metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Neděle 26. května 2024. Svátek má Filip

Faustův dům je plný záhad. Za pýchu a nenasytnost odnesl ďábel mudrce i studenta

  19:55
Tam, kde se Karlovo náměstí láme kolem Emauzského kláštera dolů k Albertovu, najdeme místo, které je obestřeno mnohými tajemstvími. Stojí zde Mladotovský palác, kterému se neřekne jinak než Faustův dům.
Mladotovský palác neboli Faustův dům je kulturní památkou. | foto: Lenka PetruželkováMetro.cz

Podle legendy v domě, který v současnosti využívá lékařská fakulta a Všeobecná fakultní nemocnice, žil šarlatán a mudrc Johann Georg Faust. Ten zde podepsal smlouvu s Mefistofelem. Chtěl jít ve své pýše po vědění dál, než člověku přísluší. Protivil se tím Bohu a ďábel si nakonec vzal to, na čem se umluvili.

Podle vyprávění Aloise Jiráska ve Starých pověstech českých se Faust zabýval čarodějnictvím, kouzlil a přivolal si čerta. Sedm let Mefistofeles Faustovi sloužil a plnil mu všechna přání. Když ale vypršel čas, řekl ďábel: „Dost už a pojď!“

Faust se bránil, chtěl se z moci čerta vymanit. Použil všechno své umění, zaříkání, zaklínání, ale Mefistofela nepřemohl. Čert Fausta chytil a vyrazil s ním skrz strop domu ven. Zůstala po nich jen díra. Podle vyprávění se ji pokoušeli několikrát zazdít, ale pokaždé se zdivo do rána vysypalo. Časem díru přestali zacelovat. Lidé se čerta báli. Dům zůstal prázdný.

Až po čase se u vrat domu zastavil žebravý student, který v Praze sháněl ubytování. Byl podzim, sychravo, spustil se déšť. S obavami vzal mladík za kliku a vstoupil do suchého průjezdu domu. Únava ho zmohla, a tak přespal v místnosti, která byla za prvními dveřmi. Spal tvrdým spánkem, ze kterého ho během noci nikdo a nic nevyrušilo. Ráno se procházel domem. Díra ve stropě studentovi připomenula, v jakém je vlastně domě. Vystoupal po schodech do tajemné místnosti plné starobylých vázaných knih, na stolech byly nádobky plné tinktur a křivule, měřické přístroje, pergameny, papíry čisté i popsané. Všechno vypadalo, jako by to teprve někdo nedávno opustil.

Při prohlídce tajemného domu nacházel roztodivné věci. Ale ta nejzvláštnější byla past. V misce z černého mramoru se leskl stříbrný tolar. Student váhal, zda si má peníz vzít, tušil čertovinu. Nakonec ale podlehl. Tolar vzal a vyrazil do města. Nasytil se a vrátil se s obavou do domu, jestli nebude za svou troufalost ztrestán. Noc však proběhla v klidu. A ráno, když si prohlížel knihovnu, našel v misce další tolar. To se opakovalo každý nový den. Student po čase zapomněl, jaké to bylo bez peněz, a denní příděl tolaru mu začal být málo. Tušil, že cesta k démonovi, který vkládal do misky minci, je ve starobylých knihách. Věděl, že Faustovy svazky jsou plné zaklínadel, a jeho nenasytnost mu velela zaklínadla použít pro vyvolání ducha, který by mu do misky nedával jen mrzký tolar, ale místo něj zlaté dukáty...

Po čase se stalo, že student zmizel. Když se po nějaké době odvážili jeho druhové do domu vstoupit, našli jen stopy po zápase. Ve stropě zela černá díra potřísněná krví. Usoudili, že vzýval zlého ducha, zpupně ho zavolal a zmizel dírou ve stropě, kterou před časem vyletěl Faust.

Prapodivné místo

  • Faustův dům stojí na zvláštním místě, které vždy přitahovalo tajemné a temné události.
  • Snad i proto, že v předkřesťanské době zde bývalo obětiště pohanské bohyně smrti Morany. Ta byla přirovnávaná k řecké bohyni Hekaté, která byla vládkyní tajemných sil. I proto zde nacházíme ulici Na Moráni – jako připomínku tohoto pohanského místa.
  • Není potvrzené a je málo pravděpodobné, že Faust v domě žil a že zde podepsal svůj kontrakt s Mefistofelem. Díra ve stropě se prý ale stále obnovovala, a to i přes snahu lidí ji zazdít. Naposledy v únoru 1945, kdy byl dům zasažen nevybuchlou leteckou pumou, která prorazila strop.

Představujeme Karla Dobeše, fotografa projektu Miluju Prahu

  • Karel je pracující důchodce, který nemá mnoho času. Stále se pohybuje kolem kosmických technologií. Je spoluzodpovědný za to, že v Praze má sídlo GSA, tedy centrum Evropské kosmické navigace.
  • Karel Dobeš začal fotit ve fotografickém kroužku před asi 65 lety. Pak dlouhou dobu nefotil, aby se ke svému koníčku vrátil v roce 2009, kdy se po celoživotním putování po celé zemi opět usadil v Praze. „Na focení mě na začátku bavila hlavně technologie a hraní si se světlem. Upravuji fotografie a dávám jim velkou dynamiku, což se projevuje v mém zájmu o HDR (High Dynamic Range, tedy vysoký dynamický rozsah – pozn. redakce) zpracování fotek. Umělecké aspekty a výtvarné formy fotografie jsem začal objevovat později,“ říká o své vášní Karel Dobeš.
  • Jeho fotografie Jindřišské věže zdobí srpen v prestižním kalendáři Miluju Prahu pro rok 2024.

Ukažte své fotky světu

  • Právě začalo první kolo výběru fotografií do prestižního kalendáře Miluju Prahu 2025, který bude jubilejní desátý.
  • Zúčastnit se může každý, stačí poslat svých osm nominačních snímků Prahy na výšku na mail fotky@milujuprahu.cz . A čekat, zda budete úspěšní.
Autor:

Hlavní zprávy

Poláci na osmdesátá léta nezapomínají. Symbolem lží a bídy byl Jaruzelski

vydáno 25. května 2024  4:04

Rok 2014, Polsko jen kvete. Náhle ale ožijí osmdesátá léta, kdy nebylo maso, dámské vložky, bicykly. Tuhle hnusnou éru symbolizoval Wojciech Jaruzelski,...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

vydáno 20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na nejdelší, 75 kilometrů dlouhou trasu. V cíli panovaly...  celý článek

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

vydáno 19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně nepřístupných domů a užít si výjimečné výhledy na město z...  celý článek