metro.cz

Počasí v Praze

-6 °C / 1 °C

Pondělí 6. února 2023. Svátek má Vanda

Větší foto
Zdánlivě snadné | foto: Ropid

Placení kartou v příměstských autobusech vázne

  12:28
Už několik měsíců mohou lidé platit jízdné u řidiče ve vybraných příměstských autobusech Pražské integrované dopravy platební kartou. Podle pražského organizátora dopravy Ropid si lidé na tuto možnost pomalu, ale jistě zvykají. „Nemusejí už totiž hledat neustále drobné, nebo dostat sebe i­ řidiče do nepříjemné situace při platbě vyšší, než stokorunovou bankovkou. Od konce srpna bylo takto prodáno několik tisíc jízdenek a ­v ­kombinaci s další novinkou – jízdenkou v mobilním telefonu přes aplikaci PID Lítačka, se významně urychlilo odbavování cestujících,“ uvádí tiskový odbor Ropid.

Na první pohled je platba kartou v autobusech naprosto snadný úkon. Stačí, když cestující přiloží k terminálu u řidiče bezkontaktní bankovní kartu a pípne si s ní podobně, jako třeba při nákupu v trafice či potravinách. Organizátor dopravy před několika dny požádal o zpětnou vazbu šest autobusových dopravců, kteří zajišťují dopravu na příměstských linkách v Praze a ve Středočeském kraji, a nestačil se divit. Z jejich údajů vyplynulo, že lidé o novince ani po půl roce příliš nevědí. Cestujících, kteří chtějí zaplatit v autobuse kartou, zatím není mnoho. V celkovém množství prodaných jízdenek tak počet těch koupených novým způsobem nedosahuje ani jednoho procenta. „Snažíme se informovat veřejnost, stejně tak jako nejrůznějšími nálepkami přímo na autobusech,“ reaguje Ropid na svém facebooku.

Nízkou oblibu placení jízdného kartou ale nemá na svědomí jen nevědomost cestujících. Podle zjištění deníku Metro stojí za problémem často také neochota či neznalost jednotlivých řidičů. Podle Zdeňka Šindeláře, který jezdí s Arrivou, totiž nejsou někteří šoféři napříč různými dopravci ani po půl roce ochotni své čtečky zprovoznit. Jiní cestující zase na facebooku přiznávají, že mají pouze kontaktní karty. Nechtějí proto zdržovat ostatní zadáváním PINu.

Kontaktní kartou ale platit v autobusech zatím vůbec nelze. „To by asi nas...lo nejen cestující, ale i řidiče, kdyby někdo nejdřív hledal peněženku, pak někam strkal kartu, zadával PIN. To vše kvůli dvanácti korunám,“ komentuje na facebooku Pražské integrované dopravy uživatel Jaroslav Matura. 

Jízdenky v mobilu

Jednodušší než si kupovat lístek v autobuse u řidiče je jeho nákup z mobilního telefonu přes aplikaci PID Lítačka.

  • „ Ve všech příměstských autobusech by měly být jízdenky z aplikace PID Lítačka akceptovány,“ uvádějí zástupci aplikace. Jízdenky takto zakoupené platí i na všech linkách PID, včetně vlaků.
  • Cestující si najde spojení odkud, kam a kdy pojede a rovnou si v aplikaci jízdenku na tuto trasu také koupí.

Komentáře

Hlavní zprávy

RECENZE: Nový snímek Korzet ukazuje proslulou císařovnu Sissi ve zralém věku

vydáno 6. února 2023  10:22

Hlavní roli ztvárnila herečka Vicky Kriepsová.  celý článek

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek

Zmizelá fontána za obchodním domem Máj. Vystřídala ji Kafkova otáčecí hlava

vydáno 5. února 2023  11:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek