metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 1 °C

Úterý, 26. ledna 2021. Svátek má Zora.
Policejní vrtulník v akci
Další 2 fotografie v galerii
Policejní vrtulník v akci | foto: MAFRA

Píšťalky i zlomené větve zachraňují holé životy

22. října 2020  11:52 David Halatka Metro.cz
Dvě stě seniorů se každý rok ztratí, někdy jsou důsledky fatální. Proč? „Pokud někdo dříve aktivně sportoval, mnohdy se těžko smiřuje s realitou, že není ve fyzické formě tak, jako byl v mládí,“ upozorňuje plukovník Jan Rybár, šéf odboru pátrání na Policejním prezidiu ČR. „Velice často dochází i k dramatickým situacím v souhře s počasím,“ upozorňuje muž, který během rozhovoru pro deník Metro nabídne praktické rady nejen pro seniory a vylíčí i dramatický případ z konce září.

Řekněme, že jsem senior a vyrážím na procházku do přírody. Jaké základní doporučení pro mě máte?
Stále hřejivé říjnové slunce vás dokáže vylákat v lehkém oblečení – jakmile ale sluníčko zajde, rázem se ochladí vzduch, může přijít déšť, vítr, a hlavně se začne brzy stmívat. Hrozí podchlazení.

Co si tedy vzít na sebe?
Při výběru oblečení jsou báječnou volbou reflexní prvky na oděvu, případně výrazné barvy, které jsou v přírodě dobře patrné již z dálky.

A co s sebou?
Ideální by bylo, kdyby si každý, kdo jde na procházku, vzal malé příruční zavazadlo, batůžek, kde by měl pro případ zhoršeného počasí větrovku nebo svetr, lahev s pitím, nabitý mobilní telefon nebo jen obyčejnou dětskou píšťalku.

Píšťalku?
Píšťalka má v případech pohřešování velkou moc. Může selhat technika, když se mobilní telefon vybije nebo v místech, kde se ztracený senior nachází, není signál mobilního operátora. Může se stát, že se senior zraní či bude celkovým fyzickým vyčerpáním hlasově indisponován. Byly zaznamenány případy, kdy ztracená osoba slyšela zachránce, kteří po ní pátrali, ale nebyla ze sebe schopna vydat ani hlásek. Zde by právě stačilo zapískat na obyčejnou dětskou píšťalku.

Plukovník Jan Rybár

Plukovník Jan Rybár

Jak prosté...
Zvuk píšťalky je slyšet hodně daleko, zvláště v přírodě. Je to zvuk, který tam nepatří, a tím pádem na sebe poutá zvýšenou pozornost. Píšťalku mohou slyšet jednak zachránci, ale taky osoby, které se v blízkosti pohybují – lesní dělníci, myslivci, turisté. Naděje na záchranu ztraceného člověka je neoddiskutovatelně mnohem vyšší.

Jaká další doporučení máte, když se zabloudí v lese?
Snažte se dodržovat následující zásady. Vyhledejte lesní cestu a jděte po ní nebo si vyhledejte místo k odpočinku v její blízkosti. Dojdete-li na takzvanou nákladovou rampu, kde lesní dělníci shromažďují vytěžené dřevo, zůstaňte zde. Pokud vše nasvědčuje tomu, že strávíte noc v lese, využijte k přespání myslivecká zařízení, jako jsou posedy, krmelce či přístřešky pro lesní techniku, jsou-li v blízkosti. Na křižovatkách lesních cest zanechávejte značky jako části oděvů, zlomené větve, v měkkém podloží vyryjte vzkazy, symboly. Ti, co vás budou hledat, budou jistě projíždět po lesních cestách a hledat jakékoli známky o vašem pobytu v dané lokalitě. Je velký předpoklad, že si vašich značek někdo všimne.

