V různých městech si Češi mohou připomenout události, které změnily osud Československa. Před 34 lety se odehrály na pražské Národní třídě. V místech, kde studenti 17. listopadu dostávali obuškem. Česko si také připomene události, které se děly o několik let dříve. To nacisté v tehdejším protektorátu, který byl vyhlášen v březnu téhož roku, uzavřeli vysoké školy.
Sametová akce- Pražská Národní třída se 17. listopadu promění v korzo pulzující bohatým společenským a kulturním děním již podesáté. Návštěvníci se tradičně mohou těšit na bohatý program pro děti i dospělé, do kterého se zapojí řada významných osobností veřejného života.
- Na Korzu Národní nebude chybět Sametový brunch, výtvarná tramvaj, Obývák Václava Havla nebo Modlitba pro Martu, kterou doprovodí živě malovaný videomapping. Chystají se také debaty nebo koncerty. Hlavní program začne v 10.45.
- Vedle pestrého programu již tradičních oslav Korzo Národní také tři výjimečné výstavy. Ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla vznikla výstava Antikódy k příležitosti znovu vydání stejnojmenné Havlovy sbírky. Interaktivní instalace Voláme o pomoc v opuštěné telefonní budce na náměstí upozorňuje na nelehký život lidí v nesnázích i podpůrnou činnost organizací, v jejichž spolupráci vznikla. Třetí instalace RÁM ve Videogalerii Nové scény Národního divadla pak připomíná události poslední dekády a jejich vliv na naše současné životy. K vidění jsou až do prosince v bezprostředním okolí Nové scény Národního divadla.
- Program pokračuje nabídkou kultury a vzdělávání, které spojují hlavní témata spolku Díky, že můžem. Ať už jde o popularizaci moderní historie, připomínání hodnoty svobody nebo zamyšlení se nad současným stavem svobod získaných díky sametové revoluci. Do Týdne Svobody se se svým programem zapojilo například Národní divadlo, Divadlo na Zábradlí, Divadlo D21, Anti.Kvaritát Dejvického divadla, Edison filmhub, Dafilms, Kunsthalle Praha, Kampus Hybernská a řada dalších institucí, které nabídnou divadelní a filmovou produkci, živá nahrávání podcastů nebo výstavy s komentovanými prohlídkami. Týden svobody vyvrcholí na místě, kde se začaly psát moderní dějiny naší svobody, 17. listopadu na Národní třídě.
- Cílem spolku je také vytváření komunity mladých lidí, kteří se aktivně zajímají o změnu okolí ve škole i mimo ni. Proto připravili organizátoři Samet na školách, který přenáší oslavy svobody na vysoké, střední, ale i základní školy.
- Desátý ročník akce slibuje více než 100 programových bodů a více než 400 účinkujících. I letos zazní ve 13:00 z balkonu Paláce Metro státní hymna a také ikonická Modlitba pro Martu v 17:11. Zazpívá ji Hana Holišová, a to za doprovodu živě malovaného videomappingu.
- V Divadle X10 proběhne v 17:45 debata Velká krize médií s šéfredaktory předních českých médií. O médiích jako pilíři demokracie, tlaku, kterému čelí v době digitálních technologií, o klesající důvěře i společenském kontextu budou mluvit ředitel zpravodajství a šéfredaktor Radiožurnálu Ondřej Suchan, šéfredaktor Deníku N Pavel Tomášek, šéfredaktor Týdeníku Respekt Erik Tabery, šéfredaktor Seznam Zprávy Jiří Kubík a šéfredaktor zpravodajství a publicistiky CNN Prima News Tomáš Vojáček. Debatu bude moderovat Světlana Witowská.
- V rámci debat, živých natáčení podcastů a rozhovorů v Divadle X10, na Nové scéně Národního divadla nebo v Paláci DRN se bude mluvit o povolební situaci na Slovensku, mladých lidech a jejich pohledu na Evropu, o tom, jestli Česko zaostává za státy západní Evropy nebo jak využívají odkaz 17. listopadu političtí činitelé. Na řadu přijdou ale také odlehčenější témata o porevolučních talk shows, hudebním průmyslu minulého režimu a mnoho dalšího.
- Obývák Václava Havla letos zavzpomíná na osobnost Olgy Havlové k příležitosti jejích nedožitých 90. narozenin. Zazní čtení ze současných titulů i textů Václava Havla věnovaných právě Olze. Speciální prostor bude určen i textům ženských autorek, například Petrušce Šustrové, Daně Zátopkové, Vlastě Chramostové nebo Daně Horákové. Číst se bude i ze životopisu beatnické femme fatale Vladimíry Čerepkové. Na náměstí Václava Havla budou texty od 10:30 předčítat herečky Martha Issová a Ester Geislerová, novinářka Linda Bartošová, herci Vladimír Polívka a Jan Cina, či novinář a youtuber z kanálu Jirka vysvětluje věci Jiří Burýšek.
- Program myslí nejen na dospělé, ale i na jejich děti. Rodiny budou moci společně zažít tramvaj výtvarnými workshopy, pouliční divadlo nebo řadu zajímavých výstav. V provozní budově B Národního divadla připraví Dismanův rozhlasový dětský soubor Českého rozhlasu speciál podcastu Děti se ptají. Na Národní zakotví tradiční výtvarná tramvaj pod hlavičkou Skautského institutu. Bude možné zažít opravdový skautský tábor se stožárem, vlajkou a dalšími aktivitami. Lidé potkají i zmatené příslušníky Veřejné bezpečnosti jen na oko kontrolující návštěvníky. A nejen na děti čekají netradiční hodiny dějepisu, workshopy o dezinformacích nebo fragmenty ze sametového komiksu Trikolora.
- Oslavy 17. listopadu se uskuteční také mimo Prahu. Například v Kroměříží, rodném města „básníka s kytarou“ Karla Kryla. Akce se jmenuje Světlo pro Kryla a jednat se bude o tradiční pietní vzpomínkovou akci spojenou s 34. výročím sametové revoluce a nabytím svobody, při které se zapalují svíčky u Expozice Karla Kryla v Kroměříži. Vstup je od 9 do 17 hodin zdarma. Večer 17. listopadu bude věnovaný oslavě výročí sametové revoluce a vzpomínce na Karla Kryla. V podání jeho příznivců tentokrát ze Slovenska na návštěvníky čeká pásmo nejen Krylových písní, ale také vlastní tvorba slovenských umělců Igora Cvacha a Ivana Cali Podolského. Karel Kryl se v Kroměříži narodil 12. dubna 1944. Psal vlastní hudbu i texty a stal se hlavním představitelem československého protikomunistického protestsongu v letech 1963 až 1989. Expozice Karla Kryla sídlí v samém centru Kroměříže, v přízemí domu zvaného Starý pivovar.
- Bude tradičně otevřen i Památník Vojna v Příbrami. Návštěvní doba je od 9 do 16 hodin, poslední prohlídka začíná v 15 hodin. Připraven je také tematický doprovodný program. Tématu 17. listopadu 1939 a 1989 na Příbramsku se věnuje inovovaná výstava, kterou mohou návštěvníci Památníku Vojna v Lešeticích zhlédnout. Její první část nabízí pohled do méně známé kapitoly našich moderních dějin a přiblíží likvidaci Vysoké školy báňské 17. listopadu 1939 nacistickými okupanty a odvlečení 16 jejích studentů do KT Sachsenhausen. Druhá část výstavy pojednává o událostech po 17. 11. 1989 v Příbrami.
|