15 °C / 19 °C

Sobota 1. června 2024. Svátek má Laura

Basketbalistky padly v duelu s Francií až v závěru. Skončily sedmé

9:46
České basketbalistky ve čtvrtfinále olympijských her v Londýně podlehly Francii 68:71 a v turnaji končí. Svěřenkyním kouče Lubora Blažka k výhře nestačil ani třináctibodový náskok v závěru předposlední čtvrtiny. V turnaji obsadí sedmé místo stejně jako před čtyřmi roky v Pekingu. Francie ve čtvrtečním semifinále vyzve Rusko, tým USA narazí na Austrálii.
České hráčky nedokázaly skrýt zklamání. | foto: ČTK

Češky měly na dosah nejméně zopakování nejlepšího olympijského výsledku z roku 1976, kdy tehdejší československý výběr skončil v Montrealu čtvrtý, a mohly překonat páté místo z Atén 2004. Závěrečný nápor Francie vedené neudržitelnou rozehrávačkou Dumercovou, autorkou 23 bodů, ale naděje Blažkova týmu odvál. "Je to obrovské zklamání," uvedl kouč.

• Více na oh.idnes.cz

Reprezentaci se zároveň nepovedla odveta za loňskou porážku v souboji o třetí místo na mistrovství Evropy, Francii podlehly úřadující vicemistryně světa už pošesté za sebou. Českému týmu nepomohlo ani 17 bodů nejlepší střelkyně Evy Vítečkové, která se začala trefovat až po poločase. Zápas rozhodlo velké ofenzivní zlepšení Francouzek v poslední čtvrtině, kdy nastřílely 30 bodů.

"Francie je velmi dobrý evropský tým. V současné době, myslím, nejlepší. My jsme hráli dobře, ale nesnižoval bych výkon Francie. Český tým sehrál výborný zápas," uvedl Blažek, jehož celek v Londýně uspěl ve dvou zápasech. Francie na olympiádě vyhrála zatím všech šest utkání.

"Zalekly jsme se, že můžeme vyhrát," řekla Veselá. "Francouzky jsou strašně silné. Bylo na nich v celém průběhu utkání vidět, jak moc si pořád věří, že mohou vyhrát. Trestaly každou chybu v naší obraně, pořád bojovaly. My jsme trošku asi polevily v obraně, začala nám váznout spolupráce. Ani útok nebyl v poslední části optimální, nedostávaly jsme se do šancí jako v předchozím průběhu utkání," dodala Veselá.