metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 25 °C

Neděle 23. června 2024. Svátek má Zdeňka

Paralelní světy, kočka a pocuchaný mozek. Bestseller Temná hmota nepřekvapuje

Strážce streamu   14:00
STRÁŽCE STREAMU - Štve vás manželka? Děti pořád jen pyskují? Šéf je blbec? Nevadí. Stačí, když si promyslíte, jaké vaše životní rozhodnutí vás do tohohle neutěšeného životního bodu přivedlo a máte vyhráno. Tedy pokud jste geniální vědec ve sci-fi seriálu s romantickými prvky, který objeví cestování mezi paralelními dimenzemi. Příhody Jasona Dessena (Joel Edgerton), fiktivního hrdiny knížky a nyní i stejnojmenné seriálové adaptace Temná hmota, jsou zhruba o tom. Až na to, že tuhle okolnost ústřední hrdina pořádně odnese. Unese jej totiž jistý muž a uvrhne jej do alternativní verze jeho života. Aby se později ukázalo, že ten dotyčný není nikým jiným, než Jasonem samotným. Respektive jeho podstatně cyničtější a mnohem, mnohem zlověstnější verzí.

Další 2 fotografie v galerii
Jennifer Connelly hraje v seriálu Temná hmota femme fatale. | foto: Apple TV+

Hlavnímu hrdinovi, respektive našemu původnímu Jasonovi nezbývá nic jiného, než podniknout cestu spletí „svých“ alternativních životů, které mohl prožít, ale neprožil. Musí tak učinit proto, aby našel svůj původní svět, svou pravou rodinu, a zachránil ji před nejhrozivějším nepřítelem. Před sebou samým. A minimálně v prvních třech dosud odvysílaných epizodách jde o zajímavou podívanou, která však trpí řadou neduhů.

Magazín Playlist tvrdí, že myšlenková a emocionální struktura seriálu vypráví o lítosti, o tom, proč děláme špatná rozhodnutí a o strachu z poznání, čeho jsme skutečně schopni.

Seroš Temná hmota, kterou má na svědomá stále sympatičtější streamovací platforma Apple TV+, nesměl chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Dark a Dva světy
Motiv paralelních vesmírů není na obrazovkách zdaleka nepoužívaným motivem. Právě naopak. Když v Temné hmotě (tuším, že v prvním díle) hlavní hrdina promlouvá ke studentům o Schrödingerově kočce, tedy fyzikálním myšlenkovém experimentu, jenž ilustruje paradox kvantové superpozice dvou stavů na příkladu živé a zároveň mrtvé kočky, musel jsem se nahlas zasmát. Kdybych měl odhadnout, kolikrát se tenhle provařený motiv za poslední měsíce a roky ve mnou viděných a slyšených audiovizuálních dílech objevil, asi bych to nespočítal.

Možná i proto Temná hmota tak trochu klame tělem. Na první pohled se tváří jako mix sci-fi seriálu Dark od Netflixu či Dvou světů (Counterpart) z produkce HBO, ve skutečnosti je však ještě malinko něčím jiným. V první epizodě si odbydeme představovačku a nástin zápletky, druhá část je plná zbytečných vysvětlovaček a romantické vaty, aby nám tvůrci na konci vytřeli zrak víceméně šokujícím zvratem. A trojka? Tady si už podrobnosti raději nechám pro sebe. Ale zábavné to moc není.

„Neotřelé“ sci-fi
Komorněji pojatý sci-fi žánr je v seriálech i filmech obecně na vzestupu. A já mám z toho upřímnou radost. Při sledování trampot vysokoškolského učitele fyziky Jasona Dessena, jehož ambicióznější já z jiné dimenze mu chce ukrást jeho „lepší“ život s manželkou Danielou (Jennifer Connelly), jsem měl ale bohužel dosud dojem, že mi seriál nedává tolik, kolik by měl. Tempo vyprávění je utahané, chování postav minimálně nepříliš uvěřitelné, ne-li přímo debilní. Navíc nemá divák při sledování seriálu jiného lákadla, než naděje, že mu tvůrci brzy zodpoví nastolené otázky. To se sice postupně děje, ale je otázkou, zda to stačí.

Netradiční love story?
Kniha Temná hmota spisovatele Blakea Crouche, která v tuzemsku vyšla už v roce 2017, je světový bestseller. Podle dobových kritik jde o pecku, která sice potěší milovníky sci-fi i netradičních love story, víc než o neotřelý příběh však má jít hlavně o chytře zpracovanou zamotaninu. V ní se čtenář má čtenář na ploše plných sto stran nejprve prát hlavně s ústředním motivem a zároveň tajemstvím celého příběhu, které jsem vám odhalil hned v úvodu tohoto textu. A tvůrci seriálu divákům hned v první epizodě. Kniha má mít ale zároveň tu výhodu, že po oné sté stránce nabere děj spád, což uklimbaný čtenář i díky autorově nezvyklé stylistice kvituje s povděkem.

Profesor fyziky a otec rodiny Jason Dessen je unesen a přijde o vše, co má rád.

Tvůrci seriálu na to zatím nejdou příliš originálně. A bohužel musím po třech dílech konstatovat, že by mu nějaký ten originálnější autorský „touch“ jedině slušel. Takhle jde jen o další sci-fi jednohubku s problematickým tempem a slabým scénářem. Jedinou zbraní tvůrců je tedy těch několik málo skvělých herců, kteří budou s velkou pravděpodobností hrát více postav se stejnou tváří. Seriál má mít celkem devět dílů, viděli jsme tedy již třetinu první série. Jak by řekl Jára Cimrman, nenabízí nám dosud seriál Temná hmota příliš málo Antone Pavloviči?

Temná hmota

 • Tvůrci: Blake Crouch
 • Režie: Jakob Verbruggen, Roxann Dawson, Logan George, Celine Held a další.
 • Předloha: Blake Crouch (kniha)
 • Scénář: Blake Crouch
 • Kamera: Jeffrey Greeley, John Lindley
 • Hudba: Jason Hill
 • Hrají: Jennifer Connelly, Joel Edgerton, Oakes Fegley, Alice Braga, Jimmi Simpson, Dayo Okeniyi, Amanda Brugel, William Smillie, Bassam Abdelfattah, Rolando Boyce a další.
 • Produkce: Megan McDonnell, Dustin Bernard, Jeff MacVittie
 • Casting: Raylin Sabo, Mary Vernieu
 • Střih: Joe Leonard, Jordan Goldman
 • Zvuk: Will Digby, Nick Offord, David Wyman
 • Scénografie: Patricio M. Farrell, David S. Bridson, Jami Primmer, Amy Frazzini, Helen Britten
 • Masky: Darlene Brumfield, Heather Napolitano
 • Kostýmy: Stephani Lewis
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Víte, kudy a jak jezdívaly železniční vagony ze Smíchova na Florenc? Neuvěříte

vydáno 23. června 2024  11:43

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Ovčí střeva, dvoumetrový černoch a zrádný robot. Vetřelec slaví 45 let

vydáno 22. června 2024  5:08

„Vetřelec je bezchybný organismus. Jeho dokonalosti se může vyrovnat jenom jeho zrůdnost,“ cedí mezi zuby android Ash. Tváří v tvář Ripleyové obdivuje...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek