metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Pondělí 5. prosince 2022. Svátek má Jitka

Další 1 fotografie v galerii
Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. | foto: MAFRA

Podaří se české legislativě zohlednit šamanské rituály?

  15:54
Odborníci chtějí změnit zákony o psychedelikách. Názory na ně se totiž ve společnosti různí.

Ve včerejším vydání deníku Metro vyšel článek na pokračování s názvem Výzkum psychedelik brzdí podle odborníků staré zákony, najdete ho i na www.metro.cz. Dotkli jsme se v něm kauzy takzvaných šamanů z Moravy, manželů Jaroslawa a Karoliny Kordysových, kteří jsou stíháni za pořádání ceremoniálů, při kterých účastníkům podávali halucinogenní nápoj ayahuasca. Jaroslaw dostal v lednu u Krajského soudu v Ostravě osm a půl roku nepodmíněně, Karolina pět a půl roku. Dále jim byly uloženy tresty propadnutí domu a pozemků, věcí movitých, zabrání věcí a vyhoštění. Odvolací soud bude 19. října.

Přísnost jejich trestu rozvířila vlnu diskuzí. „Celý rozsudek vnímám jako naprosté selhání české justice, a dokonce jako ztrátu jejího zdravého rozumu,“ okomentoval situaci Pavel Bém, člen Rady vlády ČR pro koordinaci protidrogové politiky. K tématu se vyjádřil také národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. „Přesto, že jsme si vědomi, že ayahuasca obsahuje účinnou látku DMT, která je zařazena na seznam návykových látek, a tudíž je nakládání s ní nezákonné, výše trestu rozhodně neodpovídá společenské nebezpečnosti činu,“ myslí si Vobořil a společně s dalšími odborníky volá po změně legislativy.

Nová terapie na obzoru
Psychedelika, ke kterým nápoj ayahuasca patří, totiž mohou přinést zcela nové postupy v lékařství i psychiatrické péči. Odborníci uvádějí, že v kombinaci s psychoterapií pomáhají s léčbou posttraumatických stavů, úzkostí nebo depresí. Avšak v tomto bodě zákony pokulhávají.

Návykové látky

  • Zakázaná látka DMT, kterou nápoj ayahuasca obsahuje, je zařazena v příloze č. 4 nařízení vlády č. 463/2013 Sb., o seznamech návykových látek.
  • Podle odborníků však látka DMT není návyková, a nepatří proto do stejného seznamu jako heroin, kokain či pervitin.

Pojmy psychoterapie a psychoterapeut a stanovené podmínky, kdo může tuto profesi vykonávat, jaké musí splňovat vzdělání a kvalifikaci, nejsou v zákoně legislativně ukotvené,“ upozorňuje psycholožka Tereza Hrušková. Při výběru odborníků na duševní zdraví vybízí k ostražitosti. „Může se stát, že jdeme k někomu, o kom si myslíme, že je to psychoterapeut, ale je to někdo, kdo si sice říká terapeut, ale nemá akreditovaný psychoterapeutický výcvik, vysokoškolské vzdělání, nedodržuje etický kodex a nevzdělává se,“ přibližuje Hrušková.

Léčitel místo psychologa
Takový pseudoodborník však může spíše ublížit než pomoci. „Může prohloubit klientovo prožívání, může otevřít citlivá témata,traumata, ale už třeba nedokáže vzniklou situaci ošetřit a pracovat s ní, pravidelně ji nekontroluje,“ objasňuje psycholožka.

„Rizikem je, že pseudoodborník má možná nějaké zkušenosti, co jemu fungovalo a jak, možná i nějaký rychlokurz, ale zkušenosti typu já jsem si tím prošel, nestačí,“ varuje Hrušková. Takovými pseudoodborníky by se proto dali nazvat i manželé Kordysovi, jejichž ceremoniemi prošly stovky účastníků. Přestože zmíněná ayahuasca patří k tradičním rituálům amazonských šamanů a v zemích Latinské Ameriky ji považují za kulturní dědictví, v Česku žádné oficiální šamanské vzdělání neexistuje.

Neurovědec Filip Tylš to ale tak černě nevidí. „Kvalita se u různých workshopů a retreatů inspirovaných šamanským diskurzem různí a obtížně se sbírá zpětná vazba na jejich provozovatele, každopádně rozhodnutí o účasti na takových akcích je aktem svobodné vůle jedince,“ uvádí Tylš. Je proto otázkou, jak se české legislativě podaří zohlednit praktiky přírodního léčitelství, při kterých jsou halucinogenní látky podávány.

Komentáře

Hlavní zprávy

Geometrie a její symetrie uklidňují můj vnitřní zmatek, říká o svých špercích Hana Melčová

vydáno 4. prosince 2022  17:33

Jako malá si Hana Melčová přála prodávat v květinářství, líbilo se jí množství barev, tvarů květin a tvůrčí prostředí. Před lety začala pod značkou...  celý článek

Když architekti kouzlí, vznikají skládačky, sluje, převisy. Chtěli byste v tom bydlet?

PRAHA? AHA!
vydáno 4. prosince 2022  11:58

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Spadla vám do díry v poklopu klíče či jiná cennost? Některé kanály za úplatu odklápějí

vydáno 4. prosince 2022  6:00

Přemýšleli jste někdy o tom, co dělat, když vám spadnou klíče do kanálu? Podobná svízelná situace se přitom může lehce stát každému. V takovém případě je...  celý článek

Kdo nejlépe uvaří sníh? Staroměstské náměstí bude plné čertů, andělů a soutěží

vydáno 3. prosince 2022  18:33

Největší vánoční trhy v metropoli ožijí v pondělí velkou podívanou. Na Staroměstském náměstí si totiž dávají sraz Mikuláši, čerti a andělé z celé Prahy....  celý článek