metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 1 °C

Středa 6. prosince 2023. Svátek má Mikuláš
Ondřej Kolář | foto: TOP 09

V Praze 6 podepsaly strany koaliční smlouvu, starostou je Ondřej Kolář z TOP 09

  16:10
V Praze 6 podepsali dnes odpoledne TOP 09, STAN, KDU-ČSL, ANO a zelení koaliční smlouvu. Starostou bude Ondřej Kolář (TOP 09). KDU-ČSL nebude sedět přímo v městské radě, bude mít jednoho uvolněného zastupitele. Ostatní koaliční partneři budou mít místostarostu a TOP 09 dva, ANO a Strana zelených jednoho radního. V zastupitelstvu Prahy 6 jsou kromě koalice dosud vládnoucí partneři ODS a ČSSD, dva zastupitele mají komunisté.

„Koaliční smlouva se rodila dlouho, protože jde docela do detailů. Řešili jsme dokonce i možnosti vypovězení smlouvy,“ řekl kandidát koalice na starostu Kolář. Původně strany avizovaly koalici bez ANO, která by měla i tak většinu 24 hlasů. „Chtěli jsme začít revidovat staré zaběhlé pořádky, taková většina by nám na to nedávala tak velký prostor,“ dodal Kolář. Podle Petry Kolínské (SZ) koaliční smlouva respektuje vůli voličů. „Některým stranám dali více hlasů a některé strany výrazně oslabili,“ uvedla.

Už se ví, kdo bude co dělat

Na místostarosty budou navrženi Eva Smutná (TOP 09), Martin Polach (ANO), Petra Kolínská (SZ) a Jan Lacina (STAN). Smutná bude mít v radě na starosti územní rozvoj a plánování a Kolínská dopravu, bezpečnost a památkovou péči, Polach strategický rozvoj a plánování veřejného prostoru a místostarosta Lacina školství, kulturu a otevřenou radnici.

Budoucí radní za TOP 09 Jaromír Vaculík se bude zabývat ekonomikou, majetkoprávními vztahy a rozpočtem, jeho stranická kolegyně Milena Hanušová zdravotní a sociální politikou městské části. Roman Mejstřík (ANO) bude mít po zvolení do rady na starosti sport, volný čas a správu bytového a nebytového fondu a Antonín Nechvátal (SZ) životní prostředí, odpadové hospodářství, úklid a parky a zeleň.

ODS a ČSSD propadli

Marián Hošek (KDU-ČSL) bude působit v pozici uvolněného zastupitele, řešit bude dlouhodobou zdravotní a sociální strategii městské části. „Uvědomujeme si, že účast v koalici není plnohodnotná, protože nejsme členy rady. Budu se ale moci účastnit jednání rady, byť s hlasem poradním,“ vysvětlil Hošek. TOP 09 volby v Praze 6 vyhrála se ziskem 11 mandátů, ANO získalo v zastupitelstvu 8 křesel, ODS, která v Praze 6 dlouhá léta vládla, má stejně jako Strana zelených po šesti křeslech. Pět mandátů dostal STAN, ČSSD čtyři, komunisti tři a lidovci dva.

V Praze 6, kde začínal jako starosta pozdější primátor Pavel Bém, občanští demokraté v minulosti dosahovali vysokých výsledků. Ve volbách v roce 2010 vyhrála ODS se 41,27 procenta hlasů. Získala náskok více než dvaceti procentních bodů před druhou TOP 09. Třetí byla ČSSD, se kterou se nakonec ODS dohodla na koalici. V zastupitelstvu usedli i zastupitelé za Stranu zelených a KSČM.

Komentáře

Hlavní zprávy

Objevování opuštěných domů je v Česku fenomén, říká zakladatel projektu Poznej domy

vydáno 6. prosince 2023  4:24

„Je to jedno z koření života. Kdo je trochu dobrodružnější povahy, je na takovém místě ve svém živlu. A kdo není, pro toho ten první připraví pěkné...  celý článek

Tentokrát budu tátu dirigovat já, říká pro deník Metro Felix Slováček mladší

vydáno 5. prosince 2023  19:17

Saxofonista a klarinetista Felix Slováček mladší v lednu chystá další koncert s názvem Lady Carneval a největší hity božského Káji. Písně jako Kávu si...  celý článek

Stalo se před 106 lety. Kyselina pikrová zažehla malou sněžnou Hirošimu

vydáno 5. prosince 2023  16:45

Psal se prosinec roku 1917 a první světová válka spěla ke svému rozuzlení. Jenže přišla opomíjená katastrofa v daleké Kanadě.  celý článek

Soutěž podporuje děti s epilepsií. Záchvatové onemocnění s sebou stále nese řadu stigmat

vydáno 5. prosince 2023  11:48

Panenku, plyšové zvíře, míč nebo stavebnici nakreslily děti s epilepsií pro výtvarnou soutěž Líbí se ti, mami? Letošního 11. ročníku se zúčastnilo přes 60...  celý článek