metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -2 °C

Neděle 3. prosince 2023. Svátek má Svatoslav
Parent-friendly přístup se do programu promítá na několika rovinách. | foto: DARJA LUKJANENKO

Kultura pro rodiče nabízí alternativu. Děti mohou vzít na představení s sebou

  9:00
Chcete zajít za kulturou, ale nemáte hlídání? Nyní můžete i s dětmi, o které se postará zaučený personál.

O větší přístupnost se libeňské kulturní centrum snaží již delší dobu. Dlouhodobě pracuje například na zpřístupňování kultury neslyšícím či návštěvníkům v nelehké ekonomické situaci.

Takzvaný parent-friendly přístup ve Studiu ALTA je tak dalším způsobem, jak kulturu otevřít i těm, pro které není primárně přístupná. Jde o výpomocnou ruku v podobě hlídání ratolestí během programu.

Rozhodla se pro změnu
Za projektem stojí umělkyně Marika Smreková, která sama tuto situaci jako rodič pocítila. „Předtím, než jsem se stala matkou, jsem měla bohatý kulturní a společenský život. To se výrazně změnilo, když se narodila moje dcera Emilka. Došlo mi, že spousta kulturního programu je pro mě najednou nedostupná. Bylo mi jasné, že mateřství změní můj život, ale nepřestávám se ptát: mohou kulturní instituce fungovat tak, aby rodiče malých dětí nevyčleňovaly pouze do programů a míst pro děti? Co když zájmy rodičů nemusí být v kulturním programu redukovány pouze na dětská představení?“ říká Smreková.

Podle mluvčí Studia ALTA Valentýny Šatrové je v tuto chvíli v parent-friendly (PF) programu takzvaná Odpolední škola přístupnosti. Premiérové představení s hlídáním proběhlo na začátku září. „Další PF program bude následovat v zimních měsících. Není to automaticky součástí každého programu, ale těch, které jsou na plakátu a propagačních materiálech označeny jako parent-friendly či grafickým symbolem PF,“ komentuje.

Cena se neliší
Parent-friendly přístup se do programu promítá na několika rovinách. Obsahuje představení, kde je zahrnuto i hlídání menších dětí zkušenými průvodci z lesních školek či dílny s umělci pro větší děti. Hlídání je zajištěno v blízkosti jeviště a je otevřeno dětem od 18 měsíců. „Menším dětem nabízí hry a zábavu úměrně k věku, starším pak kreativní umělecký program,“ uvádí Šatrová.

Rodiče, ale také nerodiče, kteří mají o problematiku zájem, se mohou navíc přidat do podpůrné whatsappové skupiny, kde mohou sdílet kulturní tipy a využít vzájemného hlídání dětí. Cena vstupenek se navíc neliší od běžného programu. „Ve Studiu ALTA máme systém vstupného s názvem pay what you can, tedy v překladu zaplať, kolik můžeš, který návštěvníkům umožňuje zvolit si cenu vstupenky dle vlastních možností, od 100 do 300 Kč,“ dodává Šatrová. Projekt vychází jak ze snahy Studia ALTA zpřístupňovat svůj program různým skupinám a vytvářet propojenější svět, tak z výzkumu umělkyně Mariky Smrekové o pozici diváků-rodičů v kultuře a její spolupráce s kurátorem Studia ALTA Petrem Dlouhým.

Komentáře

Hlavní zprávy

Christiaan Barnard: Hvězdný kardiochirurg zastínil i Beatles

vydáno 3. prosince 2023  16:59

Před 56 lety se v Africe zrodil „novodobý Frankenstein“. V narkóze, na operačním stole.  celý článek

Na smíchovské Tatře mrzli hráči i věrní diváci. Populární turnaj vyplňoval zimní pauzu

PRAHA? AHA!
vydáno 3. prosince 2023  11:31

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

K-trend v České republice. Kde se vzal a o co vlastně jde?

vydáno 3. prosince 2023  6:38

Hudba, kinematografie nebo třeba kosmetika. Několik světů, které korejská kultura uchvátila.  celý článek

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek