakouknout přes rameno pilotovi a sledovat jeho um,“ popisuje za Adrop.cz jeho zakladatel Rostislav Peníška a dodává: „Jakmile přistanete, přivítá vás pilot mezi vzduchoplavci tradičním křtem a společně si na to připijete.“

Adrenalin, ale jen trochu
Letání vzducholodí probíhá poměrně poklidně. Je to v podstatě kochačka, při které si zvládnete okouknout krajinu, vidíte pilotovi přes ramena na ruce. A ještě si u toho pořídíte pár fotek, protože vzducholoď pluje nejen poměrně nízko, ale skoro vůbec se netřese. Motor moderní vzducholodi ji totiž nese tam, kam jen její pilot chce. Tedy teoreticky. Při přistání nás pár poryvů větru poslalo zpátky nad les, odkud jsme přilétli. „Nese nás to směrem na Bubovice. Musíme se snést níž, aby nás odnesl zpět protivítr,“ hlásil s úsměvem Habán před naším hladkým přistáním.

Čím se můžete proletět

  • Nevšední vzdušný zážitek nabízí nově zážitková společnost Adrop.cz. Půlhodinový let za několik tisíc korun je ale také možné objednat si na webu Habalon.cz.
  • Vzducholoď měří na délku úctyhodných 41 metrů a její průměr je 14 metrů. Těmito rozměry se řadí do kategorie sportovní zepelín, která si to vzduchem dokáže brázdit rychlostí 20–30 kilometrů za hodinu.
  • Lokality jsou pro let určeny zatím dvě. Buď nad Brnem, nebo v okolí Karlštejna.

Komentáře

Hlavní zprávy

Žaloba na okruh? Zoufalost, říká Ondřej Martan, starosta Běchovic

vydáno 9. srpna 2022  16:50

Dvacátá městská část má v plánu podat k soudu žalobu na vydané územní rozhodnutí k úseku Pražského okruhu mezi Běchovicemi a dálnicí D1. Tento krok...  celý článek

Z centra pro narkomany z Košíř je horký brambor. Odborníci volají po odkladu výpovědi

vydáno 9. srpna 2022  9:40

Na území Prahy žije až deset tisíc narkomanů. Tohle číslo vyplývající z analýzy Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy je relativně...  celý článek

Hrady a zámky svítí o něco méně, na radnicích zase kontrolují těsnění

vydáno 9. srpna 2022  4:19

V obecních bazénech se v šatnách už teplou vodou neosprchují. Němci se připravují na zimu bez zemního plynu. A Češi?   celý článek

„Škrťte se, dokud neomdlíte.“ TitTok je populárnější, než Facebook. Je ale i nebezpečnější

vydáno 8. srpna 2022  18:44

Vtipné scénky, zpívání a nejrůznější tanečky. Ale také popáleniny od elektřiny, rozbitá lebka či cereálie usazené v plicích. I to číhá na děti, které...  celý článek