metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Sobota 20. července 2024. Svátek má Ilja

Rozhovor: Na Star Trek jsme moc nekoukali, vzpomínají herci z Voyageru

  15:04
V červnu Prahu navštívily hned dvě velké hvězdy seriálu Star Trek najednou. Robert Picardo a Robert Duncan McNeill. Prvně jmenovaný v sérii Voyager ztvárnil kousavého holografického Doktora, druhý pak zdánlivě lehkovážného pilota Toma Parise. S českými fanoušky slavného sci-fi se oba setkali v kině Bio Oko na třetí akci tohoto typu pod hlavičkou Stars in Prague. Na setkání měli účastníci možnost oba herce důkladně vyzpovídat. Pokud jste o akci přišli, nemusíte zoufat. Několik otázek jsme jim položili za vás.

Další 2 fotografie v galerii
Robert Duncan McNeill a Robert Picardo | foto: FAN BASE/Stars in Prague

Sledovali jste Star Trek předtím, než jste se stali jeho součástí?
McNeill: Trochu jsem ho sledoval, když jsem byl mladý. Byl to ten původní seriál. Můj táta ho měl rád. Já jsem miloval seriál Ztraceni ve vesmíru. To bylo moje nejoblíbenější sci-fi.
Picardo: Lidé se mě na to často ptají a já jím říkám pravdu. A tou je, že jsem nebyl fanouškem Star Treku. Když se vysílal původní seriál, byl jsem ještě poměrně mladý, byl jsem sotva teenager a z nějakého důvodu jsem sledoval Ztraceni ve vesmíru, ale ne Star Trek. Myslím, že to bylo proto, že se mi líbila herečka Angela Cartwrightová. Star Trek jsem proto až tak moc neznal, než jsem získal roli ve Voyageru. Ale viděl jsem některé z filmů. Moc se mi líbil Star Trek II: Khanův hněv a pak čtvrtý film o záchraně velryb. Ale zase tak moc jsem o Star Treku nevěděl. Takže když jsem usiloval o roli, musel jsem si doplnit vzdělání a viděl jsem celou řadu epizod Nové generace. A byl jsem ohromen tím, jak dobře byly napsané a zahrané.

Oba jste původně měli ve Voyageru hrát někoho jiného. Tom Paris měl být vlastně Nicholas Locarno, kterého Robert Duncan McNeill hrál v jedné epizodě Nové generace. A Robert Picardo zase údajně usiloval o roli Neelixe. Jak to bylo?
McNeill: Důvodem, proč jsou si ty postavy podobné, ale mají různá jména, jsou autorská práva. Každá nová postava, kterou autor epizody vymyslí pro svůj příběh, je považována za jeho výtvor. Pokud ji tedy chcete v budoucnu využít, musíte za ni zaplatit původnímu autorovi. A Paramount nechtěl za postavu Nicholase Locarna platit pokaždé, když by se objevila ve Voyageru. Takže přišli s novým charakterem, který se mu trochu podobá, ale má jiné jméno a také trochu jinou povahu.
Picardo: Chtěl jsem hrát Neelixe. V pilotním dílu měl větší prostor, zdál se zábavný. Role Doktora se mi nezdála být moc velká ani zábavná. Usiloval jsem proto o Neelixe, producentům jsem se líbil a tu roli jsem opravdu téměř získal. Skončil jsem hned za Ethanem Phillipsem (pozn. red: ten Neelixe nakonec skutečně hrál). Když jsem tu roli nedostal, zavolali mě znovu na casting Doktora, kterého mi původně nabízeli. Přišel jsem, zalíbil se jim a tu roli jsem dostal v podstatě hned.

