metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 32 °C

Sobota 27. července 2024. Svátek má Věroslav

Fiakristům má v centru Prahy nadobro odzvonit. Bude z koní chutný salám?

  4:37
Začalo to fotkou ležícího koně na dlažbě Staroměstského náměstí. A podle největších optimistů to možná, alespoň načas, skončí už dnes na mimořádném zasedání Zastupitelstva hlavního města Prahy. Řeč je o nedávno medializovaném konfliktu týkajícím se provozu koňských povozů v centru Prahy. Tržní řád totiž nařizuje, že je zde od začátku loňského roku provoz takzvaných fiakrů, nebo chcete-li drožek, zakázaný.

Další 3 fotografie v galerii
Pražské fiakry patří podle odborníků k nejlepším v Evropě. Drožkáři nicméně varují, že jejich zákaz může znamenat smrt desítek koní. V současnosti je provozování tržních míst fiakrů na Staroměstském náměstí nelegální. Fiakristé stále mají nájemní smlouvu, to je však samo o sobě neopravňuje k podnikání na veřejném prostranství. | foto: CFPČMMetro.cz

Provozovatelé však mají platnou nájemní smlouvu, a tak na náměstí i nadále zůstávají. Diskuse o vhodnosti provozování koňských spřežení v centru Prahy živí nejen na sociálních sítích i někteří politici.

„Vzhledem k nedávné medializaci bychom vás chtěli informovat o našich plánech na čtvrtečním zasedání zastupitelstva hlavního města, kde naši zástupci vystoupí s žádostí o zařazení tématu kočárů v centru Prahy do programu jednání. Postupujeme v souladu s doporučením, které dal zastupitelům už loni petiční výbor Poslanecké sněmovny,“ říká pro deník Metro předseda Cechu fiakristů a povozníků Čech a Moravy Josef Kočovský.

Trpí koně ze Staroměstského náměstí? Proč si někteří lidé myslí, že ano? Lze nějak prokázat, že se mají dobře?
Koně stoprocentně netrpí, je možné vše doložit lékařskými zprávami či jinými posudky z řad odborníků. Lidé si myslí, že koně stojí za každých podmínek několik hodin denně na Staroměstském náměstí, to tak ale není, fiakry musí dodržovat pravidla, aby bylo o koně dobře postaráno a v žádném případě nestrádali. Koně mají na Staroměstském náměstí neustálý přísun vody, jsou okováni vzhledem k tvrdému povrchu plus mají jako bonus na podkovách gumu, která není v rámci nutných parametrů třeba, ale my jsme ji dodali kvůli většímu komfortu pro koně. Taktéž se koně střídají.

Z koně se na internetu stal mučedník a celebrita v jednom. Povede jeho podklouznutí ke konci fiakrů v Praze?

Po kolika hodinách?
Po šesti. Jezdí se od dubna do prosince a pravidelně se střídají i jednotliví koně v sezoně, nevyjíždí se za nepříznivých podmínek a kočár je odlehčený, aby byl co nejmenší zátěží pro koně. Veškeré parametry stanovené v rámci koňského provozu jsou dodržovány a pravidelně kontrolovány příslušnými orgány, tudíž není možné, že by se koně dostali do stadia koní týraných. Sami chovatelé, kteří mají dále v chovu několik jiných koní, by toto v životě nedopustili. Za dobu provozu fiakristické činnosti, od roku 1992 po současnost, nedošlo k jedinému případu týraného koně.

Kdo podle vás aktuální debatu o legitimitě provozování koňských spřežení v centru Prahy nejvíce rozdmýchává?
Aktuální debatu nejvíce rozdmýchávají politici a názoroví oponenti z jiných orgánů a institucí, kteří si toto téma převzali bez jakýchkoli hloubkových znalostí problematiky koní či koňských povozů. Rozdmýchávají přitom zcela tendenční téma společně s aktivisty z různých iniciativ. Nezajímají se však o hloubku tohoto tématu ani se nepřiklánějí k jakékoli diskusi. Vše je z jejich strany opravdu velice neobjektivní.

Ale je pravda, že fiakristé porušují na Staroměstském náměstí v tuto chvíli zákon, že? (Více box níže) To nepopřete.
Neporušují žádná pravidla spojená s koňskými povozy a souvisejícími danými vyhláškami.

Krakovské drožky. Bílé fiakry na hlavním náměstí v Krakově.

Povězte nám něco málo o tradici fiakrů v ulicích metropole. Vozí se v nich pouze turisté? Proč je hloupost je rušit?
Lidé, nejen turisté, se mohou díky kočárovému provozu dostat do kontaktu se zvířetem a získat tím povědomí o jeho využití, vzhledu a podobně. Koně jsou již tradičně součástí hlavního města Prahy, v případě starokladrubských běloušů jde navíc o národní kulturní památku rovněž uvedenou v roce 2019 na seznam dědictví UNESCO. Jsou tedy světově uznáni. Navíc jsou starokladrubští bělouši šlechtěni pro tuto činnost, tudíž pokud se bude společnost zasazovat o zákaz povozů, může dojít k vyhynutí tohoto vzácného plemene. Je hloupost rušit kočárový provoz v centru Prahy, který není jasně podložen žádnými pádnými argumenty.

