metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 27 °C

Pondělí 17. června 2024. Svátek má Adolf

Počátky českého sektu, kterým si připíjeli Amíci v Plzni, jsou naproti České národní bance

PRAHA? AHA!   11:46
Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky unikalo, i když to míjíte denně. Nabízíme vám známá místa jinýma očima i zcela neznámé skutečnosti. Uvidíte, že procházka Prahou může být neopakovatelné dobrodružství.
V tomto domě se začala psát historie staroplzeneckých sektů.

V tomto domě se začala psát historie staroplzeneckých sektů. | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Mluvíme-li o začátcích staroplzeneckých sektů, obvykle se začíná tím, že výrobci si pronajali staré pivovarské sklepy v malém městečku u Plzně. Ale počátky českých bublinek začínají v Praze.

Když nedávno křtila společnost Bohemia Sekt knihu o své historii, setkali se autoři, křestní otcové i matky v domě, který je v Senovážné ulici. Pár metrů od rohu Senovážného náměstí a hned naproti majestátní budově České národní banky. Organizátoři nevybrali místo náhodou. Senovážná ulice číslo 4 (na některých tehdejších dokumentech je číslo 44) se totiž stala během okupace sídlem společnosti, která si nesla název Českomoravské sklepy šumivých vín. Jenže v Praze se dala vína ztěžka vyrábět, byť za Karla IV. i po něm tu bylo vinic dost a dost. Nejen proto, že scházely potřebné prostory.

Původní nápad vyrábět sekty měli majitelé společnosti (jedna česká a jedna rakouská firma) už ve třicátých letech. Jenže než došlo k realizaci, začala válka a všechno se zpozdilo.

Takže se majitelé firmy rozhlíželi po okleštěném území protektorátu, až kousek od Plzně, ve Starém Plzenci, našli starý pivovar a v jeho sklepích rozjeli výrobu sektů. To se už psal rok 1943, Němci to projeli u Stalingradu a tak svitla naděje, že není daleko doba, kdy budou špunty létat na znamení porážky nacistů.

Co je určitě zajímavé, původně si vybrali pro výrobu Přímětice u Znojma, tady se nacházel velký křížový sklep. Ten je, mimochodem, v současnosti v majteku jiného velkého výrobce vín i sektů, a to Znovínu Znojmo se sídle v Šatově. Jak vidno, nescházelo mnoho a bohemka by se narodila na Znojemsku.

Což se v květnu 1945 stalo, američtí vojáci prý vypili téměř čtyřicet tisíc Černých vdov, sektu Black Widow. V pětačtyřicátém ho ovšem pili ještě z neoznačených lahví, na etiketách se název objevil až o rok později.

Ale zpět do Senovážné ulice. Přiznávám, že vypátrat narychlo, co bylo v domě před rokem 1989, se mi nepodařilo. Ale pamatuji, že po povodních v roce 2002 se sem z Karlína přesunula redakce Lidových novin, kterou velká voda ve čtvrti hned u vody slušně spláchla.

V současnosti je z domu hotel. Určitě tu hostům také podávají sekt. Málokdo ale ví, že stopy toho nejznámějších v zemích českých i moravských se začínají právě tady.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Zastávky autobusů budou na znamení. Strach cestujících mírní organizátor dopravy i humorem

vydáno 17. června 2024  4:24

„Zakrněl vám váš stopovací palec? Nevadí. I vy máte na zastávce superschopnost zastavit si autobus. A nemusíte pro to udělat vůbec nic. Jen být vidět,“...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek