metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 12 °C

Sobota 1. října 2022. Svátek má Igor
Nová kontroverzní kniha je na světě. | foto: Metro.cz

Po volné lásce přišlo znásilňování. Co se to děje se sexem ve Švédsku?

  6:00
Stala se ze Švédska v oblasti sexu nová Saúdská Arábie? Kniha mapující historii sexu se zamýšlí nad tím, jestli radikální feminismus nespouští novodobé hony na čarodějnice.

Švédsko má pověst ráje liberálních myšlenek. Zrodilo se v něm hnutí sexuální revoluce a Světové ekonomické fórum ho zařazuje do čela žebříčků zemí, v nichž je největší rovnost pohlaví. Ale Oscar Swartz, autor knihy A Brief History of Swedish Sex (Krátká historie švédského sexu), tvrdí, že z ráje už Švédy vyhnali. Kniha se ptá, zda se Švédsko nestalo novou Saúdskou Arábií feminismu. To je narážka na tvrzení zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange, který je v současnosti stíhán kvůli podezření ze sexuálních zločinů.

"Spoustu lidí, kteří četli záznamy výslechů, to udivilo. První žalobce, který četl ten spis, prohlásil, že nejde vůbec o zločin. Pak přijde vrchní žalobce a řekne, že je to znásilnění," říká Swartz.

Swartz věří, že na obyčejné muže se v současném Švédsku pořádají hony jako na čarodějnice. "Hotelové personály jsou ve Stockholmu trénované, aby mohly špehovat hosty. Fakta jsou dost ohromující," myslí si Swartz. V knize samotné se nepouští do vyjadřování nějakých názorů. Omezil ji jen na výčet fakt, která podle něj dokazují, že "radikální feminismus má velký vliv i v nejvyšších politických patrech".

Spisovatel Oscar Swartz

Třiapadesátiletý spisovatel je nepokrytým obdivovatelem Assange a o projektu WikiLeaks píše dlouhodobě pro technologické časopisy. Přiznává, že se s Assangem také několikrát setkal, ale zároveň se dušuje, že knihu začal psát nezávisle na něm a jen a jen ze zájmu o změnu prostředí v jeho rodné zemi. "Nikdo z WikiLeaks nevěděl, že píšu tu knihu," říká.

Dopad radikálního feminismu je ve Švédsku žhavé téma, ale podle Zakie Khanové, ekonomky z politické strany Feministická iniciativa, je tento problém uměle vytvořen. "Ta myšlenka je založená na chybné představě o tom, jaký feminismus býval v osmdesátých a devadesátých letech. Žádné hony na čarodějnice ve Švédsku neexistují," říká Khanová.

Komentáře

Hlavní zprávy

Strašně mě inspiruje Jiří Suchý, říká Michal Malátný. Novou desku Chinaski pokřtí fanoušci

vydáno 1. října 2022  5:09

V těchto dnech si budou moci fanoušci poprvé poslechnout novou desku kapely Chinaski. Mnozí až při koncertech, kterých pětičlenná parta odehraje během...  celý článek

Dvě minuty na přestup jsou standard. Časy se určují na základě zkušeností, říká mluvčí ROPID

vydáno 30. září 2022  18:00

Jestli se vám tahle situace někdy nestala, patříte v hlavním městě k menšině. Potřebujete stihnout důležitou schůzku, bojíte se, že přijdete pozdě do...  celý článek

Horror Story či Horror Stories? Soubor strašidelných povídek je jako dav spolužaček

Strážce streamu
vydáno 30. září 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Povídkový seriál American Horror Stories, jehož druhá řada je nyní ke zhlednutí na streamovací platformě Disney+, volně navazuje na svého předchůdce -...  celý článek

Umění zahalené v kouři nebo street art v kostele. Navštívili jsme pražské galerie

vydáno 30. září 2022  5:22

Jedno odpoledne. Tři výstavy. Banksy, Mucha a V kroužcích dýmu. Prošli jsme za jeden den tři velké expozice a prohlédli si díla významných mistrů....  celý článek