Jakou životnost mají zvířata, která při své pracovní činnosti používáte?
Koně, které využíváme v rámci kočárového provozu, se dožívají zhruba pětadvaceti třiceti let jako standardní koně. Jejich výše popsaná činnost tedy nijak neovlivňuje, či nezkracuje jejich životnost, ba naopak. Koně vyřazení z kočárového provozu jsou odolnější a fyzicky zdatnější v následném využití, například jsou využíváni v rámci výuky jízdy na koni například na zemědělských školách.

Politické rozhodnutí? Vše začalo fotkou

  • Zapřaženým koním v městském provozu vadí špatný vzduch, výkyvy teplot, a především tvrdý podklad cest a chodníků. Proto se vedení hlavního města, po vzoru Paříže, Londýna, Říma či Barcelony, rozhodlo od ledna loňského roku zrušit místa, která využívají kočí pro odstavování fiakrů.
  • Podle tržního řádu je od začátku roku 2023 provoz fiakrů zakázaný, provozovatelé však mají platnou nájemní smlouvu a na úplný zákaz ze strany města tak de facto nedošlo. Magistrát úpravou tržního řádu svého času rozezlil nejen samotné drožkáře, ale i žokeje, veterináře a chovatele koní po celém Česku.
  • „Byl jsem upozorněn na znepokojivou fotku, na které leží svalený kůň zapřažený v kočáře. Podle našich informací mu podklouzla noha a teď je v péči veterinářů,“ napsal u fotografie na sociální síti X náměstek Zdeněk Hřib. Podle radního Adama Zábranského o zařazení fiakrů do tržního řádu jednala rada města dvakrát v posledních třech letech. Převážil ale názor, že v tržním řádu být i nadále nemají.
  • V názoru na provoz koňmi tažených povozů se odborníci, které vedení města v minulých volebních obdobích pověřili situaci prozkoumat, neshodují. Podle některých je městské prostředí pro koně kvůli smogu či hluku nevhodné, podle jiných se mají celkem dobře.
  • Ani názor veřejnosti, která na téma fiakrů na sociálních sítích diskutuje, není zcela jednoznačný. Se zákazem souhlasí například uživatelka Katka. „Tohle do 21. století nepatří,“ napsala.
  • Podobný názor zastává také uživatel Yaro. „To už mělo být dávno. Plně podporuji takové úsilí,“ zhodnotil komentující.
  • „Když fiakry zakážete, tak tím ty koně nezachráníte, ale pošlete na jatka. Vaše prohlášení by mělo smysl, kdyby po bodu A následoval bod B, například že město ty koně odkoupí a nechá dožít třeba v pražské zoo,“ oponovala uživatelka s přezdívkou Noční můra.
  • Část diskutujících také vyjádřila obavu, že koně skončí na jatkách. „Já na koňských spřeženích v historickém centru nevidím nic špatného. Koně tam patří. Je-li s nimi špatně zacházeno, postarejme se, aby se s nimi zacházelo lépe,“ míní uživatel David. Téměř stejný názor vyjádřil i uživatel Matyáš. „Koně bych v centru naopak podpořil. Patří tam, oproti autům,“ uvedl.
  • Fiakristé to údajně schytávají nejen na sociálních sítích, ale také naživo. Zaznívají hlasy, že jsou téměř denně slovně napadání lidmi, kteří je považují za trapiče „zvířat pro rytíře“. K agresivním slovním útokům prý dochází i ze strany samotných drožkářů, kteří se již předem brání.
  • Amatérské i profesionální ochránce zvířat znepokojuje fakt, že konec fiakristů nejspíš znamená i poslání zdravých koní na jatka. V minulosti byla řeč až o sedmdesáti zvířatech.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

První várka závěrečné řady Cobra Kai je na Netflixu. Přídavek dorazí až v listopadu

Strážce streamu
vydáno 26. července 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Trochu kalkul, trochu podraz a skoro určitě chytrá marketingová strategie. Tak by se dal označit aktuální krok streamovací platformy Netflix, která si...  celý článek

Rád bych navázal na generaci Bobka a Křesťana a vrátil do Česka country muziku, říká Marpo

vydáno 26. července 2024  5:00

Otakar Petřina ml., alias Marpo, je na české hudební scéně známý už léta. Se svou kapelou Troublegang udává směr rapové scéně. Teď se ale pustil do nových...  celý článek

Peníze máme, s fyzičkou je to horší! Češi utrácejí za elektrokola klidně desetitisíce

vydáno 25. července 2024  5:22

Podle odhadů poradenské skupiny Moore Czech Republic se ekonomický optimismus Čechů mírně snižuje. Přesto jsou ochotní za leccos utrácet. Například za...  celý článek

Nejočekávanější komiksový snímek roku je tu. Na úspěchu Deadpoola vydělají fandové i producenti

vydáno 24. července 2024  15:56

Výbuchy, kulky i utržené končetiny létající vzduchem, proklatě černý humor. To vše nabídla v kinech dvojice snímků Deadpool (2016) a Deadpool 2 (2018)....  celý článek