Robert Duncan McNeill a Robert Picardo
Robert Duncan McNeill a Robert Picardo

Společné máte i to, že jste si oba vyzkoušeli práci před kamerou, ale i za ní, a máte tak zkušenosti s produkcí Star Treku. Není to nějaký specifický případ, že řada herců, které tento seriál proslavil, později zasáhla i do jeho natáčení?
McNeill: Já jsem si chtěl zkusit režii ještě před Star Trekem. Režíroval jsem v divadle a chtěl jsem se naučit režírovat filmy i seriály. Věděl jsem, že některým hercům ze Star Treku se to povedlo. Patří mezi ně třeba Leonard Nimoy, Jonathan Frakes nebo LeVar Burton. Nevím proč to tak je, ale spousta herců ze Star Treku se dostala k jeho režii. Z Voyageru jsem to byl já a Roxann Dawsonová, kteří jsme začali nakonec hlavně režírovat.
Picardo: Vyzkoušel jsem si režii i psaní vlastní epizody a myslím, že to má praktický důvod, proč se někteří herci ze Star Treku pustí i do jeho natáčení. Jakkoli je skvělé stát se součástí Star Treku, musíte si uvědomit, že navždy zůstanete právě hercem ze Star Treku - do konce své kariéry. Někteří z herců se proto dívají dopředu a myslí na to, že seriál jednoho dne skončí. A myslím, že je to velmi chytrá volba stát se režisérem, pokud vás to baví a jste dostatečně talentovaní. A spoustu herců to přirozeně zajímá. Hned tři herci z Voyageru se stali velmi úspěšnými režiséry: Robbie McNeill, Roxann Dawsonová a Tim Russ. I já jsem si režírování na zkoušku užil a moje epizoda Jeden malý krok je prý fanoušky považována za jednu z nejoblíbenějších. Ale asi to pro mě nebylo tak lákavé jako pro ostatní, tak jsem se rozhodl v tom nepokračovat a být raději hercem.

Už jste viděli film Star Trek: Do temnoty?
McNeill: Ještě ne. Viděl jsem první Abramsův film a absolutně jsem si ho zamiloval. Všichni herci odvedli úžasnou práci. Vždycky jsem si myslel, že bychom měli zapojit víc humoru, jak pro moji postavu, tak v celém Voyageru. Oni to dovedli velmi dobře vybalancovat. Líbí se mi i ta akce, která je velmi dobře udělaná, i humorné pasáže. Je tam několik opravdu vtipných momentů, které velmi dobře fungovaly.
Picardo: Už jsem ho viděl a je ohromný. Užil jsem si ho ještě více než první Ambramsův film, který se mi taky moc líbil. Je to nonstop akce, všichni herci jsou ještě přirozenější ve svých rolích a obsahuje i spoustu humoru. Ale ty akční pasáže jsou opravdu mimořádné. Někteří fanoušci si stěžují na některé logické drobnosti, ale je to tak působivá podívaná, že mně nevadí.

Mrzí vás, že nikdy nevznikl žádný Star Trek film s vaší posádkou?
McNeill: Myslím, že mohl vzniknout. Přibližně před 10 lety proběhly nějaké rozhovory o filmu, v němž by vystupovali herci ze sérií Voyager, Deep Space 9 i Nová generace. Všichni dohromady. Protože tyto seriály se odehrávaly ve stejné době. Všichni by se proto mohli objevit v jednom filmu. Krátce se hovořilo o tom spojit tyto tři seriály v jednom snímku, což by bylo skvělé. Namísto toho se ale nakonec rozhodli udělat Abramsův film a ten se povedl.
Picardo: Bylo by hezké, kdybychom měli vlastní film, ale nikdy jsme to ve skutečnosti neočekávali. Když se vysílal Voyager v televizi, Star Trek filmů se zrovna chopila posádka z Nové generace.

Autor: Jiří Bigas Metro.cz

Hlavní zprávy

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

vydáno 20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a ostřelováním. Začalo se ve čtyři hodiny ráno na procitající...  celý článek

Odpočinková úchylárna a infantilní nuda. S dvojicí nových animáků pro dospělé neztrácejte čas

Strážce streamu
vydáno 19. července 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Opět tu máme po dlouhé době seriálový tuplák. Dva animované seriály pro dospělé - Buchty a klobásy: Ráj potravin a Výbušná koťátka - si totiž před pár dny...  celý článek

Kina pod širákem mají zvláštní atmosféru. Víme, kde v metropoli zažít pravou letní pohodičku

vydáno 19. července 2024  5:36

Možností, kde o prázdninách mrknout na film, jsou v Praze desítky. Pár tipů na letní kina má i deník Metro. Náš výběr nabízí klasiky pro velký počet...  celý článek

Mladí nepracují efektivněji, jen v práci nechtějí strávit celý život

vydáno 18. července 2024  19:46

Čtyřdenní pracovní doba se v Evropě stává trendem. Svým zaměstnancům ji nabízejí například firmy na Islandu, v Belgii, Švýcarsku nebo Německu. V Česku se...  celý článek