metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 6 °C

Pondělí 26. února 2024. Svátek má Dorota

Dalších 15 fotografií v galerii
Kapitán Odry lodě opravdu miluje. Všimněte si fotek v horní části kabiny. | foto: Marek Hýř, Metro.cz

Mráz a studený motor. Výletní loď jsme odvezli do Podbaby. Odře velí mladý kapitán

  16:10
Tenhle příběh má dvě hlavní postavy. Odra je dáma v letech. Pluje ale jako za mlada. Filip Houdek je zase její mladý kapitán. S motorovou lodí z Polska se znají už dlouho. Malý Filip totiž s Odrou často plul do Štěchovic. Nejprve jako pasažér, postupně ale i jako člen posádky...

Je poslední lednové pondělí a kapitán Odry má dnes na povel tříčlennou posádku. Loď totiž musí plout s kapitánem a dvěma lodníky. Čtvrtým členem výpravy jsem já. Zajímalo mě totiž, co se s výletní lodí děje, když není sezona. Nedávná velká voda a nutná údržba v loděnici v Podbabě připravily skvělé podmínky pro malou zimní reportáž.

Mrazivé ráno
Led na předním skle netrápí jen řidiče, i kapitán Odry neměl ráno z kabiny skoro žádný výhled. Naštěstí ale pomohly sluníčko a přímotop. Když jsme začali na Rašínově nábřeží manévrovat, jinovatka zdobila už jen lodní zábradlí.

Než vyrazíme na plavbu, je potřeba tlačný remorkér přirazit ke břehu.

Naším prvním úkolem je vycouvat z mezery mezi přístavištěm a tlačným remorkérem. Nedávná velká voda vyhnala všechna plavidla z nábřeží. Například pontony ale samy odplout nemohly. Pomoc jim musely remorkéry, které ještě na konci ledna v centru kotvily. Než jsme se mohli vydat do Podbaby, museli jsme ještě tlačné plavidlo přisunout ke kotvišti. Pro posádku rutina. Zapojit se ale museli všichni. Já z vyhřáté kabiny držel palce. A hrnek kafe.

Odra se musí zahřát
Ač je Podbaba po proudu, my nejprve plujeme směr Vyšehrad. „Loď dlouho stála, musíme zahřát převodovku, ať ji nemorduji studenou. Za smíchovskou komorou je teď silnější proud, budeme potřebovat větší výkon,“ vysvětluje Filip Houdek malou zajížďku. Je vidět, že má z plavby radost. Odra toho za poslední měsíce moc nenajezdila. Její kapitán sice občas vypomáhal na jiných lodích, dnes ale opět drží kormidlo své favoritky. Dalekohledem kontroluje paddleboardistu před námi, pak troubí. Dává okolí signál, že se otáčíme. „Komora Smíchov, já Odra,“ hlásí do vysílačky. „Za 15 minut jsem u vás,“ připravuje kolegy na akci. Máme chvíli na povídání. Filip Houdek na lodi pomáhá už od dvanácti. Sloužil tu i jako lodník. Odru převzal po Jaroslavu Trojanovi, ten stroji polské výroby velel dlouhých 23 let.

Proplouváme smíchovskou komorou. Všimněte si na fotce vpravo sousoší. To tvoří...

Vzpomínání utíná proplutí komorou. Teď nastává chvíle, na kterou bylo potřeba zahřát motor. „Musíme mít rychlost, ať s námi proud nezacvičí. Je hodně vody. Průtok je skoro čtyřnásobný, než je běžné,“ ukazuje před loď kapitán. Odra ale plavbu zvládá hladce a my za chvíli podplouváme Karlův most. Filip Houdek mi popisuje, které oblouky jsou plavební a kde pod hladinou leží zbytky Juditina mostu. Z vyprávění je znát, že ho baví nejen technika, ale i historie. Však si to můžete ověřit na jeho instagramovém profilu Příběhy z vltavských lodí.

Loď nejen na výlety
Zatímco v sezoně jsou vrata v pražských plavebních komorách v permanenci, teď jsme jen jedna z mála lodí, které kolem Smíchova, Štvanice a Císařského ostrova plují. Naším cílem je loděnice v Podbabě. V centru by provádět údržbu nešlo. Třeba i kvůli hluku. Loď má už něco za sebou. Prošla i pár velkými rekonstrukcemi. Ty menší obstarává sama posádka. V sezoně na to ale není většinou čas. Odra pluje denně. Přes den z centra k zoo a občas má šichtu i večer. Loď si totiž můžete pronajmout na soukromou akci nebo na ní uspořádat třeba i svatbu. Filip Houdek se tak často nezastaví. Jemu to ale nevadí. Má totiž práci svých snů.

Jiná Praha. Krásná a méně rušná

Vážení čtenáři, mám na vás prosbu. Vlastně je to spíš takový malý tip. Hned jak v dubnu začne sezona, vydejte se s Odrou na výlet. Loď z Rašínova nábřeží každý den několikrát pluje poblíž zoo. Vy s ní můžete ale vyjet klidně i na procházku do Stromovky či si vzít kolo a z Císařského ostrova se vydat dál na sever podél Vltavy po cyklostezce. Nebo se lodí prostě jen projeďte. Poznáte město z jiného úhlu. Na řece plyne čas jinak. Pomaleji. Odra vám ukáže historické centrum, průmyslová zákoutí metropole i její zvířecí obyvatele. Tu vám zamává kormorán, o kus dál na vás zase zuby vycení nutrie. Je to zážitek! Slibuji.

Marek Hýř, editor deníku Metro

Komentáře

Hlavní zprávy

Krvavý boj o Japonsko. Na obrazovky platformy Disney+ přichází ambiciózní seriál Šógun

vydáno 26. února 2024  15:42

Nová původní adaptace slavného románu Jamese Clavella Šógun, jejíž první dva díly si odbývají premiéru na obrazovkách streamovací platformy studia Disney,...  celý článek

Setkáte se s legendou světového šachu Višvanáthanem Ánandem? V Praze pobude tři dny

vydáno 26. února 2024  12:30

Hvězdy šachového nebe míří do Česka. Festival královské hry potrvá až do 7. března.  celý článek

Česká republika je jednou z nejlepších zemí pro život, říká cestovatel Petr Horký

vydáno 26. února 2024  5:35

Právě se pouštíte do rozhovoru, který vznikal na vzdálenost 14 tisíc kilometrů. Cestovatel, spisovatel a režisér Petr Horký totiž zrovna dlí na ostrově...  celý článek

Auta máme, a navíc za super ceny, tvrdí prodejci Peugeotu

vydáno 25. února 2024  15:14

Začátek roku býval dobou, kdy automobilky vymetaly sklady a nabízely auta za výhodné ceny. Dnes se o nějakém vymetání ale nedá moc mluvit. Skoro celý...  celý článek