Zchátralá budova Dominikánského kláštera v Praze 4 má již třetím rokem nového nájemce. Domovskou základnu si zde vybudoval Zemský akciový pivovar, který tu za dobu svého působení rozjel provizorní hospůdku, kde točí své pivo, pořádá různé slavnosti, divadelní představení či využívá prostory jako sklad. Teď se ale zdá, že je s jeho působením v Braníku nadobro konec.
Dominikánský dvůrV barokní památce ze třetí čtvrtiny 17. století vařili dominikáni pivo do roku 1899. Radnice Prahy 4 dvůr pronajala firmě Zemský pivovar, která jej slíbila opravit a založit tu malý pivovar. Dvouletá rekonstrukce měla akcionáře vyjít na 200 milionů. Zda a jestli faktická oprava začne, ale není jasné dodnes. Nechybělo málo a bývalý Dominikánský klášter sloužil jako dům pro seniory. Nadace Charty 77 totiž chtěla v tehdy nevyužitém areálu na vlastní náklady vybudovat dům s pečovatelskou službou pro herce, zpěváky, hudebníky, výtvarníky a tanečníky, kteří se vinou nemoci či nedostatku prostředků ocitli v tíživé životní situaci. Nadace ale nesehnala potřebných 100 milionů korun. |
Podle zástupce starosty Prahy 4 Lukáše Zichy totiž nájemce radnici nejen neuhradil v termínu několikatisícový poplatek, ale také neprokázal, že je schopen rozpadající se budovu pivovaru zrekonstruovat v domluvené době. „Nájemní vztah končí k 31. říjnu. Pokud nájemce v tomto termínu objekt nevyklidí, bude vyklizen exekučně. Rada vezme tyto skutečnost na vědomí 20. září na svém jednání,“ řekl Zicha deníku Metro.
Zástupci Zemského pivovaru podle svých slov do dnešního dne v Braníku proinvestovali sedm milionů korun. V minulosti jeden z hlavních akcionářů pivovaru Pavel Prchal deníku Metro přiznal, že si je časového skluzu oprav vědom. Dnes se ale zdá, že si závažnost situace stále nepřipouští. „Naše působení v Dominikánském dvoře podle nás dál pokračuje. Jsme toho názoru, že jsme splnili všechny požadované podmínky. S ohledem na stav jednání se nebudeme konkrétněji vyjadřovat,“ dodává Prchal.
Na hlavu nájemců Dominikánského dvora se v minulosti snášela kritika. Podle členů místního Spolku Náš Braník totiž staronový nájemce na barokní památce neučinil jedinou viditelnou opravu a navíc škodí celé čtvrti. „Zemský pivovar se snaží stát součástí Braníka, ale jen do té míry, kdy může vydělávat. Ve dvoře je upraven pouze vnitřek, kde funguje zahrádka. Co se týká zahájení prací, neprobíhá nic. Naopak zde proběhly akce, po kterých zbyl nepořádek v celém Braníku,“ doplňuje členka spolku Petra Handlová. Kritice čelí také místní hospůdka, která bývá často zavřená.
Zástupci Zemského pivovaru kritiku odmítají. Podle akcionáře Pavla Kučery je totiž v Braníku hlavní problém v neinformovanosti některých obyvatel. „Vždy jsme veřejně deklarovali a od té doby mnohokrát opakovali, že v prvních letech se nic neuvidí, jelikož většina prací je administrativního, projektového a přípravného charakteru,“ vysvětluje Kučera.