metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 25 °C

Pátek 9. června 2023. Svátek má Stanislava
Střelecký ostrov | foto: Packa - Wikimedia Commons

Praha 1 utratí 770 milionů, nejvíc peněz spolkne Střelecký ostrov

  16:47
Praha 1 bude příští rok hospodařit s částkou zhruba 771,6 milionu korun. Na investice dá asi 217,6 milionu, z toho nejvíce peněz bude na pokračování obnovy Střeleckého ostrova a opravu Thurn-Taxisova paláce. Vyplývá to z rozpočtu Prahy 1, který dnes schválili zastupitelé městské části. Opozice kritizuje to, že Praha 1 do rozpočtu zapojuje úspory z minulých let a peníze z prodejů nemovitostí a zahajuje velké investice. Letošní schválený rozpočet byl asi o 20 milionů nižší.

První městská část očekává příjmy ve výši 766,6 milionu korun, dalších pět milionů by měla dostat od Prahy 8 jako splátku půjčky, kterou poničenému Karlínu poskytla po povodních v roce 2002. Výdaje radnice očekává ve výši 771,6 milionu korun, z toho 554 milionů bude určeno na běžný provoz a 217,6 na kapitálové výdaje.

Mezi největší investice, které centrální městská část v příštím roce chystá, patří pokračování obnovy Střeleckého ostrova. Na tuto akci, která začala už letos, je v rozpočtu 51 milionů korun. Obnoveny by měly být cesty, osvětlení lavičky, postaven bude bezbariérový přístup a nové toalety. Vzniknout by měla dvě dětská hřiště.

Dalších 50 milionů korun plánuje radnice příští rok investovat do opravy Thurn-Taxisova paláce, který chce radnice pronajmout soukromé Anglo-americké vysoké škole.

Některé projekty budou stát víc, bojí se opozice

Podle opozičního zastupitele Filipa Pospíšila je rozpočet vyrovnaný jen díky tomu, že do něj radnice zapojuje úspory z minulých let a peníze z prodeje nemovitostí. Kritizuje také to, že chce radnice zahájit investice, které městskou část zatíží ještě v dalších letech. V případě Thurn-Taxisova paláce se podle Pospíšila celkové náklady mohou vyšplhat až na 200 milionů, v případě domu s malometrážními byty na více než 100 milionů.

"Tyto investice jsou plánovány přesto, že v rozpočtu není dost peněz na opravu bytů a nebytových prostor, které městské části už patří a přesto, že tyto výdaje budoucích let vysoce převýší částky, se kterými městská část na investice dosud počítala," sdělil Pospíšil.

Další investice

  • Praha 1 chystá také výstavbu domu s malometrážními byty na rohu ulic Samcova a Lodecká. Dům by měl sloužit i jako pečovatelský dům, nabídne 38 bytů, v kterých bude 44 lůžek. Na demolici současné budovy a výstavbu nové chce Praha 1 příští rok dát 20 milionů korun.
  • Celkem asi 25 milionů korun má Praha 1 v rozpočtu na investice, které souvisejí s rekonstrukcí domu na rohu ulic V Jámě a Štěpánská. Objekt chce městská část přebudovat na nové sídlo úřadu a městské policie.
  • Peníze budou také na nové přístrojové vybavení Nemocnice Na Františku, rozšíření kamerového systému, opravy chodníků, střech základních škol ve Vodičkově a Truhlářské ulici či na zklidnění Týnské uličky.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Méně varlat a víc do šířky!“ Channing Tatum sundává své poslední kalhoty

Strážce streamu
vydáno 9. června 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Rej hordy namakaných sexy chlapáků, taneční čísla se zajímavou choreografií, ale i uvědomělá a inteligentní sociální sonda plná energie. Tím vším byl před...  celý článek

Lidé se na mě dívají lítostivě, říká Petra, která žije se vzácnou nemocí

vydáno 9. června 2023  11:09

Na první pohled vypadá jako normální a veselá žena. Přesto se za úsměvem Petry Pětníkové ukrývá vzácná diagnóza s názvem Fibrodysplasia ossificans...  celý článek

Internetový predátor není žádný starý a ohyzdný chlap v baloňáku, který číhá u školy

vydáno 9. června 2023  5:40

Český dokument V síti o internetových predátorech má vlastní odkaz v jednom z usnesení Evropského parlamentu ohledně kyberbezpečnosti. Promítali ho také...  celý článek

Komerční sdělení

Souboje prvních dvou týmů okoření 9. kolo Snapbacks ligy

vydáno 9. června 2023

V obou skupinách Snapbacks ligy na sebe o víkendu narazí první dva týmy. Ve skupině Západ se Vysočina Gladiators představí na hřišti Znojma Knights a ve...  celý článek