metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 1 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin

Další 4 fotografie v galerii
Součástí publikace jsou vedle příběhů oblíbených míst také rozhovory s architektem, urbanistou, sociologem či historikem architektury. Za knihou stojí parta kolem kreativního prostoru yineSTUDIO. Karlín v knize uvidíte docela novýma očima, říkají. | foto: Matěj Chabera

Karlín očima Karlíňanů. Příběhy této čtvrti jsou různorodé, napínavé, zábavné i dojemné

  4:55
Vesnický, sousedský, malý, hezky rovný, zelený, moderní, kancelářský i drahý. Takový je podle místních pražský Karlín. Ti se společně podíleli na knize, která se jejích čtvrti věnuje. Takhle Karlín určitě neznáte.

„Převzal jsem hospodu a za chvíli mi ji spláchla velká voda. Byla to ironie. Povodně ale Karlínu opravdu pomohly,“ říká Milan Mužátko, který provozuje legendární hospodu U Zábranských v Karlíně. Podnik, který má více než stoletou historii, stále vlastní původní majitelé, rodina Zábranských. Krátce po revoluci nechvalně proslula koncerty rodícího se hnutí českých skinheadů, ale to už je pryč. V původně otevřeném dvoře, který byl zastřešen, zůstává památkově chráněný sportbar. „Ani lidi, kteří žijou v Karlíně celý život, nevědí, že máme vzadu takhle velký prostor,“ říká dále Mužátko v nové knize, která se věnuje nejen jeho hospodě, ale i dalším legendárním místům Karlína, který po ničivé povodni v roce 2002 vstal jako fénix z popela. Doslova vstal z hlubin Vltavy. A pěkně hrdě.

Zajímá vás také například příběh hospod Charleston, Karlínský mlýn, Hospůdka U Báby nebo Kasáren Karlín, Fora Karlín či Antonínova pekařství nebo tradičního hodinářství Volavka?

Pak je tu tato novinka, která představuje Karlín očima Karlíňanů. Po povodni se z bývalého průmyslového předměstí proměnil v moderní pražskou čtvrť plnou kaváren, bister, restaurací a elegantních office center. Je hřištěm pro architekty, české i světové. Přesto tu stále najdete drobné živnostníky, malá knihkupectví, obyčejné pivnice a železářství na náměstí. Všechna tato místa a lidské příběhy se snaží zachytit kniha Karlín z dílny kreativního studia s názvem yineSTUDIO. Má všeříkající podtitul Od průmyslového předměstí po moderní pražskou čtvrť.

Byl tu také přístav
Karlín, který nese jméno podle Karolíny Augusty, manželky císaře Františka I., umí překvapit. Kosmopolitní a různorodý je od nepaměti. Kdysi míval svůj vlastní přístav. Ročně v něm kotvilo až dvě stě lodí, které přivážely zámořské zboží. V roce 1841 z něj dokonce vyplul první český parník Bohemia. Minulost čtvrti je fascinující. Knihu ale zajímá především současnost.

Důležitý byl sběr dat
Základem knihy byl proto sociologický průzkum. Sběr dat probíhal na jaře 2023 on-line i přímo v ulicích Karlína. Cílem bylo zjistit, kde se lidé v Karlíně cítí dobře, kam se rádi vrací, kde se potkávají po práci. Výsledkem je sonda do unikátní čtvrti, která je neustále v pohybu.

“Zajímala nás konkrétní místa potkávání. Příběhy oblíbených míst Karlína jsou různorodé, napínavé, zábavné, dramatické i dojemné. Karlín v knize uvidíte docela novýma očima,“ říká autorka publikace Michaela Hečková, která stojí za úspěšnými publikacemi o architektuře Možnosti vesnice, O městech a lidech nebo 20 000.

O autorce

  • Michaela Hečková se věnuje literárnímu dokumentu v oblasti architektury. Studovala bohemistiku a kulturální studia na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.
  • Podílela se na projektech kulturní regenerace pražských sídlišť Jižní Město a Černý Most. Nyní působí jako tajemnice redakční rady Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.
  • V roce 2017 vydala knižní debut O městech a lidech, zachycující 33 příběhů lokálních kulturních aktérů, kteří oživují veřejný prostor.
  • ]V roce 2019 navázala publikací 20 000, jež mapuje 20 současných architektonických projektů na malých českých městech do 20 tisíc obyvatel.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Minipůjčka nabídne rychlou odpověď na finanční výdaje

vydáno 7. prosince 2023

Máte před sebou výzvu, na kterou by bylo nejlepší odpovědět ještě dnes? Výdajové položky v rodinném rozpočtu se někdy nedají naplánovat. Přijdou, když se...  celý článek

Končí nadzvedávání chodníků. Pražské stromy konečně dostávají více prostoru

vydáno 6. prosince 2023  18:56

Za starých časů by se oprava Baranovy ulice mohla stát snadným terčem kritiky. Vydouvání dlažby kolem dřevin se však konat nemá.   celý článek

Tam, kde před lety žila prasata, tráví zimu lemuři. Zoopark Nehvizdy je otevřený celý rok

vydáno 6. prosince 2023  16:27

„Pacholci,“ hubuje chovatel Jiří Glatt páru hus kuřích, když na něj dorážejí. Dva ptáci z Austrálie jsou podle něj nejagresivnějšími zvířaty v Zooparku...  celý článek

Oblíbený server pirátů se změnil v osobní úložiště. Kdo ale chce, cestu si k filmům a seriálům najde

vydáno 6. prosince 2023  14:28

Pro mnohé domácí diváky jde o událost roku. Pouhých pár dní před jeho koncem se totiž veřejnost dozvěděla, že končí ve své původní, řekněme klasické,...  celý článek