metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 3 °C

Pondělí, 24. ledna 2022. Svátek má Milena.
Nejslavnější „psychiatrický“ film. Přelet nad kukaččím hnízdem od Miloše Formana | foto: ARCHIV KIRKE

Pojistěte si duši. Pokud ale chcete peníze, pozor na drogy a taky alkohol

  9:14
Kolik je doopravdy lidí, kteří změní profesi kvůli vyhoření? Psychickou únavu přizná jen zlomek z nich. Někteří změní profesi, aby se už nemuseli potýkat s problémy, které jim prostředí přináší. Covid tyto problémy zvýraznil.

Obrázek dokonalého manažera připraveného zvládnout krizovou i nekrizovou situaci. Vést lidi k výkonům. Jenže i usměvavý a na první pohled optimistický člověk může žít v hlubokých depresích.

Invalidita „na hlavu“ si drží stříbrnou příčku
Není tajemstvím, že vyhořením či ještě složitějšími psychickými problémy trpí často právě ti, u nich ostatní předpokládají pohodu. Třeba jen proto, že je netrápí finanční problémy. „Pojišťování duševních nemocí už není tabu,“ říká Petr Němeček, ředitel externí distribuce pojišťovny NN. Dostatečné finanční zajištění, vysoký plat, to nemá na únavu duše vliv. „Děje se to, přestože jsme jako celá společnost, celá země, finančně bohatí,“ upozorňuje Němeček.

I to je důvod, proč v nejrůznějších typech zajištění zahrnují pojišťovny stále častěji i kompenzaci za duševní nemoc. V posledních letech se seznam psychických nesnází, které lze pojistně krýt, postupně rozšiřuje. „Škálu diagnóz, na které se vztahuje pojistná ochrana, jsme významně rozšířili. Reagovali jsme tak na aktuální situaci, kdy druhou nejčastější příčinou přiznání invalidního důchodu jsou u nás duševní choroby nebo porucha chování,“ potvrzuje trendy Eva Trajboldová, manažerka produktů pojištění osob pojišťovny Uniqa. Nemusí se ale pokaždé jednat hned o přiznání invalidity.

Do toho spadá například i krytí plateb u psychologa nebo psychiatra, pokud dotyčný využívá soukromou poradnu. „Bezplatná pomoc a psychologické poradenství jsou součástí životního pojištění,“ potvrzuje skutečnost Eva Svobodová, mluvčí pojišťovny Uniqa. Pojištění může zahrnovat například i psychickou nepohodu kvůli dlouhodobé pandemii, případně psychická trápení po živelních pohromách nebo po ztrátě nejbližších osob.

Drogy a alkohol jsou problém. Za ně se neplatí
Ale i v případě pojistek, které zahrnují velice širokou škálu psychických potíží, si pojišťovny pozorně hlídají, co je způsobilo. „Nejsme schopni přesně vypočítat, zda je extra zájem o pojistku za psychické nemoci, protože je to u nás standardní součástí životního pojištění,“ říká Milan Kaňa, mluvčí pojišťovny Kooperativa. Peníze vyplácejí například za hospitalizaci, pracovní neschopnost. „S výjimkou případů, které vznikly užíváním alkoholu nebo omamných látek,“ upozorňuje mluvčí Kooperativy. Stejné je to u těch psychických poruch, které nezpůsobí změny na mozku, kam lze zařadit například schizofrenii. Ale například smrt, kdy byla příčinou konzumace alkoholu nebo drog, obecně pojišťovnám ve vyplacení pojistného krytí nebrání.

Obdobně k tomu přistupují i v pojišťovně Uniqa. Klient dostane vyplacené peníze, pokud ho postihne schizofrenie, bludy, afektivní porucha, neurotické nebo stresové poruchy či jiné neurčené duševní poruchy. „Patří sem také další organické duševní poruchy, kam se řadí Alzheimerova choroba, halucinóza nebo porucha poznání,“ připomíná některé další potíže kryté pojistkami. Výjimka samozřejmě platí pro duševní stavy, které si plátce pojistky způsobí alkoholem nebo drogami. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Devítku trápí, že jí Praha posílá problémové nájemníky

vydáno 24. ledna 2022  13:20

Párty po celou noc a divná individua. Starousedlíci se bouří proti sociálním bytům. Další přitom přibudou.  celý článek

Zapomenutý švec z Barrandova: Hravě spravím i napůl sežranou botu

vydáno 24. ledna 2022  5:11

Do barrandovské opravny obuvi Andreje Němce se v posledních dnech lidé moc nehrnou. Přesto je z něj celebrita.  celý článek

Jednorázové samotestovací sady. Jak s nimi správně naložit?

vydáno 23. ledna 2022  19:03

Vzít, strčit do plastového sáčku, zauzlovat ho, pak ho dát do druhého pytlíku, ten také zauzlovat a vyhodit do popelnice. Tak zní podle největší svozové...  celý článek

Tady býval ráj netuzexových československých hifi nadšenců

PRAHA? AHA!
vydáno 22. ledna 2022  23:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Vaše fotky z Prahy