„Proč musí pořád být v OC Stromovka ten neuvěřitelný smrad a 467 tisíc stupňů? Já doma nosím dvacet svetrů a tady se plýtvá. Vážně mám pocit, že to tam přehánějí,“ postěžoval si před pár dny v oblíbené facebookové sousedské skupině Letenská parta uživatel Davido Kosma Murko. Podle reakce dalších sousedů z Prahy 7 pod jeho příspěvkem je tento názor velice rozšířen. Většinu lidí napříč i dalšími tematickými facebookovými skupinami však nedráždí tolik zmiňovaná vůně přidávaná do vzduchotechniky, ale příliš vysoká teplota v budově.
O pár stupňů dolů
Podle zástupců holešovického obchodního centra, které deníko Metro oslovil, je však teplota uvnitř budovy optimální.
„OC Stromovka se donedávna udržovala ve společných prostorách na standardních dvaceti stupních Celsia. Nicméně před několika týdny jsme teplotu po dohodě s nájemci snížili na osmnáct stupňů Celsia, a to kvůli kontextu energetické krize,“ říká pro deník Metro manažerka centra Martina Eke Šteklová. Jednotliví nájemci si podle ní nicméně mohou vytápění do jisté míry ladit podle svého. „Obchodní jednotky si poté řídí vnitřní teplotu svého prostoru samy s naším doporučením možné optimalizace vytápění. Například si mohou nastavit nižší teploty během určitých hodin,“ dodává pro Metro Šteklová.
Kdo šetří, má ledky
Obchodní cetrum Stromovka ale není zdaleka jediným pražským nákupákem, který se chystá letos ušetřit nějakou tu korunu na energiích. Utáhnout opasky si museli také například v Centru Černý Most (CČM), Westfieldu Chodov i obchodním domě Metropole Zličín.
„Topná sezona zatím nebyla zahájena, společné prostory centra jsou nicméně vytápěny tak, aby teplota odpovídala hygienickým předpisům. Úsporou energií se zabýváme kontinuálně již několik let. Současná situace všechny naše snahy ještě více akcelerovala a nárůst cen energií se snažíme kompenzovat optimalizací všech servisních úkonů,“ vysvětluje pro deník Metro investiční a provozní ředitel výše zmiňované trojice obchodních center Martin Makovec.
Investiční skupina Unibail-Rodamco-Westfield, pod kterou CČM, chodovské a zličínské centrum spadají, dle zjištění deníku Metro před lety odstartovala projekt s názvem Better Places 2030. Jeho zásadním pilířem měla být právě úspora energií. „Naše budovy jsou již několik let držiteli certifikace zelených budov Breeam, která potvrzuje velmi šetrný provoz, odpovědnou správu budovy, využití inovativních technologií a celkový pozitivní dopad center na jejich okolí,“ popisuje Makovec a dodává: „V budovách je dlouhodobě využívána energie z obnovitelných zdrojů. Jsou zde instalována čidla pro monitoring a řízení energetické náročnosti budovy. Systém ovládá cirkulaci vzduchu a osvětlení tím nejefektivnějším způsobem, vždy v závislosti na aktuálním počasí, intenzitě venkovního světla nebo zaplněnosti centra.“
Vedení zmiňovaných nákupních center podle Makovce optimalizovalo také provozní hodiny systému větrání objektů a technologie chlazení a topení. V zimě využívají technologii takzvaného free-cooling systému, která slouží k ochlazování vody pomocí chladného venkovního vzduchu. „Naopak k jeho ohřevu používáme technologii rekuperace neboli zpětného získávání tepla z odpadního vzduchu. Eskalátory fungují v úsporných režimech a spouští se pomocí pohybového senzoru, vypínáme dveřní vzduchové clony, které při otevřených dveřích oddělují bariérou prostředí s rozdílnou teplotou. Usilujeme i o snížení spotřeby klimatizace a vytápění. Dlouhodobě také využíváme úspornější LED osvětlení,“ vyjmenovává pro deník Metro Makovec.
Procházka s teploměrem
Ačkoliv deník Metro oslovil i další pražské nákupáky, odpovědi jsme se nedočkali ani téměř po dvou týdnech. Vypravili jsme se proto s teploměrem alespoň do Galerie Harfa v Praze 9, kde jsme naměřili 22,9 stupně Celsia. V Obchodním centru Nový Smíchov nás neprve přivítaly záměrně nefukční dveře s plakátkem, který vyzýval k šetření energií. Uvnitř jsme naměřili 22 a půl stupně. V horních patrech to pak byla ještě o víc než stupeň vyšší teplota.