"Pro budoucí přežití ikonických druhů, jako jsou lidoopi, tygři a tapíři, a pro celkové zdraví tropických společenstev je zásadní, aby produkce palmového oleje fungovala udržitelně," uvedli ve společném prohlášení zástupci zoo v Praze, Londýně, Philadelphii, britském Bedfordshiru, Chesteru, australském Melbourne a Britské a Irské asociace zoo a akvárií.
Chtějí proto, aby se firmy dovážející palmový olej zavázaly nekupovat zboží bez certifikátu trvalé udržitelnosti. Zároveň volají po dodržování norem na ochranu biodiverzity při pěstování palmového oleje a chtějí monitorování, zda se stanovené postupy dodržují v praxi.
Kvůli plantážím se kácejí tropické pralesy
Poptávka po palmovém oleji nejspíš v příštích letech i nadále poroste. Zástupci zahrad se obávají, že rozšiřování plantáží bude špatně řízeno a povede k další devastaci tropických deštných lesů, zejména v jihovýchodní Asii. Produkce palmového oleje se ale významnou měrou podílí na zaměstnanosti a ekonomickém rozvoji dotčených států. "Odmítnutí palmového oleje může zvýšit poptávku po méně produktivních rostlinných olejích s neznámými a možná nebezpečnými vlivy," upozornili také zástupci zoo.
Ochrana přírody a ohrožených druhů patří ve vyspělých zemích mezi hlavní úkoly zoologických zahrad. Zoo podepsané pod prohlášení ročně navštíví celkem 220 milionů návštěvníků.