metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 33 °C

Pondělí 27. června 2022. Svátek má Ladislav
Parkování (ilustrační foto) | foto: SXC

Praha do konce února rozhodne o vítězi zakázek na parkovací zóny

  14:52
Praha do konce února rozhodne o vítězích dvou zakázek na parkovací zóny za 940 milionů korun. Komise otevřela obálky s nabídkami dodavatelů, ceny zakázek se podle náměstka primátorky Petra Dolínka (ČSSD) podařilo výrazně snížit. Zakázky na rozšíření systému parkovacích zón vypsalo bývalé vedení Prahy, zahrnuje více než 1000 parkovacích automatů, vytvoření dohledového centra, potřebného softwaru, dopravní značení a správu a údržbu systému.

„V tendru se jde výrazně pod částku, která byla soutěžená,“ řekl Dolínek. V zakázce za odhadovanou cenu 893,3 milionu korun se počítá s vytvořením dohledového centra, instalací 1090 parkovacích automatů, vytvoření dopravního značené a správou a údržbou celého systému do roku 2020. Nahradí se i stávající parkovací automaty v již zavedených zónách, které dosluhují.

Cenu druhé zakázky se podle Dolínka podařilo snížit asi o 20 až 25 procent oproti původním 46,5 milionu korun. Zakázka zahrnuje správu takzvaných virtuálních hodin, podle Dolínka by mělo jít o vytvoření střediska, které bude mít pod sebou mobilní aplikace i data z parkovacích automatů. Nově navíc nebudou muset kontrolovat parkování jen městší policisté, ale i pověřené osoby, například zaměstnanci městské části.

Potřebuje Praha tolik automatů?

Rada by mohla rozhodnout do konce března, pokud se nikdo z uchazečů neodvolá. „Chceme maximálně podpořit placení parkového přes mobilní aplikace. Chceme ještě prověřit, zda musí být tolik parkovacích automatů,“ vysvětlil Dolínek. Praha podle něj nemusí počet parkovacích automatů daný smlouvou vyčerpat, protože se jedná o rámcovou smlouvu. Podle Dolínka je ještě v nebližší době nutné se rozhodnout, jak přesně budou parkovací zóny fungovat. Jedna z variant počítá s tím, že občané jedné městské části budou moci parkovat všude po této městské části, druhá jen s parkováním v okolí bydliště.

Část současné koalice vypsanou zakázku kritizovala. „Cena je příliš vysoká i s ohledem na současnou míru zadlužení města a budoucí plánované výdaje,“ řekl před podzimními komunálními volbami lídr Trojkoalice Petr Štěpánek (SZ).

Parkovací zóny se možná úplně zruší

Trojkoalice přišla už před volbami s alternativním systémem podobným Vídni, kde každý může parkovat téměř kdekoliv, ale za různou cenu a po různou dobu. Parkovné platí pomocí mobilu nebo lístku, který si koupí v trafice. Podle Dolínka existuje proto i varianta, že se zakázka na parkovací zóny úplně zruší.

První parkovací zóny se objevily v roce 1996 v Praze 1 na pravém břehu Vltavy. Nyní jsou zóny v Praze 1, 2, 3, 7 a části Prahy 16. Nově by měly být pravděpodobně v celé oblasti uvnitř městského okruhu, ještě letos budou zavedené v Praze 5 a 6. „Budeme ještě jednat s městskými částmi, aby jejich nové reprezentace potvrdily původní rozsah, který byl v plánu,“ dodal Dolínek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Polovina hospod nám pomřela, ale nevzdáváme se, říká pivovarská rodina z Nupak

vydáno 27. června 2022  17:00

Nupaky leží asi čtyři kilometry západně od Říčan, v těsném sousedství komerční zóny u dálnice D1. Mlaďoučká víska, řeknete si. Ale kdepak. První zmínky o...  celý článek

Není potřeba děti hudebně hladit po hlavičce, říká dirigent a hudební skladatel

vydáno 27. června 2022  14:39

V šapitó Azyl78 na Výstavišti v pražských Holešovicích se podařila zrealizovat adaptace Knihy džunglí v hudební, taneční a scénické podobě režiséra Matěje...  celý článek

MHD čeká méně výluk. Metropole se připravuje na české předsednictví Radě EU

vydáno 27. června 2022  6:02

Už jen pár dní zbývá do okamžiku, kdy se česká metropole stane symbolicky hlavním městem Evropy. V pátek Česko převezme předsednictví v Radě EU. Součástí...  celý článek

Jak vychovávat z dětí vědce? Měli bychom jim jít z cesty, říká sympaťák s violoncellem

vydáno 26. června 2022  17:50

Rozcuchané vlasy, křivě nasazené brýle, mumlání pod fousy a nepřítomný pohled. Tak nějak si představujeme typického vědce. A přesně tak doktor Dominik...  celý článek