metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 23 °C

Neděle 28. dubna 2024. Svátek má Vlastislav

Zeman vyznamenal letce RAF i zesnulého studenta. Na jeho počest povstal sál

  7:41
Prezident Miloš Zeman propůjčil nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva československému letci z druhé světové války Josefu Františkovi. Řád Tomáše Garrigua Masaryka obdržel politik František Kriegel. Medailí za hrdinství ocenil studenta Petra Vejvodu, který chránil spolužačku. Při předávání jeho otci povstal celý sál.

Medailí Za hrdinství prezident vyznamenal studenta Petra Vejvodu, který loni přišel o život, když bránil spolužačku před útokem psychicky nemocné ženy ve škole ve Žďáru nad Sázavou. Medaili včera převzal Petrův otec, účastníci ceremoniálu jeho synovi tleskali vestoje.

Zeman v projevu před udělením vyznamenání uvedl, že oceňuje lidi statečné a lidi práce. Stejně jako se říká, že v každé kapce vody je skryt celý oceán, tak v každém lidském příběhu vyznamenaných osobností je kus historie, řekl prezident. „Zastávám koncept živých dějin. Dějin, které nejsou interpretovány pouze jako jakýsi anonymní pohyb abstraktních idejí, ale jako žitá a žijící historie,“ dodal.

Medaili Za zásluhy in memoriam obdržel student Petr Vejvoda. Vyznamenání převzal otec Kamil Vejvoda (vlevo).

Medaile Za zásluhy Zeman udělil 32 lidem. Mezi oceněnými je třeba fotbalista a čerstvý viceprezident týmu Juventus Turín Pavel Nedvěd či koulařka Helena Fibingerová, ale také několik bývalých ministrů. Medaili získali in memoriam ministr kultury a Zemanův blízký přítel Pavel Dostál a Eduard Janota, ministr financí ve vládě Jana Fischera. Ocenění převzal i bývalý ministr dopravy a dopravní expert Petr Moos a předlistopadový ministr zemědělství Miroslav Toman.

Z oblasti umění prezident udělil medaili zpěvákovi Václavu Neckářovi, básníku Jiřímu Žáčkovi či herečce Libuši Šafránkové. Ze zdravotních důvodů se nemohla slavnostního večera účastnit, ocenění za ni převzala její sestra Miroslava. Zeman jí spolu s vyznamenáním předal tři lískové oříšky na větvičce v narážce na oblíbenou filmovou pohádku, kde Šafránková hrála Popelku.

Medaile převzali hudebníci František Ringo Čech a Ladislav Štaidl a také houslista Pavel Šporcl. Mezi oceněnými byla podle očekávání herečka Jitka Frantová Pelikánová. Její jméno vyvolalo protesty kvůli její údajné spolupráci s komunistickou Státní bezpečností (StB).

I přes Zemanovu averzi k žurnalistům byla medaile udělena novináři Janu Petránkovi, kritikovi Antonínu J. Liehmovi a in memoriam bývalému redaktorovi ČTK a zachránci několika stovek československých Židů v Itálii Karlu Weirichovi.

Medaili Za zásluhy obdržel zakladatel babyboxů a spisovatel Ludvík Hess. Vyznamenání převzala vnučka Adelina Hessová.

Medaili Za zásluhy získal i zakladatel babyboxů Ludvík Hess. Ze zdravotních důvodů na Hrad nepřišel, vyznamenání převzala jeho vnučka. Osobně medaili Za zásluhy převzala zakladatelka českého hospicového hnutí Marie Svatošová, plastický chirurg Bohdan Pomahač, odborník na ústavní právo Václav Pavlíček a končící plzeňský biskup František Radkovský.

Zeman ocenil také několik podnikatelů. Medaili si tak z Hradu odnesl generální ředitel Madety Milan Teplý, vlastník Preciosy Ludvík Karl, zakladatel firmy Jablotron Dalibor Dědek a majitel společnosti Juta Jiří Hlavatý.

Ve své funkci Zeman vyznamenání uděloval již dvakrát. Řád Bílého lva už předal zachránci židovských dětí Nicholasi Wintonovi, slovenskému premiérovi Robertu Ficovi, bývalému rakouskému kancléři Franzi Vranitzkému a in memoriam bývalému britskému premiérovi Winstonu Churchillovi.

Medaili Za zásluhy převzali zleva za herečku Libuši Šafránkovou sestra Miroslava Drozdová, houslista Pavel Šporcl, bývalý hudebník a zpěvák Ladislav Štaidl a anestezioložka Danuše Táborská.

Medaili Za zásluhy převzali zleva novinář, komentátor a literát Jan Petránek, ekonom a pedagog Václav Petříček, plastický chirurg Bohdan Pomahač, katolický duchovní, první biskup plzeňský František Radkovský a lékař, internista a diabetolog Jaroslav Rybka obdrželi od prezidenta Miloše Zemana 28. října na Pražském hradě Medaili Za zásluhy.

Medaili Za zásluhy převzali zleva bývalý ministr dopravy Pavel Moos, zpěvák Václav Neckář, fotbalista Pavel Nedvěd a právník Václav Pavlíček.

Medaili Za zásluhy převzal bývalý ministr dopravy Petr Moos (vpravo).

Medaili Za zásluhy in memoriam obdržel student Petr Vejvoda. Vyznamenání převzal otec Kamil Vejvoda (vlevo).

Na snímku zleva jsou hudebník Ladislv Štadl, anestezioložka Daniše Táborská.

Prezident Miloš Zeman při příležitosti výročí vzniku samostatného československého státu uděloval 28. října na Pražském hradě státní vyznamenání.

Prezident Miloš Zeman při příležitosti výročí vzniku samostatného československého státu uděloval 28. října na Pražském hradě státní vyznamenání.

Komentáře

Hlavní zprávy

Písni Nothing Else Matter trumpeta velmi sluší, říkají kluci z kapely Melanchollica

vydáno 28. dubna 2024  5:33

Tribute kapely oslavující svoje vzory jsou běžnou součástí hudební scény. V Česku se ale před rokem zrodil projekt, který se běžnému napodobování cizích...  celý článek

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek

Pražské mrakodrapy. Víte, že ten úplně první na světě měl pouhopouhých deset pater?

vydáno 28. dubna 2024  11:48

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Tisíce fandů Dynama znovu na „Pernštýňáku“. Rozhoduje se o ligovém titulu

vydáno 28. dubna 2024  21:02

V pátek čekaly tisíce příznivců pardubických hokejistů na Pernštýnském náměstí na titul marně. Dynamo z Třince přivezlo pouze prohru 1:4. V neděli už...  celý článek