„Nové lampy svítí mnohem pronikavěji, než je potřeba. Člověk si připadá jako na sjezdovce v Alpách,“ říká čtenářka Kamila Skarková.
„V porovnání s dosud užívanými žlutými sodíkovými výbojkami je světlo LED diod znatelně bělejší a chladnější,“ upozorňuje Aleš Náhlý. Na území Prahy 5 mají s diodovým osvětlením své zkušenosti. První LED lampy zde zavedli už v roce 2009. Podle Ivony Bromové z tiskového odboru smíchovské radnice byly ohlasy místních z počátku velmi různorodé. „Někteří osvětlení chválili, jiní ho zatracovali,“ řekla deníku Metro Bromová.
„Obecně si na takovou změnu musejí občané nejprve zvyknout. Obdobná situace nastala v osmdesátých letech minulého století, kdy se ze rtuťového bílého světla přecházelo na sodíkové oranžové,“ dodala Bromová.
S úsporným osvětlením se můžete setkat také na desítce v ulici Na Výsluní, v Praze 2 ve Vinohradské ulici či Praze 4 V Štíhlách. Podle Vítězslava Chmelíka, ředitele společnosti Eltodo-Citelum, která má správu lamp na starosti, má LED osvětlení mnoho výhod.
„Na Karlově náměstí bylo dosaženo úspory energie od pěti do šedesáti pěti procent,“ vysvětluje Chmelík. Druhou výhodou nového osvětlení je prý dlouhá životnost, která snižuje náklady na údržbu. „Zatímco žárovku bylo dříve třeba vyměnit každého půl roku, ledkové modely nám vydrží minimálně pět až sedm let,“ uvedl Chmelík.
Takzvaná světlo emitující dioda se od roku 2007 užívá nejen k osvětlení ulic, ale také při stavbě nových křižovatek. „V porovnání s žárovkovými semafory je energetická úspora pětinásobná,“ doplňuje Chmelík.