metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 1 °C

Středa 6. prosince 2023. Svátek má Mikuláš

Další 1 fotografie v galerii
Tereza se svou druhou knihou | foto: ARCHIV TEREZY MAROUŠKOVÉMetro.cz

S dětmi nas*aná múza vždy přijde, říká mamablogerka Tereza Maroušková

  6:00
Nekorektní průvodce prvním rokem mateřství, tak zní podtitul nové knihy Terezy Marouškové, kterou možná znáte spíše pod přezdívkou Nas*aná máma. Právě tak se jmenuje také její blog, který před čtyřmi lety začala psát, aby si od návalu emocí a prožitků spojených s mateřstvím s ironickým humorem ulevila. „Nekorektní humor nemá hranice. Hranice humor zabíjí. Bohužel současný trend hyperkorektnosti se je snaží vytyčit a lidi, kteří je nerespektují, vystavuje na pranýř. Naštěstí v Češích je nekorektní humor natolik zakořeněn, že se nebojím o jeho přežití,“ komentuje Maroušková svoji druhou knihu.

Proč jste nas*aná?
No aktuálně především proto, že jsem se prakticky tři a půl roku pořádně nevyspala. Ale ne, to bych kecala. Asi na šest nocí se mi syna Jarmila podařilo vyexpedovat k babičkám. Tak to jsem spala. Ale teď vážně, jsem nas*aná, protože ve společnosti vládne představa, že jako matka musíte být nepřetržitě šťastná a spokojená a ta role jako taková vám musí přinášet nepřekonatelné uspokojení. Když to tak není, kouká se na vás jako na černou ovci. Jako by s vámi bylo něco špatně.

Myslíte si, že se to týká jen matek?
Tenhle stereotyp mě ničil už v těhotenství, které jsem neměla zdaleka tak růžové, jak se běžně prezentuje. A díky blogu jsem zjistila, že nejsem jediná. Ba naopak. Je nás mraky. Tak se tenhle stereotyp snažím rozbořit. Myslím, že to mámy v dnešní době potřebují.

Jak vnímáte postoj „jsem máma, kdo je víc“?
Vnímám ho. Přijde mi totiž, že dnešní doba je plná extrémů. Jako společnost prosazujeme respektující výchovu, snažíme se různými způsoby ulehčit život maminkám, aby měly s dětmi kam jít, aby se nemusely izolovat jen doma, učíme se respektovat jejich potřeby a vycházet vstříc jejich požadavkům, a je to správně. Ale někdy mi přijde, že chybí ten respekt a ochota dělat ústupky i z druhé strany. Tím chci říct, když máma přijde s dětmi do kavárny a ty děti tam budou povykovat, úplně chápu ostatní návštěvníky, že budou otrávení. Ta snaha vyhovět by měla být oboustranná.

Autorka blogu a dvou knih Tereza Maroušková

Proč to mají mámy v dnešní doby složité?
Jsou na ně kladené obrovské nároky. Musíte plnit beze zbytku roli matky, tedy se dětem na sto procent věnovat, mít našprtané výchovné postupy a nechybovat, protože jinak jste selhala, u toho musíte být krásná, smyslná a náruživá, aby vám ten chudák manžel neodtančil za jinou, mít naklizeno, utvářet teplo domova a u toho všeho se spokojeně usmívat, protože jste přece máma. Je vaším prvořadým úkolem být šťastná. A když nejste, jste nevděčná.

A proč je pro ně současná doba naopak jednoduchá?
Mají dostupnou antikoncepci!

Vychází vám druhá kniha, na co se v ní mohou čtenáři těšit?
Na svérázný humor, jadrné výrazy, ironii, sarkasmus, nadsázku a hlavně na čistou realitu bez jakékoliv alibistické omáčky.

Je to kniha i pro muže, nebo se v ní najdou spíš ženy?
Najdou se v ní stoprocentně spíš ženy. Pro muže to může být ale zajímavý exkurz do jejich duše. Vlastně mi poměrně dost těhotných holek psalo, že ji partnerovi zakoupilo jako povinnou četbu coby přípravu na otcovství. To je supr.

Váš blog Nas*aná máma začal jako místo, kde se můžete vypsat ze svých prožitků, a rychle přerostl ve velmi navštěvovanou stránku. Dokázala jste si udržet radost z psaní, nebo ji nahradil tlak „musím něco napsat“?
Jednu dobu jsem k tomu začala inklinovat. Měla jsem stanovený cíl napsat a zveřejnit dva příspěvky týdně, aby to mělo řád a pravidelnost a drželo si to tak potenciál růst. Ale jakmile jsem to začala dělat na křeč, bylo to v textech strašně cítit. A pak se to samozřejmě odrazilo i v reakcích čtenářů, kteří jsou na psaní na sílu citliví a poznají to. Takováhle věc se zkrátka musí dělat autenticky. A taky aby vás to bavilo. Proto se teď řídím heslem méně je někdy více, a když nemám co psát, raději se na dva týdny odmlčím. Ono to přijde. S dětmi ta nas*aná múza vždycky přijde.

Komentáře

Hlavní zprávy

Objevování opuštěných domů je v Česku fenomén, říká zakladatel projektu Poznej domy

vydáno 6. prosince 2023  4:24

„Je to jedno z koření života. Kdo je trochu dobrodružnější povahy, je na takovém místě ve svém živlu. A kdo není, pro toho ten první připraví pěkné...  celý článek

Tentokrát budu tátu dirigovat já, říká pro deník Metro Felix Slováček mladší

vydáno 5. prosince 2023  19:17

Saxofonista a klarinetista Felix Slováček mladší v lednu chystá další koncert s názvem Lady Carneval a největší hity božského Káji. Písně jako Kávu si...  celý článek

Stalo se před 106 lety. Kyselina pikrová zažehla malou sněžnou Hirošimu

vydáno 5. prosince 2023  16:45

Psal se prosinec roku 1917 a první světová válka spěla ke svému rozuzlení. Jenže přišla opomíjená katastrofa v daleké Kanadě.  celý článek

Soutěž podporuje děti s epilepsií. Záchvatové onemocnění s sebou stále nese řadu stigmat

vydáno 5. prosince 2023  11:48

Panenku, plyšové zvíře, míč nebo stavebnici nakreslily děti s epilepsií pro výtvarnou soutěž Líbí se ti, mami? Letošního 11. ročníku se zúčastnilo přes 60...  celý článek