metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 19 °C

Pátek 14. června 2024. Svátek má Roland

Nesympatický Sympatizant? Čtyřnásobná porce opotřebovaného Downeyho baví i překvapuje

Strážce streamu   14:00
STRÁŽCE STREAMU - Špionážní minisérie Sympatizant přinášela divákům na obrazovkách platformy max, dřívějšího HBO Max, v posledních týdnech veskrze netradiční pohled na válku ve Vietnamu. Činila tak více než originálně, tedy prostřednictvím mnohdy chaotického a v čase poskakujícího vyprávění napůl francouzského a napůl vietnamského komunistického špiona, kterému se v posledních dnech války podařilo uniknout do exilu v USA. A to jen proto, aby zde započal další neméně zajímavou kapitolu svého života.
Maskéři se vyřádili. Robert Downey Jr. nikdy nehrál tolik magorů zároveň.

Maskéři se vyřádili. Robert Downey Jr. nikdy nehrál tolik magorů zároveň. | foto: MAX

Seriál Sympatizant (The Sympathizer) adaptuje stejnojmennou knihu od Viet Thanh Nguyena, který za toto dílo v roce 2016 vyhrál Pulitzerovu cenu za nejlepší dílo v kategorii fikce. Kniha v sobě, podobně jako seriálová adaptace, míchá několik žánrů. Od toho špionážního přes temnou komedii až po pohled na život imigrantů v cizím státě. V hlavní roli dvojitého (možná spíše trojitého) agenta známého pouze jako Kapitán se představuje Hoa Xuande (možná ho znáte ze seriálu Kovboj Bebop) a jeho americkou spojku s mnoha tvářemi pokaždé jinak namaskovaného herce Robert Downey Jr.

Hoa Xuande je coby Kapitán dokonale uvěřitelný. Budete mu fandit? Někdy ano, někdy zase ne.

Právě on je svým karikaturním ztvárněním celkem čtyř různých postav v seriálu jakousi třešničkou na dortu. Naštěstí není jediným lákadlem a nemusí táhnout káru příběhu sám. Sympatizant nesměl chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Olověná vietnamská vesta
Nic si nenalhávejme. Hollywood mnoho desítek let naprosto kašle na to, zda v nějakém ze svých děl plnohodnotně obsadí vietnamské herce. Ti nemají v amerických filmech ani vlastní večerky. Maximálně hrají vedlejší role ve filmech, které se věnují právě válce. Příkladem budiž klasiky jako je Olověná vesta, Četa, Lovec jelenů, Apokalypsa, případně si připomeňme flashbacky z prvního Ramba. Špionážní minisérie Sympatizant se ale, tak jako zmiňovaná díla, nezaměřuje na to, jak se konflikt podepsal na Američanech. Jde na to podvratně a tak nějak z druhé strany.

Děj se tedy, jak už bylo řečeno, točí kolem Kapitána – dvojitého agenta, který slouží jak rozvědce komunistického Severního Vietnamu, tak tajné službě donedávna patřící jihovietnamskému režimu. Respektive jejímu generálovi, kterému se rovněž podařilo emigrovat do USA.

Vyžilý Downey exceluje i jako agent CIA.

Kámoši z jihu i severu
Po pádu Saigonu na jaře roku 1975 prchá hlavní hrdina do USA, kde následně žije v komunitě dalších exulantů. Zde kvůli své neobvyklé roli plní zároveň několik mnohdy protichůdných a často také morálně pochybných úkolů. O tom, že zde naváže milostný vztah, nemluvě. Amerika jej, dle jeho slov fascinuje, ale i odpuzuje. Problém je ale v tom, že ten druhý pocit má občas dotyčný i ze své vlastní rodné země.

David Duchovny hraje herce Ryana Glenna, který během natáčení nikdy nevypadává z role.

Vyžilý Downey
Za kvalitami úspěšného seriálu stojí především režisér Park Chan-wook. Tenhle jihokorejský filmař je v tuzemsku znám především díky v současnosti již kultovnímu Old Boyovi (2003). Režisér od první až do poslední vteřiny stopáže seriálu pracuje v nejednoznačném módu. Žádné straně proto nejspíš fandit nebudete, respektive to není záměrem. Dalším již zmiňovaným kladem, díky kterému má relativně nenápadný retro seriál také dostatek komerční pozornosti, je účast Roberta Downeyho Jr. Ten ve stylu Eddieho Murphyho v Zamilovaném profesorovi hraje v seroši hned čtyři různé postavy, které si díky šikovné práci trikařů dokonce nejednou posedí společně u jednoho stolu.

