Obrovský zájem o kachle z obložení společenského klubu byl překvapením. "Zájem místních drtivě převálcovali milovníci metra z Prahy a středních Čech. Ozvali se i designeři a architekti, někteří brali kachle třeba po padesáti kusech s tím, že je někde použijí," uvedl ředitel Městských kulturních zařízení Šternberk Libor Svoboda
Za prodané obklady opraví celou knihovnu
Kachle použité v sále Městského klubu jsou totiž stejné jako ty, které zdobí stěny trasy A pražského metra. Teď už ale zájemcům odpovídají: "Máme vyprodáno." Poslední kachle opouštějí Šternberk v těchto dnech. "Prodej kachlů nám vynese zhruba 700 tisíc korun. Za to opravíme celou knihovnu," pochvaluje si ředitel.
Podle ředitele teď knihovna uvažuje, že dá do prodeje i dobové sklo z klubu, třeba kolekci lustrů ze sedmdesátých let. Nicméně samotný ředitel nepředpokládá, že by o některé ze 120 skleněných předmětů byl takový zájem jako o kachle z metra.
Jak se tam vlastně dostaly?
Od doby výstavby pražského metra i Městského klubu ve Šternberku už uplynulo více než 30 let, snad také proto se podle ředitele Svobody kolem vzniku unikátní výzdoby šternberského sálu začaly vznikat různé legendy. Podle jedné verze totiž strop získal svou kachlovou výzdobu namísto jedné stanice metra, která oproti původním plánům nikdy nevznikla.
O něco "střízlivější" verze hovoří o tom, že kachlů pro metro bylo vyrobeno více, než se nakonec spotřebovalo. A protože realizátorem obou staveb byl jeden podnik, dostaly se nakonec i na strop velkého sálu Městského klubu ve Šternberku.
Prodávalo se i v PrazeZajímavé artefakty z metra jsou lákavým sběratelským artiklem
|