metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 19 °C

Neděle 24. září 2023. Svátek má Jaromír
Martin Stropnický | foto: ANO

Martin Stropnický: Praha by si novou koalici zasloužila jako vánoční dárek

  9:57
První jednání má za sebou ministr obrany a zkušený diplomat Martin Stropnický. Tentokrát ale navzdory nelehké době nevyjednává o národní bezpečnosti nebo terorismu. Z pozice čerstvého šéfa pražské buňky ANO jedná o koalici hlavního města.

Už jste se zorientoval v pražské politice? Je to asi něco jiného než agenda ministerstva obrany...

Máte pravdu. Praha potřebuje kvalitní vládu s rozumnou většinou. Ta dosavadní situace, kdy většina čítala jediný hlas, opravdu v praxi nefunguje dobře.

S kým vyjednáváte o nové koalici?

Chceme se pokusit oživit původní projekt (ANO, ČSSD a Trojkoalice) a rozšířit jej nebo získat další, větší podporu k důležitým tématům. Třeba i neformální. Myslím, že nezahálíme a že se nám za těch pár dnů podařilo sejít se s řadou partnerů. Jsme také v permanentním kontaktu uvnitř vyjednávacího týmu.

Budete jednat se všemi demokratickými stranami?

Situace vyžaduje jednání všech se všemi, tak jako to dělají ostatní. Jednal jsem s piráty, se sociální demokracií, ódéeskou, Starosty... Ta aritmetika je neúprosná a koalice musí být především věrohodná pro veřejnost. Praha má za sebou turbulentní dobu a před tím dobu předražených zakázek. Chci, aby se tyhle věci staly definitivně minulostí.

Jste novým členem vyjednávacího týmu. Změnilo se ještě nějak jeho složení?

Tým doznal určité změny. Kromě mě je v něm samozřejmě paní primátorka, a aby tam byl vstup s novou energií, tak nás doplnil Karel Procházka, předseda naší organizace v Praze 1. Ten nahradil Michala Haška.

Souvisí to s tím, že Haška vyzvalo předsednictvo ANO k rezignaci na post předsedy klubu? On ovšem neposlechl...

Předsednictvo ho vyzvalo k rezignaci. To odmítl a zůstal předsedou klubu. Není úplně mimo proces vyjednávání, normálně spolu mluvíme.

Jak pokračují vyjednávání?

Ve čtvrtek je zastupitelstvo a uvidíme jak dál. Jednám s partnery a říkám, že by si Praha měla dopřát nějaký čas na jednání. Samozřejmě ne v řádu měsíců, ale ani v řádu hodin. Rychle spíchnutá koalice by neměla dlouhou životnost a ta krize by se jen opakovala. Seriózní pokus nějaký čas potřebuje.

Mluvíte o pražské politice i s vaším synem Matějem, který byl jednou z příčin rozpadu koalice?

Od počátku jsem jako vyjednavač deklaroval, že kvůli střetu zájmu nemůžu jednat se zelenými. Je to etický konflikt, ale samozřejmě jako otec se synem spolu mluvit nepřestaneme.

Přece jen mi to nedá – občas se určitě sejdete u večeře či oběda a nějaká ta věta o Praze určitě padne.

To jste mě pobavil. Společná večeře neexistuje, je to dospělý člověk a bydlí sám. A nedělní oběd? To mi nejčastěji volají novináři. Uvidíme se určitě na Vánoce, ale v tu dobu už by si Praha určitě svou koalici zasloužila, jako dárek pod stromeček, možná i dřív.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vítězné snímky z přehlídek v Cannes, Benátkách a Berlíně přijedou za pár dní do Prahy

vydáno 24. září 2023  19:03

Be2Can, přehlídka výrazných filmů ze tří největších filmových festivalů v Berlíně, Benátkách a Cannes, oslaví jubilejní desátý ročník. Odehraje se od 4....  celý článek

Zvědavost ho přilákala až do Turecka. Dojel tam na pionýru za šest dní, ale zvládl by to prý dřív

vydáno 24. září 2023  15:00

Na motorce do zahraničí? Žádný problém. Pionýr je jeho srdeční záležitostí. Náctiletý nadšenec Václav Hradil se rozhodl vyjet do Turecka na vlastní pěst....  celý článek

Nelíbí se ti to? Tak si postav lepší. Co všechno člověka napadne při exkurzi kanceláří

PRAHA? AHA!
vydáno 24. září 2023  11:35

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Akcemi nadupaný začátek podzimu. Přijede dvorní kameraman slavného režiséra Pedra Almodóvara

vydáno 24. září 2023  8:10

Nezůstávejte v následujících víkendech doma! Čeká vás spousta zajímavých akcí. Konají se zajímavé výstavy, vyrazit můžete do Moravského Toskánska,...  celý článek