Kapitán se jako neochotný konzultant hollywoodského filmu pohybuje mezi egoisty a osobnostmi stále chaotičtější produkce. Režiséra Nika Damianose hraje opět Robert Downey Jr.

Konkrétně jde o vyžilého, otrlého a po všech stránkách nesentimentálního zástupce CIA Claudea, podivínského plešatého profesora Hammera, slizkého kongresmana Neda Godwina a mého vůbec nejoblíbenějšího člena „týmu“- namyšleného režiséra Nika Damianose, jehož postava, jak se ukazuje ve čtvrté epizodě s názvem Chceme dobré repliky, odkazuje na reálného filmového velikána Francise Forda Coppolu.

Sandra Oh hraje Kapitánovu milenku.

Jasně, práce maskérek ve všech čtyřech případech hraničí s parodií. Herecky ale dělá Downey radost sobě i divákům. A co je nejlepší, nezřídka si pro sebe krade nejlepší scény pro sebe, takže vás jeho přítomnost v záběru pokaždé donutí dávat pozor. Třeba když jako agent CIA Claude spořádá vařené vejce poté, co se tím samým kusem pokrmu zadáví jeho vězeň.

Konce bývají těžké, že?
Již pozítří Kapitán uzavře na obrazovkách platformy max svůj příběh. Vrátí se do Vietnamu, kde bude, respektive je, nucen vyprávět svůj příběh... a čelit rozhodnutím, která učinil. Pro mě osobně je Sympatizant důkazem toho, že i takhle precizně vypiplané a o skutečné události opírající se retro, v němž si tvůrci manýristicky vyprávějí děj tak, jak zrovna chtějí, může dobře posloužit i jako oddychovka. I když, opět záleží na tom, jak moc otrlí diváci vlastně jste.

Sympatizant

 • Tvůrci: Čchan-uk Pak, Don McKellar
 • Režie: Čchan-uk Pak, Fernando Meirelles, Marc Munden
 • Předloha: Việt Thanh Nguyễn (kniha)
 • Scénář: Čchan-uk Pak, Don McKellar, Naomi Iizuka, Mark Richard, Maegan Houang
 • Kamera: Barry Ackroyd, Ji-yong Kim
 • Hudba: Yeong-wook Jo
 • Hrají: Robert Downey Jr., Hoa Xuande, Sandra Oh, Scott Ly, Kayli Tran, Kiều Chinh, VyVy Nguyen, Joseph Hieu, Tien Pham, Alan Trong, Van Brunelle a další.
 • Produkce: Jes Anderson, Inman Young, Kris Baucom
 • Casting: Jennifer Venditti
 • Střih: Vikash Patel, Jin Lee, Fernando Stutz
 • Zvuk: Danielle Dupre
 • Scénografie: Donald Graham Burt, Erik Louis Robert, Jeremy Woolsey, Kathy Lucas
 • Masky: Myriam Arougheti, Merry Lee Traum
 • Kostýmy: Danny Glicker
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Být gamer už není stigma, říká muž, jenž pamatuje válku mezi Levelem a Score

vydáno 14. června 2024  5:17

Kde jsou ty časy, když si vývojáři videoher museli na všechno přijít sami – od napsání programu až po jejich vydání. Jak vznikly legendy jako Dungeon...  celý článek

Nájemní zabijáci neexistují? Vrah naoko je romantická komedie šmrncnutá krimi zápletkou

Strážce streamu
vydáno 14. června 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Skutečnými událostmi inspirovaná komedie o učiteli a policejním důstojníkovi v jednom, který se pro úspěch tajných akcí musí vydávat za nájemné zabijáky...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek

Pořádná kontrola spotřeby je lepší než další solární panely na střeše, radí odborník

vydáno 13. června 2024  10:02

Zjednodušení instalací fotovoltaických elektráren a jejich vzájemné propojení mezi soukromými osobami nebo třeba obcemi zajistilo boom střešních...  celý článek