metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 23 °C

Čtvrtek 2. května 2024. Svátek má Zikmund

S velkou taškou jste pro některé strážce ve velkých obchodech „zloději“

  6:02
Provozovatelé hyper a supermarketů se někdy nestačí divit, jaké fígle na ně vymýšlejí zloději, aby je připravili o zboží. Brát ale zákazníky automaticky jako podezřelé se nemusí vyplatit.
Lidé jsou v obchodech pod dohledem ochranky i kamerového systému. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Škody, které vznikají obchodníkům proto, že zákazníci kradou, jdou ročně do miliard (viz box). Nakupující jsou proto pod přísným dohledem. Nejen kamer s vysokým rozlišením, ale i „šerifů“. Někteří sekuriťáci jsou ale až přehnaně horliví.

Někteří strážci si hrají na muže zákona
„Dobrý den, pane, z obchodu musíte vyjít přes pokladny, ne se vracet vchodem, ukažte mi, co nesete v tašce,“ vyzývá nahlas „černý šerif“ zákazníka v jednom z velkých marketů v hlavním městě. Strážci se nelíbí velká taška, kterou má muž přes rameno.

Výzva k prohledání zavazadla je natolik hlasitá, že zaujme i ostatní návštěvníky obchodu. Námitka, že do tašky se smí podívat jen policista, ostrahu nezajímá. Trvá i nadále na svém požadavku. „Viděl jste, že jsem si do té tašky něco strkal? Jestli jste nic neviděl, proč ze mě děláte před lidmi zloděje? Prosím, abyste zavolal policii. Chci mít doklad o tom, že ze mě děláte lumpa, takže pak zažaluji vás osobně, vaši firmu i provozovatele obchodu,“ namítne obviněný zákazník a odchází z obchodu. „Příště si sundej ty sluneční brýle, když se mnou mluvíš,“ volá řízný strážce prodejny za zákazníkem. Ten jen krčí rameny a dodává, že asi přestane chodit do obchodu, pokud bude mít větší tašku.

Poslušní zákazníci a bdělé semetriky u pokladen
„To už je asi počtvrté, kdy tohle po mně chtěli, pokaždé jsem měl nějaké větší zavazadlo,“ komentuje zážitek nařčený zákazník. Může být rád, protože ještě v devadesátkách by se ho ochranka snažila zadržet i fyzicky, před rokem 1989 by ho možná pomohli chytat i návštěvníci obchodu.

Co se smí a nemůže. Pravidla jsou různorodá.

  • Revizor smí zadržet neplatícího cestujícího MHD.
  • Ochranka v obchodě může zadržet zákazníka, kterého přistihla při krádeži, musí ale k prohlídce přivolat policii.
  • Zákazník může být zadržen i v případě, že se jedná „jen“ o spáchání přestupku, nejenom trestného činu.

V uvedeném období také někdy postával někdo z personálu u vchodu mezi regály samoobsluhy a nakupující ukazovali, že mají v tašce už nákup z jiné prodejny. Jak reálně zachytil seriál Žena za pultem, řízné prodavačky nebo pokladní vyháněly z prodejen všechny, kdo si nevzali nákupní košík či vozík.

Do tašky smí opravdu nahlížet jen policie
I když už není práce sekuriťáka velkých obchodů na chvostu finančního ohodnocení, ne vždy se daří zaplnit tabulková místa přemýšlivými pracovníky. Sice procházejí školeními, často se setkají s agresivitou opravdových zlodějů, nesmějí ale nahrazovat policii. „Někdy se chovají v rozporu s tím, co se naučí ve vstupním školení, incident, který popsal zákazník, jsme vyřešili interně a vedení agentury, které pro nás tyto služby poskytuje, se pánovi omluvilo,“ říká mediální zástupce obchodního řetězce.

Podmínky pro zadržení zákazníka nejsou ale zcela „průzračné“. Ochranka opravdu může do zákazníkovy tašky nahlédnout jen tehdy, když on k tomu svolí. „Ukáže-li se však, že zákazník nic neukradl a členové ochranky ho zadrželi bezdůvodně, může se bránit. Mohlo totiž dojít k omezení jeho osobní svobody,“ vysvětluje Ondřej Preuss z webu dostupnyadvokat.cz.

Dokud nebyly obchody pod téměř dokonalým pokrytím kamer, dohlíželi na kupující mezi regály i detektivové v civilu. „Nejhorší bývali kluci, kteří se nedostali k policii, a tak se alespoň přihlásili do ochranky,“ říká bývalý vedoucí ostrahy velkého obchodního centra. Aby ukázali, že jsou bdělí, dokázali někteří z nich „odhalit“ zloděje i desetkrát denně. „Jen proto, že se jim nějak někteří zákazníci nezdáli, protože se dlouho rozmýšleli a nedělali velké nákupy,“ říká bývalý šéf ostrahy.

Jako ministerstvo

Kolem 1,5 procenta z celkového obratu obchodů v Česku skončí v kapsách zákazníků, kteří zboží ukradnou. Což se pohybuje, podle cenového vývoje, až kolem dvaceti miliard korun ročně. Například rozpočet ministerstva životního prostředí je jen o několik jednotek miliard korun menší.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
Témata: Obchod, policie

Hlavní zprávy

Domeček hříbeček. Betonová lobby o byznys nepřijde, ale zdroje ubývají

vydáno 1. května 2024  11:00

Nic není nemožné. Vedle obnovitelných energií mají lidé i obnovitelné stavební materiály. Není to jen dřevo. Kámen, písek, cement, beton, štěrk. Převaha...  celý článek

D35 u Litovle zablokovala nehoda, ze zdemolovaného přívěsu se vysypal náklad

vydáno 2. května 2024  10:52,  aktualizováno  11:01

Cestu po dálnici D35 ve směru z Olomouce na Mohelnici zkomplikovala dopoledne nehoda nákladního vozu a kamionu, při níž byl zraněn jeden z řidičů. Ty se...  celý článek

Z Kolumbie pašoval tašku plnou kokainu, v Praze na letišti ho zadrželi celníci

vydáno 2. května 2024  10:42

Na konci minulého týdne zadrželi celníci na pražském Letišti Václava Havla cizince, který měl ve svém zavazadle ukrytých několik balíčků kokainu. Muž...  celý článek

V centru Hradce hořelo podkroví domu, obyvatelé bytů se vrátit nemohou

vydáno 2. května 2024  10:32

V historickém jádru Hradce Králové vyhořelo podkroví nad dvoupodlažním domem. Když hasiči dorazili, v bytech se nikdo nenacházel. Jednotky rozebraly část...  celý článek