metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 22 °C

Pondělí 25. září 2023. Svátek má Zlata

Další 1 fotografie v galerii
Nové laserové centrum v Dolních Břežanech | foto: ČTK

Centrum v Dolních Břežanech nabídne vědcům nejvýkonnější laser na světě

  7:50
Laserové centrum v Dolních Břežanech u Prahy pomůže vědcům ve výzkumu kosmu i v boji s rakovinou. Slavnostně se otevřelo včera a do plného provozu se dostane v roce 2018. Stavba centra ELI Beamlines vyjde na 6,8 miliardy korun, z toho 5,8 miliardy zaplatí Evropská unie.

Vědci budou v centru při základním výzkumu poprvé zkoumat v laboratořích extrémní fyzikální jevy, například simulaci dějů uvnitř hvězd. Významně tak mohou přispět k vývoji kvalitních a levných protonových zdrojů k léčbě zhoubných nádorů, zkoumat vnitřní stavbu živých buněk nebo například simulovat a bádat o prostředí uvnitř obřích planet.

Superlaserové systémy, které se vyrábějí v zámoří, budou ale do centra dovezeny až příští rok. „ELI je založeno na nové technologii laserových systémů, které umožňují generování velmi krátkých pulsů - ty mají vysokou energii. Mohou tak přispět k vytváření nových experimentů,“ řekl manažer ELI Roman Hvězda. „Badatelé budou mít pro své výzkumy k dispozici nejvýkonnější laser na světě,“ uvedl manažer.

Účastníci slavnostního otevření centra si prošli nejen administrativní budovu, která funguje již od léta, ale mohli se také seznámit s experimentální a laserovou technologií přímo v jedné z laserových hal ve vedlejším laserovém centru HiLASE. Za pomoci 3D brýlí a virtuální reality navštívili ostatní prostory a seznámili se s laserovými systémy a experimentálními prostory.

Jedním ze čtyř velkých laserů v ELI bude takzvaný 10-PW laserový systém, podle vědců laser s nejvyšší energií na světě. Vyvíjí ho americko-evropské konsorcium vedené firmou National Energetics se zástupci Fyzikálního ústavu. Další laserové systémy vyvíjejí v pražských laboratořích, centru ELI a Lawrencově národní laboratoři v kalifornském Livermore.

Nové laserové centrum v Dolních Břežanech.

Nyní pracuje pro ELI kolem 280 lidí, z toho téměř tři čtvrtiny tvoří vědci a technici. Zhruba třetina jsou cizinci, například z Francie, Itálie, Německa, Indie, Kanady, USA a Číny. Kromě břežanského střediska Beamlines bude mít projekt další tři pracoviště. Dvě budou v Rumunsku a Maďarsku, umístění třetího ještě není jasné.

Komentáře

Hlavní zprávy

Antivirus proti dezinformacím? Snaží se o něj jeden nový český projekt

vydáno 25. září 2023  17:00

Důvěřuj, ale prověřuj. Známé přísloví, které se v současnosti stává každodenní záležitostí. Informací je už moc a vyznat se v nich je někdy nad lidské...  celý článek

Elektromobily už nejsou jen do města, ujedou až 700 kilometrů

vydáno 25. září 2023  13:19

Auto s plně elektrickým pohonem je na popojíždění po městě. Na pendlování mezi kanceláří, školou, obchoďákem (pokud má zrovna parkoviště s dobíječkou) …...  celý článek

Jde o to dětem porozumět, ne jen popsat chování, říká vědkyně, která se zabývá čtením

vydáno 25. září 2023  11:30

V pětiletém výzkumném projektu bude Anežka Kuzmičová zkoumat vztah dětí k informacím a čtení literatury faktu. Stala se tak vůbec první držitelkou...  celý článek

Sedm z deseti Pražanů považuje auta za problém. Vadí jim zácpy a trable s parkováním

vydáno 25. září 2023  6:14

Rovných sedmdesát procent obyvatel Prahy považuje „nadměrnou závislost na automobilech“ za významný problém svého města. Vyplývá to z dat získaných z...  celý článek