metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 20 °C

Pátek 22. září 2023. Svátek má Darina

Další 2 fotografie v galerii
Kdo jim poprvé v životě nabídl alkohol? Kupodivu to nebyli vrstevníci, ale rodiče. Mladí lidé mají své první ochutnávky spojené s rodinou. | foto: MAFRA

Kde se rodí mladí pijáci a jejich závislost? První alkohol nabídnou dětem rodiče

  6:26
Nejlépe je nepít a nekouřit. Když už se to stane, je dobré to léčit. Dostupnost léčby ale není v Česku snadná. Nejsou lidé.

Pražská 1. lékařská fakulta a Klinika adiktologie, známá jako „Apolinář“, buduje systém specializovaných pracovišť a především kurzů. Ty pomohou pátrat po závislostech na alkoholu, tabáku a drogách už v počátcích, třeba v ordinacích dětských lékařů.

Čekání je někdy na měsíce
Jak ukazují poznatky adiktologů, s alkoholem mají zkušenost ještě před dovršením osmnáctého roku téměř všechny děti v Česku. „V naprosté většině ho ochutnají poprvé od vlastních rodičů,“ říká Michal Miovský, přednosta Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty (1. LF) Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice.

Rekordmani

 • Více než 114 tisíc mladistvých v České republice pije alkohol v nadměrném množství. K tomu se přidává dalších čtyřicet tisíc dětí a teenagerů, kteří kouří. Mladistvých konzumentů konopí evidují statistiky 63 500.
 • Desetkrát se u nás zvýšila konzumace vína od roku 1949 na jednoho člověka ročně. Z 1,8 litru na 19,8 litru v roce 2021.

„Peníze na připravovaný projekt kupodivu nejsou problém, i když jejich nedostatek obecně zdravotnictví trápí,“ říká Michal Miovský. Jeho a další odborníky na léčbu závislostí trápí nedostatek odborníků. Nejen adiktologů, ale i psychiatrů a psychologů, profesí, které tvoří komplexní péči o závislého pacienta. Třeba čekací doby u dětského psychiatra se počítají na měsíce, často i půl roku.

Chirurgie nebo zubařina táhnou, adiktologie ne
„Pokud si vybavím, tak na aktivního zájemce o práci na adiktologii narazím jednou za dva roky, když mám štěstí,“ dodává Miovský s mírně trpkým úsměvem. Proč se absolventi lékařských fakult do ordinací, kde se pečuje o pijany, feťáky a další závisláky, nehrnou?

Finanční ohodnocení. To je podle děkana 1. LF Martina Okurky prvotní důvod. „Na zubaře studují šest let, podobné je to u dalších specializací. Adiktologie a podobné zaměření mají studenti jen po část studia, v omezeném počtu hodin,“ říká děkan fakulty.

Stomatologové a třeba chirurgové mají navíc velkou možnost vedlejších úvazků v jiných zdravotnických zařízeních nebo na soukromých klinikách za někdy zcela nesouměřitelných finančních podmínek.

Apolinář oslavil 75. narozeniny

 • Ulice s názvem Apolinářská má dvě dominanty. Porodnici a pak jednu z historicky prvních specializovaných léčeben závislostí na alkoholu na světě. Když se řekne, že někdo skončil po tahu u „Apolináře“, je jasné, že si ho na zdejší záchytce, mimochodem první na planetě, převzali lékaři.
  • Zakladatel léčby alkoholiků (později se k pití přidávaly další neřesti jako drogy a nikotin) Jaroslav Skála vybudoval v prostorách bývalé porodnice (rodilo se zde v letech 1789 až 1875) proslulé pracoviště.
  • To svou činnost zahájilo ve skromných poměrech 7. září 1948.
  • Právě včas. Nejen Pražáci se po vítězství „pracujícího lidu“ řádně rozpili a začali trhat alkoholové konzumační rekordy.
  • Mnohé metody zakladatele i jeho následovníků pak přebírali nejen v obdobných střediscích po celém Československu, ale i v zahraničí. PH

Komentáře

Hlavní zprávy

Soulož s kostlivcem nemusí být hned Konec světa. Nebe s.r.o. baví i napočtvrté

Strážce streamu
vydáno 22. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Děj komediálního seriálu Nebe s.r.o., neboli Miracle Workers se ve čtvrté sérii přesunul do postapokalyptické budoucnost. V ní čelí pouštní válečník Sid...  celý článek

RECENZE: Stallonea budete postrádat. Banda akčních veteránů je potřetí zpátky v kinech

vydáno 22. září 2023  6:00

Je to celé poněkud smutné. Na jednu stranu je člověk rád, že se série Postradatelní dočkala i čtvrtého závěrečného pokračování. Zároveň je však nasnadě,...  celý článek

Češi s dluhy. Nejvíce je tíží „dluhy pro dobrou věc“ - hypotéky. Z EU jsou na tom nejhůře Řekové

vydáno 21. září 2023  12:11

Zastavte se někde na ulici a začněte počítat. První, druhý, první, druhý. Statisticky tak každý druhý chodec, který kolem vás projde, patří k lidem,...  celý článek

I vstupní prohlídka u praktického lékaře může zachránit ledviny

vydáno 21. září 2023  9:52

Své dětství a většinu dospívání prožil Vojtěch Růta (25) v jižních Čechách. Zde také chodil na gymnázium a věnoval se svým oblíbeným sportům, jako...  celý článek