Krovy byly v minulých měsících rekonstruovány. Náklady se podle zástupců společnosti ABL, která věž spravuje a jejímž vlastníkem je bratr neformálního lídra Věcí veřejných Víta Bárty, pohybovaly kolem milionu korun.
"Krov je opravdu výjimečný, ze 14. století se na území Prahy u veřejných budov zachovaly jen asi tři krovy. Toto je asi třetí nejstarší krov po sliveneckém kostele a krovu kostela sv. Anny na Starém Městě (nynější centrum Pražská křižovatka)," řekl Chudárek. Podle něj pochází krov mostecké věže zřejmě z přelomu 70. a 80. let 14. století. Středověké krovy je pak možné podle Chudárka nalézt také u několika měšťanských domů kolem Staroměstského náměstí.
Krov mostecké věže pochází zřejmě z přelomu 70. a 80. let 14. století.
Hledá se správce
|
Podle památkářů jsou krovy mostecké věže cenné i svým technologickým zpracováním. Na trámech jsou například vidět jakési trojúhelníky, což jsou stopy po ručním řezání trámu. Původně byl podle Chudárka krov asi o 160 centimetrů vyšší, při opravách v minulých stoletích ale byla spodní uhnilá část trámů odřezána.
Všechny památky, které má ve správě společnost ABL, jsou dnes otevřeny zdarma. "Chceme tak ukázat, co jsme za dva a půl roku na věžích udělali," uvedl Jiří Lopata z ABL. Podle něj se za dobu, kdy ABL věže spravuje, zvedla návštěvnost těchto památek zhruba o 30 procent na více než 1,5 milionu návštěvníků v loňském roce.