Neděle 28. dubna 2024. Svátek má Vlastislav
Kajakář Vavřinec Hradilek | foto: ČTK

Konečně medaile! Kajakář Hradilek vybojoval v divoké vodě stříbro

15:31,  aktualizováno  17:11
Pětadvacetiletý český reprezentant získal v závodě vodních slalomářů v Londýně první medaili pro Českou republiku. V životním závodě nestačil pouze na Itala Daniele Molmentiho.

I přes dvousekundovou penalizaci za dotek branky postoupil kajakář Vavřinech Hradilek do finále olympijského závodu ve vodním slalomu. Ve finále svůj výkon ale razantně zlepšil a dlouho to vypadalo, že se s časem 94,78 sekundy bude radovat z olympijského triumfu. Předjel ho jen Molmenti, byl lepší o 1,35 sekundy. Němec Hannes Aigner zaostal za Hradilkem o pouhých 14 setin vteřiny a skončil tak na třetí příčce. Hradilek tak vylepšil svůj výsledek z Pekingu, kde před čtyřmi roky skončil jedenáctý a do finále vůbec nepostoupil.

Byly to velké nervy

Hradilek se ve finále představil jako třetí, neboť v semifinále obsadil osmé místo. Svou druhou dnešní jízdu ale zvládl mnohem lépe, vyvaroval se penalizace za dotek branky a po dojezdu se usadil v čele průběžného pořadí s náskokem více než sedmi sekund na Etienne Dailleho z Francie. Jeho čas byl rychlejší než výkon vítěze semifinále Slovince Petera Kauzera.

Soupeři poté Hradilka atakovali, v polovině tratě byli rychlejší Němec Hannes Aigner i Samuel Hernanz ze Španělska, ale do cíle svůj malý náskok nedokázali udržet. Hradilka překonal až Molmenti. Trojnásobný evropský šampion a mistr světa z roku 2010 byl o 1,35 sekundy rychlejší a nadělil si olympijské zlato k dnešním 28. narozeninám.

Někteří favorité neunesli tlak

Nikdo další se před českého reprezentanta nedostal, tlak neunesli Polák Mateusz Polaczyk ani současná jednička světového žebříčku Kauzer, jenž startoval jako poslední. Hradilek se po titulu vicemistra světa z roku 2010 mohl radovat z další stříbrné medaile, kterou získal přesně dvacet let po triumfu kanoisty Lukáše Pollerta na olympiádě v Barceloně.