metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 25 °C

Pondělí 29. dubna 2024. Svátek má Robert
Na Václavské náměstí přišli lidé zavzpomínat také na Václava Havla. | foto: Wikimedia Commons; Jirka123

Vzpomínáte na demonstraci 28. října 1989? Byla dalším krokem k sametové revoluci

  11:13
Pražské Václavské náměstí bylo 28. října před 25 lety svědkem dvou zcela odlišných událostí - nejprve tam zněly projevy komunistických představitelů a slavnostní přísahy vojáků, později na stejném místě policejní jednotky násilně rozháněly občany protestující proti režimu. Nepovolené demonstrace k 71. výročí vzniku Československa se tehdy zúčastnilo asi 3000 lidí.

Událostem, jež v listopadu 1989 v Československu svrhly totalitní režim komunistické strany, předcházelo sílící napětí ve společnosti a nárůst opozičních aktivit. Na rozdíl od sousedního Polska a Maďarska se však českoslovenští komunisté neodvážili otevřít prostor pro dialog a snažili se udržet u moci silou.

Problematický 28. říjen

Jejich pozice přitom viditelně slábla a opozici se dařilo rozšířit vliv i mimo disent, což ukázaly desetitisíce podpisů pod manifestem Několik vět. Otevřeným projevem nesouhlasu s politikou komunistické strany se pak stávaly demonstrace, většinou spojené s některým výročím československých dějin.

„Problematickým“ dnem byl pro vládnoucí režim i 28. říjen - výročí vzniku Československa. Již v roce 1988 bylo před tímto datem preventivně zadrženo více než 50 předních disidentů a proti demonstrantům v centru Prahy tvrdě zasahovala policie.

Demonstranti skandovali jméno budoucího prezidenta

Demonstraci v roce 1989 svolaly nezávislé iniciativy Charta 77, Hnutí za občanskou svobodu, Demokratická iniciativa, Obroda a Nezávislé mírové sdružení. Na Václavském náměstí, kde dopoledne pochodovaly vojáci a zněly jejich přísahy, se v odpoledních hodinách sešli asi tři tisícovky lidí.

Policejní jednotky demonstranty, kteří mimo jiné skandovali hesla „Svobodu“, „Havel“, „Charta“, „Jakeš ven“, „Gestapo“, „Nechceme kůl v plotě...“, tvrdě rozehnaly a zadržely 359 účastníků, z toho 18 cizinců. V celách předběžného zadržení zůstalo na 150 osob, celkem policie kontrolovala více než tisícovku lidí.

V souvislosti s 28. říjnem se policie aktivizovala i v regionech, kde k preventivním pohovorům předvolala nebo předvedla zhruba 250 lidí a téměř 200 osob zadržela. Oficiální zpravodajství pak hovořilo o „narušení klidu, veřejného pořádku a státního svátku“, o „provokatérech ze zahraničí“ a o „stupňování agresivity“, kterou museli zastavit pořádkové síly při použití „mírných prostředků“.

Červené barety byly na místě

Mezi demonstranty v té době již operovali speciálně vycvičení policisté z Odboru zvláštního určení (OZU), takzvané červené barety. Zatímco policisté nosili uniformy, členové OZU dlouho působili v civilu a jejich úkolem bylo například vyvléct z davu nejaktivnější demonstranty.

Dokumenty Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) ukazují, že policisté z OZU nebyli se svoji úlohou příliš spokojeni a stěžovali si na špatné řízení. Právě po zásahu z 28. října 1989 ve své zprávě náčelník OZU Marko Salmoši navrhoval, aby do budoucna kvůli vyššímu psychologickému efektu jeho muži nepracovali v utajení, ale měli uniformy, barety a jako výzbroj bílou gumovou tyč. Jeho přání se záhy splnilo a červené barety se staly jedním z nechvalně proslulých symbolů sametové revoluce.

Blížil se 17. listopad

  • Další velké shromáždění, jež mělo mít zásadní vliv na vývoj v Československu, plánovala opozice na Den lidských práv 10. prosince 1989. 
  • Události však nabraly rychlý spád a konec komunistického režimu začal již 17. listopadu na Národní třídě, kde policie rozehnala povolené pietní shromáždění k uctění památky Jana Opletala, které přerostlo v mohutnou demonstraci požadující politické reformy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Písni Nothing Else Matter trumpeta velmi sluší, říkají kluci z kapely Melanchollica

vydáno 28. dubna 2024  5:33

Tribute kapely oslavující svoje vzory jsou běžnou součástí hudební scény. V Česku se ale před rokem zrodil projekt, který se běžnému napodobování cizích...  celý článek

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek

Pražské mrakodrapy. Víte, že ten úplně první na světě měl pouhopouhých deset pater?

vydáno 28. dubna 2024  11:48

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Zastupitelé Mladé Boleslavi dnes budou hlasovat o výměně primátora

vydáno 29. dubna 2024  0:22

Zastupitelé Mladé Boleslavi dnes budou hlasovat o volbě nového primátora. Raduana Nwelatiho (ODS), který vede město od roku 2006, by měl ve funkci...  celý článek