metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 20 °C

Čtvrtek 5. října 2023. Svátek má Eliška
V těchto dnech probíhá proměna části Václavského náměstí na pěší zónu. | foto: David Nahodil

Další pěší zóna vznikne v centru Prahy v Havelské ulici

  14:06
Po dolní části Václavského náměstí a Malém náměstí by pěší zóna mohla v budoucnu vzniknout také v části Havelské ulice. Na dnešní tiskové konferenci to oznámil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. Která část ulice by měla být automobilům uzavřena, by mělo být předmětem připravované architektonické studie. Ta počítá také s renovací přilehlého tržiště.

Proměna ulice

  • Architektonický návrh úprav nynějšího tržiště a okolních prostor by měl být podle vedení městské části hotov do poloviny letošního roku.
  • Radnici studie vyjde na zhruba 220 tisíc korun. Celkové náklady na renovaci lokality pak vyplynou až z konečného konceptu. Předpokládá se, že by konečná částka měla být v řádech milionů.
  • Pokud bude studie schválena, prvních změn a pěší zóny by se Havelská ulice mohla dočkat v březnu roku 2013.

"Je to jedna z námi vytipovaných lokalit, která se nám jeví jako vhodná pro pokračování toho trendu, který jsme začali, a to je rozšiřování pěších zón v centru města," komentuje další plány radnice Lomecký. Pěší zóna by se podle něj měla týkat zejména té části ulice, která směřuje ke Staroměstskému náměstí. Na místě by tak mělo ubýt zaparkovaných vozů, vjezd by byl povolen jen zásobovacím vozům, rezidentům, případně invalidům.

Samotné tržiště by ale podle Lomeckého pěší zónou nebylo, nicméně i tam by mělo v budoucnu dojít k výrazným změnám. Radnice chce například na místě vysázet více zeleně, upravit dlažbu, zrenovovat prostory před kostelem sv. Havla či pozměnit vzhled a rozmístění prodejních stánků.

Korigovat by městská část chtěla také nabízený sortiment. "Chceme aby tam bylo méně kýče a více domácích produktů Kdokoliv tam přijde s nabídkou zeleniny či farmářských produktů, vždycky dostane přednost před nabídkou čarodějnic a podobných kýčů, které tam jsou dnes," míní Lomecký.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Jihočeský kuželkářský maraton se nezastaví, dokud nepadne 60 000 hodů

vydáno 5. října 2023

Kuželkáři nejen z Jižních Čech si přijdou na své v pátek 6. a v sobotu 7. října. Po roce se totiž vrací Jihočeský kuželkářský maraton a tentokrát hned ve...  celý článek

Letiště. Více parkovacích míst, rychlejší odbavení, z centra bez přestupů. Přijedou i archeologové

vydáno 4. října 2023  15:44

Přísahat čestné skautské ministři dopravy a financí ještě nechtějí, ale v roce 2030 bychom se mohli projet vlakem na Letiště Václava Havla.  celý článek

Protiatomový kryt jako záchranný člun i místo k zamyšlení. Vydejte se do Bezovky

vydáno 4. října 2023  12:29

Stojím pod žižkovskou Parukářkou a vidím před sebou vrata, ozdobená výtvorem pražských sprejerů a připomínající vstup do garáže. Místo toho by se však...  celý článek

Lahodná smetánka na kolejích. Nesmrtelný Orient Expres dnes slaví 140 let

vydáno 4. října 2023  11:59

Premiérové železniční spojení napříč Evropou, hotelový nadstandard zahrnující přepychovou lůžkovou úpravu a špičková kuchyně připravovaná kuchařskými...  celý článek