Dlouho radnice Prahy 5 přemýšlela, kam svých původních 245 betonových truhlíků, které nechala vyrobit, umístí. Jejich vzhled totiž okamžitě vzbudil pohoršení velké části veřejnosti, za rozmístění v památkově chráněném území dokonce loni radnice vyfasovala tučnou pokutu od památkářů. A kde všude truhlíky jsou?
Květináče ještě přibudou
Nyní je na území Prahy 5 rozmístěno celkem 213 nádob, podle pětky v těch dopravně nejvytíženějších oblastech, jako to ukládají dotační podmínky. Radnice totiž na truhlíky z evropských fondů získala 16 milionů korun. "Jsou například v ulicích Strakonická, u Lihovaru, v Kartouzské a také v Nádražní ulici a u Ženských domovů, kam si nádoby na zeleň vyžádal majitel domu," vypočítává mluvčí radnice Ivona Kratochvílová, podle které se část květníků ještě objeví v zatáčce v Kartouzské ulici u polikliniky Medfin. V těchto místech jsou chodníky dostatečně široké, květináče by tak neměly chodcům překážet.
Jedinými městskými částmi, které byly ochotné část těchto betonových monster přijmout za své, byly Praha 4 a 8. "Čtrnáct kusů nádob městská část vypůjčila Kongresovému centru Praha, další kusy vypůjčila bezplatně léčebnému zařízení v Bohnicích," dodává Kratochvílová. Ať už má na květníky kdokoliv názor jakýkoliv, v dohledné době by ale mohly oku trochu více prospět okolí. Radnice dříve navrhovala například nechat je obložit dřevem, teď se spíš přiklání k natření truhlíků antigrafiti nátěrem, a pak nějakou barvou. Před časem se navíc uvažovalo o navršení květináčů na sebe, vzniklo by tak jakési sousoší. To se ale neujalo. "Tento záměr nejmenovaného architekta působil sice zajímavě ve vizualizaci, ovšem staticky byl zcela nereálný," vysvětluje mluvčí.