metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Neděle 1. října 2023. Svátek má Igor

Další 3 fotografie v galerii
Projekt s pracovním názvem One Palmovka vyroste přímo nad stanicí metra Palmovka. | foto: landia.cz

Na Hrabala chtějí vzpomínat lépe. Na Palmovce zrekonstruují náměstí i nevzhledné nádraží

  14:01
V Libni žil téměř dvacet let. Světoznámý spisovatel Bohumil Hrabal si podle vedení Prahy 8 zaslouží důstojnější podobu náměstí, které je po něm pojmenováno.

Proto radnice připravuje rekonstrukci, jejíž součástí by mělo být i speciální umělecké dílo, které bude, stejně jako Hrabalova zeď v ulici Na Hrázi, odkazovat na jeho tvorbu. „Jde o mimořádnou příležitost pro naši část i celou Prahu. Projekt náměstí a uměleckého díla se bude chystat i realizovat souběžně,“ popisuje radní Tomáš Hřebík a upřesňuje, že podoba díla by měla být hotova nejpozději začátkem roku 2022, celková oprava náměstí poté v roce 2025.

Jako by se radnice inspirovala názvem Hrabalových koláží Toto město je ve společné péči obyvatel, jež vytvořil společně s fotografem Miroslavem Peterkou. O konečné podobě celého projektu totiž rozhodnou i občané Prahy 8.

„V úterý 5. května proběhne pod hlavičkou projektu Palmovka TEĎ odborný workshop, který bude věnován uměleckému pojetí díla. Vyjádří se celá řada odborníků včetně architektů, historiků teoretiků umění,“ říká Petr Pelc, zastupitel Prahy 8 a koordinátor pro Palmovku. Už 27. dubna bude na webových stránkách a sociálních sítích městské části viset průzkum, který se má týkat nápadů na vizualizaci díla.

Celková rekonstrukce proběhne v rámci projektu One Palmovka. V něm dojde nad stanicí metra Palmovka při ulici Na Žertvách i na výstavbu 300 bytů a komerčních prostor. Zvelebí se i autobusové nádraží, kde vznikne zázemí pro elektrobusy a trolejbusy, ale i pro řidiče či cestující.

Jedním z těch, kteří se o plány radnice zajímají, je František Kučera. Na osmičce žije už dvacet let. „O plánu přestavby náměstí vím. Pokud mě napadne, jak by to tady mohlo vypadat, rád se s radnicí podělím,“ dodává Kučera.

Komentáře

Hlavní zprávy

Smíchovský fenomén. Ani pivovar, ani feťáci. Ale lávka, pro lidi je to nostalgie

PRAHA? AHA!
vydáno 1. října 2023  11:19

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Česká mapa kávy je pestrá, ale nejčastěji pijeme dva druhy. Stále žije také „turek“

vydáno 1. října 2023  6:34

Právě dnes můžete oslavit Světový den kávy. Češi v posledních letech zkonzumují podle zjištění Českého statistického úřadu (ČSÚ) necelých dva a půl...  celý článek

Komerční sdělení

Raiffeisenbank financuje skupině Winning Group akviziční příležitosti v Německu

vydáno 1. října 2023

Raiffeisenbank úspěšně poskytuje finanční podporu skupině Winning Group při strategických akvizicích německých společností z automobilového odvětví.   celý článek

V USA se mi líbila otevřenost, v Česku miluji kulturu, říká dcera legendárního hokejisty

vydáno 30. září 2023  5:26

Zpěvačka Dominika Hašková, známá z mezinárodní kapely We Are Domi, prožila dětství s rodinou v Severní Americe, pak strávila několik let v Česku a vydala...  celý článek