metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 7 °C

Neděle 4. prosince 2022. Svátek má Barbora
Praha 10 již postavila školku v Magnitogorské ulici. | foto: MČ Praha 10

Praha 10 chce rozšířit kapacitu školek o téměř 400 míst

  14:14
Desátá městská část chce letos rozšířit kapacitu mateřských škol o téměř 400 míst. Radnice hodlá opravit některé stávající školky, někde přistaví nové pavilony, jinde využije nepoužívané budovy. Na rekonstrukce nebo výstavbu pěti objektů počítá městská část se 120 miliony korun. Investice je součástí rozpočtu na letošní rok, který bude v pondělí schvalovat zastupitelstvo.

 "Z minulého roku máme převis asi 500 míst. Jsme asi jedni z mála v Praze, kteří se k problému postavili a začali ho řešit," řekl místostarosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík. Městská část si koncepci rozvoje mateřského školství schválila už v roce 2011.

V současné době je na území desáté městské části 26 mateřských škol. Podle Zoufalíka jsou vytíženy na více než sto procent. Loni se podařilo rozšířit mateřskou školu Magnitogorská. "Přistavěli jsme tam dvě třídy. Šlo o rychlou stavbu, využili jsme unimo buňky," uvedl Zoufalík. V září tam mohlo nastoupit o 50 dětí více.

Nová místa vzniknou hned v několika školkách

Nová místa vzniknou letos v mateřských školkách Sychrov, Nad Vodovodem, Mrštíkova, Vladivostocká a Bajkalská. Nejvíc míst a nejdelší stavební úpravy si vyžádá školka Bajkalská. "Tady počítáme s dvouletou výstavbou. Dnes je tam stará dřevěná stavba pro 50 dětí. Nově tam vznikne pavilon pro 168 dětí," uvedl Zoufalík. Na realizaci stavby bude vypsáno výběrové řízení.

Nejvíce míst pro předškolní děti chybí ve Strašnicích a Vršovicích. O více než 100 míst by se měla rozšířit školka Nad Vodovodem, kde bude vybudován nový pavilon pro čtyři třídy. "Museli jsme najít ty školky, které mají dobrou velikost pozemku, kde se dá stavět. Někde zastavět park a udělat v něm školku, už by dnes asi neprošlo," uvedl Zoufalík. V Mrštíkově ulici se bude na mateřinku přeměňovat neobsazená prvorepubliková vila. Vzniknout by zde mělo 48 nových míst.

Opravy a výstavbu nových školek chválí i opozice. "Je to snad jediná bohulibá činnost, co současná radnice dělá," řekl opoziční zastupitel Jan Šnajdr.

Praha 10 se chce během let výrazně omladit

Všechny školky, kromě Bajkalské, která je projektována na dva roky, by měly být otevřeny počátkem roku 2014. "Až po kolaudaci se může školka zapsat do seznamu školských zařízení. Od ministerstva školství dostává peníze na provoz až další rok. Takže když zkolaudujeme v prosinci nebo v lednu, musíme provoz do dalšího školního roku hradit," uvedl Zoufalík.

Praha 10 je v současné době z hlediska věku obyvatel jednou z nejstarších v hlavním městě. Demografická studie, jejíž zpracování si radnice v minulosti zadala, předpokládá, že se městská část v následujících 15 letech výrazně omladí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kdo nejlépe uvaří sníh? Staroměstské náměstí bude plné čertů, andělů a soutěží

vydáno 3. prosince 2022  18:33

Největší vánoční trhy v metropoli ožijí v pondělí velkou podívanou. Na Staroměstském náměstí si totiž dávají sraz Mikuláši, čerti a andělé z celé Prahy....  celý článek

Trh s ubytování je na vzestupu. V Praze přibydou tisíce nových i staronových hotelových lůžek

vydáno 3. prosince 2022  6:45

Hotelové kapacity Prahy se v době pandemie covidu-19 částečně snížily. I přesto česká metropole stále patří mezi nejatraktivnější hotelové trhy v regionu...  celý článek

Ke zkouknutí Promlčeno mě donutil až algoritmus Netflixu. Ještě, že tak. Viděl to už každý

Strážce streamu
vydáno 2. prosince 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Relativně mladá studentka psychologie Eva (v poslední době všudypřítomná Barbora Bočková) má v rádiu vlastní večerní show o vztazích. Když ji ale osloví...  celý článek

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek