metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -2 °C

Neděle 3. prosince 2023. Svátek má Svatoslav

Další 1 fotografie v galerii
Jedna z variant, jak bude hala vypadat po rekonstrukci. | foto: 

Okolí nádraží Praha-Smíchov má ambice stát se po rekonstrukci tepnou města

  18:24
Víte, jaká prkotina zaujala diváky seriálu Sanitka? Když si ředitel záchranky po použití pisoáru neumyl ruce. Rekonstrukce smíchovského terminálu má podobný „problém“. Lávku.

Stavařské nůžky se budou v příštích pěti letech rozvírat směrem od autobusového nádraží Na Knížecí k nově přestavované železniční stanici, proměněné na moderní dopravní terminál. Modernizace této části Prahy by mohla změnit její charakter.

Anděl nebude číslo 2
Přispět by k tomu měla výstavba, která už začala. Na Knížecí už stojí první komerční a obytné bloky, další jsou v přípravě. Smíchovské nádraží radikální přebudování čeká, některé práce na nástupištích stávající stanice už začaly.

Do roku 2028 by tu měla být nejen nová železniční nástupiště, ale i hotel, autobusový terminál, přesunutý od Ženských domovů, záchytné parkoviště pro auta i bicykly. Podle názoru pražského magistrátu i Správy železnic, které se na modernizaci tohoto dopravního uzlu podílejí, by z toho mohli těžit i majitelé nemovitostí podél Nádražní. „Nedá se říct, že by se dění přesunulo z Anděla do okolí nového železničního a autobusového terminálu, ale dostavba celého prostoru i jeho modernizace by mohly oba konce propojit v živý celek,“ myslí si zástupce magistrátu, který nechce být jmenován.

Přispět by k tomu mělo i výrazné zklidnění Nádražní ulice okolo nádraží, které by mělo být spíše klidnější pěší zónou s průjezdem aut a MHD. Počítá se i s výraznou výsadbou zeleně, než je tomu dosud.

Ach, ta lávka nebeská...
Lidské city a nostalgie nemají logiku. Pražané i Středočeši, kteří denně užívají k přechodu od Radlické ulice na Nádražní ke stanici historickou lávku, teď trápí její dočasné zrušení. Její dřevěnou podlahu prošlapaly generace, a tak není divu, že po ní budou tesknit víc, než aby se staraly o supermoderní dopravní centrum, jež tu vyroste.

Lávka bude uzavřena už od pondělí 9. října, k jejímu snesení pak dojde po dopravní výluce na železniční trati v noci 19. října 2023. Po zcela nové lávce, která bude už součástí celého terminálu, se opět projdou lidé v roce 2027. Nový přechod přes trať se oproti tomu stávajícímu přesune blíž k hlavní nádražní budově.

SUPERNÁDRAŽÍ

  • V dolním patře železnice, na střeše autobusy. Taková bude za pár let nová smíchovská stanice.
  • V projektu se počítá přibližně se 600 místy P+R a 400 stáními pro kola.
  • Ve výbavě parkovišť budou i nabíječky elektroaut a také elektrokol.
  • Součástí terminálu bude i hotel napojený těsně na nástupiště.
  • Ke třem stávajícím nástupištím by mělo do budoucna přibýt i nástupiště číslo 4.

Bunkr zmizí, hala zůstane
Starý objekt nádraží půjde komplet k zemi. Takové zvěsti putují Prahou. Část nádražního objektu skutečně zmizí, týká se to severní části. Hlavní hala s pokladnami (ty se přesunou do jiné části komplexu) ale zůstane zachovaná, veřejnost o dobovou mozaiku a jedinečné lustry nepřijde.

Bývalý protiatomový kryt, určený především pro pracovníky nádraží, byl poničený už při povodni v roce 2002. Od té doby se hledalo jeho možné využití. Teď je v plánech jako součást technického zázemí terminálu.

Během hlavní etapy stavby dojde k úpravě jízdního řádu linky S65 Praha-Hostivice – Rudná u Prahy. Změněné budou dočasně i přístupy k jednotlivým nástupištím, bude omezen i provoz pokladen a služeb.

Komentáře

Hlavní zprávy

Christiaan Barnard: Hvězdný kardiochirurg zastínil i Beatles

vydáno 3. prosince 2023  16:59

Před 56 lety se v Africe zrodil „novodobý Frankenstein“. V narkóze, na operačním stole.  celý článek

Na smíchovské Tatře mrzli hráči i věrní diváci. Populární turnaj vyplňoval zimní pauzu

PRAHA? AHA!
vydáno 3. prosince 2023  11:31

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

K-trend v České republice. Kde se vzal a o co vlastně jde?

vydáno 3. prosince 2023  6:38

Hudba, kinematografie nebo třeba kosmetika. Několik světů, které korejská kultura uchvátila.  celý článek

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek