metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 2 °C

Pátek, 3. prosince 2021. Svátek má Svatoslav.
Nová kontroverzní kniha je na světě. | foto: Metro.cz

Po volné lásce přišlo znásilňování. Co se to děje se sexem ve Švédsku?

  6:00
Stala se ze Švédska v oblasti sexu nová Saúdská Arábie? Kniha mapující historii sexu se zamýšlí nad tím, jestli radikální feminismus nespouští novodobé hony na čarodějnice.

Švédsko má pověst ráje liberálních myšlenek. Zrodilo se v něm hnutí sexuální revoluce a Světové ekonomické fórum ho zařazuje do čela žebříčků zemí, v nichž je největší rovnost pohlaví. Ale Oscar Swartz, autor knihy A Brief History of Swedish Sex (Krátká historie švédského sexu), tvrdí, že z ráje už Švédy vyhnali. Kniha se ptá, zda se Švédsko nestalo novou Saúdskou Arábií feminismu. To je narážka na tvrzení zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange, který je v současnosti stíhán kvůli podezření ze sexuálních zločinů.

"Spoustu lidí, kteří četli záznamy výslechů, to udivilo. První žalobce, který četl ten spis, prohlásil, že nejde vůbec o zločin. Pak přijde vrchní žalobce a řekne, že je to znásilnění," říká Swartz.

Swartz věří, že na obyčejné muže se v současném Švédsku pořádají hony jako na čarodějnice. "Hotelové personály jsou ve Stockholmu trénované, aby mohly špehovat hosty. Fakta jsou dost ohromující," myslí si Swartz. V knize samotné se nepouští do vyjadřování nějakých názorů. Omezil ji jen na výčet fakt, která podle něj dokazují, že "radikální feminismus má velký vliv i v nejvyšších politických patrech".

Spisovatel Oscar Swartz

Spisovatel Oscar Swartz

Třiapadesátiletý spisovatel je nepokrytým obdivovatelem Assange a o projektu WikiLeaks píše dlouhodobě pro technologické časopisy. Přiznává, že se s Assangem také několikrát setkal, ale zároveň se dušuje, že knihu začal psát nezávisle na něm a jen a jen ze zájmu o změnu prostředí v jeho rodné zemi. "Nikdo z WikiLeaks nevěděl, že píšu tu knihu," říká.

Dopad radikálního feminismu je ve Švédsku žhavé téma, ale podle Zakie Khanové, ekonomky z politické strany Feministická iniciativa, je tento problém uměle vytvořen. "Ta myšlenka je založená na chybné představě o tom, jaký feminismus býval v osmdesátých a devadesátých letech. Žádné hony na čarodějnice ve Švédsku neexistují," říká Khanová.

Komentáře

Hlavní zprávy

Trénink boxu je makačka. Když na vás ale dohlíží Muhammad Ali, bát se nemusíte

vydáno 3. prosince 2021  6:00

Vezměte si rukavice a chránič na zuby a přijďte, dává mi do telefonu instrukce jeden ze zástupců pražské boxerny Delroy’s Gym. Naštěstí došlo k...  celý článek

Správný chlap již dávno nemá smrdět. Nová generace kosmetiky se balí do posekané trávy

vydáno 2. prosince 2021  16:05

Pojem udržitelná móda, takzvaná slow fashion, je stále častějším předmětem debat. Lidé se více zajímají o oblečení vyráběné z ekologičtějších materiálů. A...  celý článek

Čert nemá volno? Tak jděte bruslit!

vydáno 2. prosince 2021  12:10

Už to voní Vánocemi! Máme pro vás přehled svátečních akcí v metropoli.  celý článek

Pojistěte si duši. Pokud ale chcete peníze, pozor na drogy a taky alkohol

vydáno 2. prosince 2021  9:14

Kolik je doopravdy lidí, kteří změní profesi kvůli vyhoření? Psychickou únavu přizná jen zlomek z nich. Někteří změní profesi, aby se už nemuseli potýkat...  celý článek

Vaše fotky z Prahy