metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 27 °C

Pondělí 2. října 2023. Svátek má Olívie, Oliver
Václav Novotný | foto: praha.euMetro.cz

Pražská menšinová koalice v čele s TOP 09 dostává trhliny

  14:37
Menšinová koalice, která se v hlavním městě rodí pod vedením TOP 09, dostává první trhliny. Trojkoalice, kterou tvoří lidovci, Strana zelených a STAN, je totiž ochotna diskutovat rovněž o široké koalici s ANO a ČSSD. Nebrání se ani jednání s ODS.

Pětice stran v čele s TOP 09 v úterý po poledni po koaličním jednání jednohlasně oznámila, že od ledna by v metropoli mohla vládnout menšinová koalice s podporou ODS. TOP 09, ODS, Trojkoalice, nezávislí a piráti by měli v pětašedesátičlenném zastupitelstvu 35 hlasů. Poslali by tak dosud vládnoucí ANO a ČSSD do opozičních lavic. Vedení pražského ANO a ČSSD na to reagovalo mimořádnou večerní schůzkou, po které vyzvali TOP 09, ODS a Trojkoalici k jednání o široké koalici.

Předseda pražských lidovců a pražský radní pro kulturu Jan Wolf.

„Nabídka se dala očekávat a je dobře, že přišla, protože dává možnost vytvoření stabilní koalice,“ reagoval dnes předseda pražských lidovců Jan Wolf (Trojkoalice/KDU-ČSL). Lidovci podle něj nabídku očekávali, už v pondělí se proto usnesli, že budou případně jednat o obou koaličních variantách. „Jako konzervativní strana KDU-ČSL upřednostňujeme menší pravicovou koalici, ta má bohužel jen 35 hlasů, zatímco velká koalice jde napříč politickým spektrem,“ doplnil Wolf.

Václav Novotný

TOP 09 výrok Trojkoalice překvapil. „Nepovažuji to za solidní přístup,“ řekl předseda klubu zastupitelů Václav Novotný (TOP 09). Projekt menšinové koalice, na kterém se dohodlo všech pět partnerů, je tím podle něj méně jednoznačný, než se v úterý zdálo. Chce o tom s Trojkoalicí jednat.

Petr Štěpánek - Starosta městské části Praha 4

Předseda zastupitelů Trojkoalice Petr Štěpánek později v sms zprávě reagoval, že s výzvou ve čtvrtek seznámí klub. „Dle úterního vyjádření připravujeme koalici demokratických stran s termínem lednové schůzce zastupitelstva,“ zopakoval Štepánek úterní stanovisko Trojkoalice.

Zastupitelka Aleksandra Udženija

„ANO vyhrálo volby, s velkou slávou si rozdělilo křesla, a pak zjistilo, že to vůbec neumí. Spolu s ČSSD za rok uvedli Prahu do chaosu a teď, když cítí, že by o křesla mohli přijít, se probudili s apelem,“ reagovala předsedkyně zastupitelů za ODS Alexandra Udženija. „Každopádně si vyslechneme, jak vážně to s návrhem myslí,“ doplnila.

Po loňských volbách vládla v Praze koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice s nejtěsnější většinou 33 hlasů. Skončila poté, co byli v říjnu odvoláni čtyři z 11 radních.

Komentáře

Hlavní zprávy

Svět golfu zdaleka není jen o jamkách na greenech, říká šéfka golfsoftwarové firmy

vydáno 2. října 2023  19:34

Sára Kubelková měla k práci s lidmi, řízení talentů a jejich rozvoji blízko už během studia andragogiky. V průběhu covidové krize v sobě objevila skrytou...  celý článek

Kultura pro rodiče nabízí alternativu. Děti mohou vzít na představení s sebou

vydáno 2. října 2023  9:00

Chcete zajít za kulturou, ale nemáte hlídání? Nyní můžete i s dětmi, o které se postará zaučený personál.  celý článek

Úspěch terapie záleží na klientově odhodlání, říká psycholog Pavel Pařízek

vydáno 1. října 2023  20:00

Pavel Pařízek je psycholog a zakladatel webu Terapie.cz, který usnadňuje lidem najít správného psychoterapeuta. Nejčastěji s klienty řeší problémy ve...  celý článek

Smíchovský fenomén. Ani pivovar, ani feťáci. Ale lávka, pro lidi je to nostalgie

PRAHA? AHA!
vydáno 1. října 2023  11:19

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek