metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 1 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin

Nelíbí se ti to? Tak si postav lepší. Co všechno člověka napadne při exkurzi kanceláří

  11:35
Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky unikalo, i když to míjíte denně. Nabízíme vám známá místa jinýma očima i zcela neznámé skutečnosti. Uvidíte, že procházka Prahou může být neopakovatelné dobrodružství.

Nejsem velkým obdivovatelem obrovských komplexů, zvláště ne těch kancelářských. Už proto, že jich roste stále víc a víc, i když developeři často naříkají, že jich naopak mohou stavět málo, že už není kde. Problém takových staveb je, že v absolutním součtu a absolutním výčtu plochy jich je v Praze určit víc, než mohou zájemci zaplnit. Ale jak se vyvíjí styl práce, jak se mění požadavky, staré i nově vzniklé firmy vždy hledají to nejmodernější. Svým způsobem se přesunují z místa na místo, když si odbydlí své, zmizí jinam. Proto mi další a další stavby vadí, škola práce, materiálu, někdy i plochy. Neboť, jak už jsem naznačil, kanceláří je, a to nejen v Praze, ale i jinde víc než dost. Takže autoři budov a komplexů vlastně jen přetahují zákazníky z jiných domů do těch svých.

Port7

Přesto mě jeden takový nový projekt zaujal. Holešovický Port7. Teď se v něm právě zabydlují první firmy. Když jsem byl na této stavbě před rokem, hrubá stavba už stála. Ale až teď na sklonku léta jsem si uvědomil, že uplynulo ani ne dvanáct měsíců a už se tu „bydlí“. Když si „nalistujete“ na metro.cz moje psaní o předlouhé výstavbě budovy Rudého práva na Florenci (osm let, to bylo déle než povinná vojenská služba v armádě za Josefa II.), která byla navíc méně objemná, uvědomíte si stejně jako já, že rychlost stavění je po čtyřiceti letech už někde jinde.

Port7

To, co mě ještě zaujalo, a to souvisí s trendy, je množství prostor, které jste v projektech, které vznikaly na přelomu století, nebývaly. Bez kolárny se už žádný projektant barák neodváží nakreslit. Ale i ty kolárny se mění. Zatímco první byly jen klece, k dalším už museli inženýři přimalovat šatny a sprchy, v těch holešovických jsou i stojany s nářadím, vodní tryskou na umytí od bahna a bláta. Šatna se sprchami a ručníky zdarma, navíc se stojany, kde lze pohodlně vršit bicykly ve dvou poschodích, takže kapacita kolárny je dvojnásobná.

Port7

Kromě toho má Port7 i vlastní klub, kde lze relaxovat i za hlasité hudby, aniž by to někomu vadilo, protože relaxační prostor je v suterénu v garážích.

Samotné kancelářské plochy jsou plné nejrůznějších zašíváren, kobek, samotek a únikových místností, kam lze zalézt kvůli klidu, nerušenému telefonování, nebo se třeba jen prospat. Chody někde vypadají jako herny s fotbálky, připadáte si tu občas jako v hracím koutku v mateřské, kde se lze pohoupat na visacích sedačkách a křeslech. Některé prostory připomínají spíše domácí obývák. O kuchyňských linkách ani nemluvě, ty nemají s miniaturními kuchyňkami, které máme například na patře u nás v redakci my, ani zdaleka porovnávat.

Port7

Nechci tím nijak zrovna tyhle kanceláře glorifikovat, ale člověk si právě tady uvědomí, že jak se kdysi propagovalo, že se jednou zcela setře rozdíl mezi městem a vesnicí, tak tady jsem si uvědomil, že kancelář 20. let 21. století je stejný rozdíl, jako škodovka stovka a elektrické SUV.

A malé rýpnutí na závěr. Mezi pozvanými na prohlídku novostavby byl i pán, který o sobě řekl, že je architekt a že to, co autoři na břehu vltavském na místě bývalé panelárny postavili, ho zklamalo. Že čekal „vodvaz“. Pak průběžné rýpal ještě do toho či onoho. Říkal jsem si, že by ho měli poslat do Poděbrad. Tam je Obereignerova vila postavená podle návrhu architekta Josefa Fanty, autora Hlavního nádraží v Praze. Stavba je čímsi mezi secesí a Harry Potterem. Nemusí každému sedět a majitel vily s tím jistě počítal, protože na vilu nechal vytesat nápis: „Komu se nelíbí za moje na mým, ať sobě vystaví lépěji na svým.“

Port7

V kolárně a ve sprchách údajný architekt nahlas litoval, že se tam právě nesprchují nějaké ženy… Uvědomil, jsem si, že jak zastaraly dřívější kancelářské stavby, tak i někteří lidé mentálně zamrzli v pubertě a v sedmdesátých letech minulého století.

Tak vidíte, co všechno se dá zažít v kancelářích.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Minipůjčka nabídne rychlou odpověď na finanční výdaje

vydáno 7. prosince 2023

Máte před sebou výzvu, na kterou by bylo nejlepší odpovědět ještě dnes? Výdajové položky v rodinném rozpočtu se někdy nedají naplánovat. Přijdou, když se...  celý článek

Končí nadzvedávání chodníků. Pražské stromy konečně dostávají více prostoru

vydáno 6. prosince 2023  18:56

Za starých časů by se oprava Baranovy ulice mohla stát snadným terčem kritiky. Vydouvání dlažby kolem dřevin se však konat nemá.   celý článek

Tam, kde před lety žila prasata, tráví zimu lemuři. Zoopark Nehvizdy je otevřený celý rok

vydáno 6. prosince 2023  16:27

„Pacholci,“ hubuje chovatel Jiří Glatt páru hus kuřích, když na něj dorážejí. Dva ptáci z Austrálie jsou podle něj nejagresivnějšími zvířaty v Zooparku...  celý článek

Oblíbený server pirátů se změnil v osobní úložiště. Kdo ale chce, cestu si k filmům a seriálům najde

vydáno 6. prosince 2023  14:28

Pro mnohé domácí diváky jde o událost roku. Pouhých pár dní před jeho koncem se totiž veřejnost dozvěděla, že končí ve své původní, řekněme klasické,...  celý článek