Jak může pomoci rodina či kamarád ztraceného seniora?
Nejprve bych rád zdůraznil, že mezi veřejností je ničím neopodstatněný mýtus, že s oznámením pohřešování na policii se mohou občané obracet až po 24 hodinách. Není tomu tak. Požádat policii o pomoc při pátrání můžeme hned, když nabudeme dojmu, že se nám senior nebo jakákoli blízká osoba ztratila. Klidně telefonicky. Pro nejbližší osoby doporučujeme, aby měly aktuální fotografii svého dědečka, babičky či kamaráda. Pro vyhlášení pátrání je však nezbytné učinit i oznámení fyzicky na služebně policie. Vše probíhá souběžně v pořadí priorit, které stanoví policista zodpovědný za konkrétní případ pátrání.

Jak pátrání probíhá?
Policie si po přijetí oznámení o pohřešování od oznamovatele vyžádá všechny dostupné informace ke zmizelé osobě. Máme na mysli popis osoby, jejího oblečení, zdravotní stav, pohybové schopnosti, její zvyky, záliby. Následně zahájí pátrání prověrkou známých míst, kde by se mohla pohřešovaná osoba nacházet, kam mohla odejít. Pokud je předpoklad, že se osoba ztratila v přírodě, s ohledem na danou lokalitu se ke spolupráci při pátrání přizvou další složky Integrovaného záchranného systému – hasiči, zdravotníci. Osloví se správcové parků, myslivci, horská služba. Trvá-li pátrání delší čas, prostřednictvím hromadných sdělovacích prostředků je o něm informována široká veřejnost. Současně se pohřešovaná osoba vyhlašuje v policejním informačním systému s mezinárodním přesahem, pokud k tomu směřují indicie.

Pátrání po pohřešovaném

Pátrání po pohřešovaném

Zmínil byste závěrem nějaký nedávný případ?
Jistě, rád. V odpoledních hodinách se vydal pár důchodců na houby. Šli do lesa ze své obce směrem na vedlejší obec, která je vzdušnou čarou vzdálena asi tři kilometry. Muž trpící stařeckou demencí a bez mobilního telefonu se v hustém a rozsáhlém porostu ztratil své ženě. Ta ho hledala a v pozdních večerních hodinách to oznámila na policii. Ze strany policie proběhlo rozsáhlé opatření, kdy do pátrací akce byly nasazeny všechny hlídky z okolních obvodních oddělení a dopravního inspektorátu, dvakrát psovod a také vrtulník. Pohřešovaného se podařilo za přispění starosty vedlejší obce vypátrat druhého dne v 8.46, kdy na základě vyhlášené informace o pohřešovaném místním rozhlasem byl starosta telefonicky informován jednou místní občankou, že muže odpovídajícího popisu viděla v jejich obci. Pohřešovaného nalezl sám starosta obce. Senior byl dezorientovaný v čase i prostoru, vůbec netušil, kde se pohyboval a kolik kilometrů za noc nachodil. Následně musel být hospitalizován. Vše naštěstí dopadlo dobře.

Komentáře

Hlavní zprávy

Někde očkují, jiní čekají. Včeličky umí také radnice

V Praze 2 už se čile očkuje.
vydáno 26. ledna 2021  8:14

V Praze 7 stihli naočkovat většinu seniorů. Na trojce chtějí zvládnout čtyři sta lidí denně.  celý článek

Stromy v Zelenči u Prahy padly kvůli lidské chybě. Firma zde vysadí nové

Stromy v Zelenči padly kvůli lidské chybě.  Zelenečský časopis
vydáno 26. ledna 2021  5:58,  aktualizováno  7:58

„Prasečí krize na pólu“ skončila. Posunuli ho k cestě. O podivné situace není na východ od Prahy nouze.   celý článek

Politých počítačů je teď o něco více

Petr Kozák
vydáno 25. ledna 2021  18:32

Děti ho musí mít k výuce a na home office je zapnutý každý den několik hodin. Co ale dělat, když nás počítač zradí? Jedním z řešení je i branický nonstop...  celý článek

Kopačky, dres a test na covid. Pojišťovny ho asi budou platit

ilustrační snímek
vydáno 25. ledna 2021  11:20

„Lóže vpravo dole, prosím potvrzení o testu na covid,“ říká uvaděčka. Jedna z variant, která by mohla platit, pokud by divadla opět začala hrát.  celý článek

Vaše fotky z Prahy