metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 24 °C

Středa 24. července 2024. Svátek má Kristýna

Lékaře si v Praze zatím vybrat nemůžete. Nemocnice vyčkávají

  11:53
V hlavním městě si zatím pacienti v nemocnici legálně za vybraného lékaře nepřiplatí. Zařízení sice mohou ode dneška nabízet lékaře za pět až patnáct tisíc korun, zatím ale dělají ekonomické analýzy a zjišťují zájem. Čekají také na zkušenosti jiných nemocnic.
Nemocnice Na Homolce o zavedení nadstandardní péče neuvažuje. | foto: ČTK

Zaplatit si za vybraného lékaře je pro nemocnice nabídka, kterou mohou využít jako konkurenční výhodu. Z platby zůstane půlka nemocnici, půlka lékaři. Příjem ale musí zdanit a zaplatit z něj zdravotní pojištění.

"Předpokládáme, že nemocnice zavedou možnost postupně, podobně jako když počátkem roku dostaly možnost vybírat za lepší oční čočky či lehčí sádru," řekl Sršeň.

Jak se k tomu staví nemocnice

  • Z nemocnic potvrdila plán na zavedení plateb zatím jen Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Chce je zavést od září na kožní klinice, možná budou i na některé z dalších 34 klinik.
  • Všeobecná fakultní nemocnice udělá v červnu analýzy, zda a kdy by mohla tuto možnost nabízet. Rozhodne, zda ji dá v celé nemocnici, nebo na vybraných klinikách.
  • Nemocnice Thomayerova a Bulovka čekají, jak se novinka osvědčí v jiných zařízeních. V rozhodování je prý trochu brzdí obavy, zda nabídka není na hraně zákona. Zpracovávají si právní analýzy.
  • Fakultní nemocnice Motol se přinejmenším v první etapě nepřipojí. Poskytuje péči v řadě specializovaných a superspecializovaných oborů.
  • Institut klinické a experimentální medicíny a Nemocnice Na Homolce vůbec nepočítají s tím, že by placení za lékaře zavedly.
Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Nejočekávanější komiksový snímek roku je tu. Na úspěchu Deadpoola vydělají fandové i producenti

vydáno 24. července 2024  15:56

Výbuchy, kulky i utržené končetiny létající vzduchem, proklatě černý humor. To vše nabídla v kinech dvojice snímků Deadpool (2016) a Deadpool 2 (2018)....  celý článek

Kde je mé mlžítko? Rozmístění sprch a osvěžítek lze snadno naklikat v mapách na internetu

vydáno 24. července 2024  11:00

Pítka, fontány, brouzdaliště i zrekonstruované pumpy. To jsou místa, kde se mohou Pražané svlažit přímo v ulicích rozpáleného města. Nejvíce trendy jsou...  celý článek

Než bych se hýbal, to si raději nesundám tričko. Kila nad limit na plážích i schováváme

vydáno 24. července 2024  5:00

Vystavit tělo veřejnému obdivu, nebo ho skrýt pod hladinou? Tak může znít dilema, které mnohdy trápí lidi ve chvíli, kdy mají pocit, že jejich postava...  celý článek

První chytrá tramvaj jezdí v Plzni. Umí reagovat na překážky a v provozu pustit spěchající hasiče

vydáno 23. července 2024  15:17

Hned v úvodu si řekněme, že doba, kdy se českými městy budou prohánět tramvaje bez řidiče, není úplně za rohem. Přesto je v dohlednu. Jak by mohla...  celý článek