metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 12 °C

Pondělí 14. října 2024. Svátek má Agáta

Praha jako kulisy. Český následovník Blade Runnera nakopl domácí sci-fi scénu

  6:55
Bod obnovy po téměř deseti letech příprav baví diváky v kinech. Díky netradičnímu zpracování a kvalitním vizuálním efektům přináší závan svěžesti a originality do stojatých vod domácí kinematografie.
Monumentální mrakodrapy se tu prolínají se strohými interiéry, k nimž...

Monumentální mrakodrapy se tu prolínají se strohými interiéry, k nimž posloužily pražské budovy. Třeba OC Kotva. | foto: BIOSCOP

Když se řekne české novodobé sci-fi, spousta obyvatel tuzemska neví, co si pod tímto pojmem představit. To se nyní začíná pomalu měnit, a to díky snímku Bod obnovy. Jeho děj se odehrává v roce 2041, tedy v době, kdy si může každý člověk zálohovat svou osobnost a přelstít tak smrt. Dvojnásobná vražda však nesplňuje pravidla, oběti nejde vrátit zpět k životu, a tak má agentka Em před sebou komplikovaný případ.

Film Bod obnovy je až nečekaně řemeslně a vizuálně podmanivý a po téměř všech stránkách vyzrálým sci-fi, které, a to je na něm nejlepší, ani na vteřinu nepůsobí levně, trapně nebo nějak směšně. To je na české poměry majstrštyk. Naopak se může v jistých aspektech zařadit po bok zahraniční konkurence v čele s Blade Runnerem, Minority Report či Já, Robot, od kterých tvůrci vizuálně opisují. Dojem kazí pouze trochu prostoduchá detektivní zápletka. To ale snímku rádi odpustíte. Přinášíme několik dalších sci-fi titulů posledních let, které podle nás rozhodně stojí za vaši pozornost.

ČEŠI NA MARSU

  • Ambiciózní české sci-fi bylo v kinech naposledy v roce 2018. A u diváků pohořelo.
  • Snímek s názvem Mars režiséra Benjamina Tučka, od kterého jsme mohli vidět válečného Protektora, začíná již na rudé planetě. Něco jako příběh či smysl byste tu hledali marně. Film je částečně experimentální a z hlediska humoru záměrně trapný.
  • Tvůrci počítali s tím, že pokud robot a kapitán budou tentýž vtip v obměnách opakovat dokola, divák se časem zasměje. JAR

Probudím se včera a spol.
Hraných celovečerních filmů s vědecko-fantastickými prvky se v tuzemsku příliš mnoho netočí. Poslední snímek, který se tohoto úkolu před Bodem obnovy v české kotlině řádně zhostil, byla komedie Jiřího Mádla Probudím se včera (2012). Z porevolučních filmů však stojí za povšimnutí také pohádkový Freonový duch (1990) se zpívajícím Vlastimilem Brodským v hlavní roli, kultovní Svěrákův Akumulátor 1 (1994), Dvojrole (1999) s excelentní Terezou Brodskou nebo TV snímek Nesmluvená setkání Ireny Pavláskové z roku 1995.

Pecky do roku 1989
Pokud sáhneme před rok 1990, otevře se před námi najednou paleta kultovních sci-fi titulů. Pro účely tohoto článku vypíchnu jen mé úplně nejoblíbenější. Zítra vstanu a opařím se čajem (1977) režiséra Jindřicha Poláka, Zabil jsem Einsteina, pánové… (1969, režie Oldřich Lipský), Tajemství hradu v Karpatech (1981, režie Oldřich Lipský), Tajemství Ocelového města (1978, režie Ludvík Ráža), Pane, vy jste vdova! (1970, režie Václav Vorlíček), Na kometě (1970, režie Karel Zeman), Ikarie XB 1 (1963, režie Jindřich Polák) a v neposlední řadě Adéla ještě nevečeřela (1977, opět skvělý Oldřich Lipský a jeho věrný scenáristický kolega Jiří Brdečka).

Češi v pražských kulisách levně natočili sci-fi, které vypadá světově. Panorama Prahy fascinuje futuristickou podobu brutalistní architektury.

Svět pod hlavou
Samostatnou kapitolou je také tuzemská sci-fi seriálová tvorba. I před rokem 89 nebylo moc kde brát. Čest patří výjimkám v podobě Návštěvníků (1983, režie Jindřich Polák), Chobotnic z II. patra (1987, režie Jindřich Polák), což ale byly de facto dva filmy, Křečka v noční košili (1987, režie Václav Vorlíček) či slovenského seriálu Spadla z oblakov (1980, režie Radim Cvrček), v němž ústřední postava jménem Majka pochází z planety Gurun.

SCI-FI FESTIVAL

  • Už desátý ročník filmového festivalu sci-fi filmů Future Gate vypukl včera v Praze.
  • Letošním hlavním hostem akce bude kanadský herec Michael Ironside, který v průběhu slavnostního zahájení v pražském Kině Lucerna převzal cenu. Herec se proslavil v klasikách jako Hvězdná pěchota nebo Total Recall.
  • Akce bude probíhat v Kině Lucerna na Václavském náměstí, a to až do příštího pondělka. Více na webu futuregate.cz. JAR

Po revoluci není, co se seriálů týče, v Česku také moc kde brát. Máme tu v podstatě jen komediální Kosmo (2016) a především skvělý Svět pod hlavou (2017). V případě druhého zmiňovaného se jedná bezesporu o jeden z nejlepších mysteriózních seriálů, jaké byly kdy v tuzemsku natočeny.

Pokud vezmeme v potaz, že v něm hrdina cestuje časem do osmdesátých let, aby se následně ve svých dobrodružstvích vyhraňoval vůči normalizačním seriálům, jde dokonce o dosud neviděný originální koktejl. I po letech od vzniku mu je ku škodě snad jen převzatý zahraniční formát. Ku prospěchu naopak vynikající výkon Václava Neužila (exceluje i v Bodu obnovy).

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Sliby, chyby? Náměstek Hřib před rokem oznámil, že do výběru jména mostu zapojí veřejnost

vydáno 13. října 2024  16:37

„Rádi bychom pojmenovali dokončený Dvorecký most po nějaké významné ženě. Samozřejmě že do výběru jména zapojíme veřejnost.“ Tuhle větu umístil na své...  celý článek

VIP značky v ulicích Prahy. Oslava SS? Smutek za Heydricha? Nebo hrdý na parašutisty?

vydáno 13. října 2024  11:19

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Kroje fotil i na pohřbech. Z výsledné koláže pak vytvořil knihu a výstavu na pražské Letné

vydáno 12. října 2024  15:00

Ve vodárenské věži na pražské Letné probíhá až do konce listopadu výstava Tradice v obrazech. Prostřednictvím fotografií ve stylu fine art se zde mohou...  celý článek

Je lepší točit pět kvalitních jídel než kvanta nutričně nehodnotných

vydáno 12. října 2024  8:00

Příprava svačin pro děti v předstihu je pro mnoho lidí poměrně náročnou disciplínou. Komplikuje to shon a třeba i nulová nálada si ráno přivstat a...  celý článek